Alpy Julijskie: TOP 10 miejsc, które musisz zobaczyć + lista szlaków

Alpy Julijskie: TOP 10 miejsc, które musisz zobaczyć + lista szlaków

Wybierasz się w Alpy Julijskie i nie wiesz, gdzie warto się wybrać. My, jadąc w ten piękny zakątek Słowenii mieliśmy taki sam dylemat. W związku z czym przygotowaliśmy zestawienie 10 miejsc, które naszym zdaniem należy obowiązkowo zobaczyć podczas przemierzania Alp Julijskich. 1. Triglav (2864 m n.p.m.)- najwyższy szczyt w Alpy Julijskie Być w Alpach Julijskich …

Na szczycie CIma del Cacciatore

Cima del Cacciatore, Monte Lussari – szlak, kolejka [Alpy Julijskie]

Gdzie by tu się wybrać? Ostatni dzień w Alpach Julijsich postanowiliśmy wykorzystać na zdobycie kolejnego ze szczytów. Niestety prognozy pogody mówiły o opadach deszczu po godzinie 14, więc nie mogliśmy się wybrać na żadną dłuższą wycieczkę. Poszperaliśmy w zasobach Internetu i znaleźliśmy szczyt po włoskiej stronie Alp Julijskich- Cima del Cacciatore (2073 m n.p.m.) Panorama …

Jezioro Bohinsjke

Jezioro Bohinjskie, Savica, Wąwóz Mostnica [Alpy Julijskie]

Dolina Bohinj z Jezioro Bohinjsko Dolina Bohinj to pięknie położona dolina otoczona z jednej strony masywem najwyższej góry Słoweńców- Triglavem, a z drugiej masywem Vogelu. Aby się tutaj dostać, czy od strony Ljubjany, czy z zachodu kraju należy kierować się najpierw na Bled. Jest to najlepsza droga, która mija wysokogórskie przełęcze, którymi prowadzą inne drogi. …

Wodospad Pericnik

Kranjska Góra, Wodospad Pericnik, Wodospad Martuljek [Alpy Julijskie]

Kranjska Góra Kranjska Gora stanowiła dla nas bazę wypadową, z której wyruszaliśmy na kolejne wycieczki po Slowenii. Jest to małe miasteczko o zabytkowej zabudowie, w którym znajdują się restauracje, kawiarnie, w których przesiadując można spoglądać na Prisojnik, Razor, czy Kriz- te widoki są naprawdę imponujące. Na północy tej miejscowości znajduje się Jezioro Jasna (przy drodze …

Most Napoleona

Dolina Soczy, Wodospad Boka, Wodospad Kozjak [Alpy Julijskie]

O Soczy słów kilka Socza to rzeka, która przez 59 km płynie pomiędzy szczytami Alp Julijskich tworząc malowniczą Dolina Soczy. Łączna jej długość to 136 km. Rozpoczyna się u podnóża Jalovca i Malej Mojstrovki, a wpływa do Morza Adriatyckiego w rejonie Zatoki Weneckiej. Izvir Soca, czyli szukamy źródeł Soczy- w Dolina Soczy Przygodę z tą …

Planica, Ciprnik, Vitranc - opis szlaku [Alpy Julijskie]

Planica, Ciprnik, Vitranc – opis szlaku [Alpy Julijskie]

Z Kranjskej Góry do Planicy Kolejny dzień pod chmurką w Alpach Julijskich postanowiliśmy wykorzystać na przemierzanie niższych partii tego pasma górskiego. Z centrum Kranjskej Góry busem przedostajemy się do Planicy, uroczej doliny, która jest znana głównie jako centrum narciarstwa klasycznego. Wracając do tematu busa, to w całej gminie Kranjska Góra (od Mojstrany do Planica) w …

Wąwóz Vintgar

Wąwóz Vintgar – szlak, dojazd [Alpy Julijskie]

Wąwóz Vintgar to wąwóz o długości ok. 1,6 kilometra wyrzeźbiony przez rzekę Radovnę. Jego ściany wznoszą się na wysokość nawet 100 metrów, a na końcu wąwozu znajduje się największy w Słowenii wodospad rzeczny- Sum. Spacer wąwozem Vintgar to świetny pomysł na wycieczkę dla rodzin z dziećmi.  Wycieczka na niepogodę- wąwóz Vintgar Wąwóz Vintgar to propozycja …

Na szczycie Triglava

Triglav – szlak, ferrata, schronisko [Alpy Julijskie]

Triglav (2864 m n.p.m.)- to najwyższy szczyt Słowenii, a także Alp Julijskich. Jest uznawany przez Słoweńców za świętą górę i przez to przyjęło się, że każdy Słoweniec musi ją zdobyć przynajmniej raz w roku. Znalazła ona swoje miejsce nawet w godle państwowym. Przez to Triglav należy do najbardziej obleganych gór w Alpach Julijskich. My, mimo …

Na szczycie Mangartu

Mangart przez Slovenia Pot – szlak, ferrata, dojazd [Alpy Julijskie]

Na „dzień dobry” Mangartska Droga- w drodze na Mangart Wycieczkę na trzeci, co do wysokości szczyt Alp Julijskich- Mangart, rozpoczynamy przy schronisku Koca pod Mangartem (1906 m n.p.m.). Aby się tam dostać trzeba jednak przejechać samochodem drogą o długości 12 kilometrów, która pokonuje różnicę wysokości ponad 900 metrów! Droga to nie byle jaka! Na samym …

Na szczycie Prisojnika

Prisojnik z przełęczy Vrsic – szlak, mapa, dojazd [Alpy Julijskie]

Ajdovska Deklica- obraz w skale- u podnóża Prisojnik Drugi dzień naszego pobytu w Alpach Julijskich podobnie jak pierwszy rozpoczynamy na przełęczy Vrsic (1611 m n.p.m.). Tym razem, jednak udajemy się w przeciwnym kierunku, na wschód. Podchodzimy najpierw do schroniska Tricajrev dom na Vrsicu, a następnie do Postsraki Dom. Po drodzę mijamy dawne bunkry wojskowe- to …

Na Grebenec

Mala Mojstrovka z przełęczy Vrsic – szlak, dojazd [Alpy Julijskie]

Emocjonujący podjazd na przełęcz Vrsic Mala Mojstrovka to szczyt wznoszący się na zachód od przełęczy Vrsic (1611 m n.p.m.). Można na nią wjechać samochodem, motorem, rowerem mniej więcej od maja do października. W zimowe miesiące, droga na nią prowadząca jest zamknięta dla ruchu. Na Vrsic można się dostać od strony Kranjskiej Gory lub od strony …

Via Ferrata- jak to się zaczęło?

Via Ferrata- jak to się zaczęło?

Kochamy góry, a męczy nas monotonia Przychodzi taki moment, że wypad w góry przestaje być szybkim wypadem z domu. Nastaje taki okres, że zwykły trekking jest niewystarczający. Wkraczasz w etap życia, kiedy góry, to Twój sposób na życie.  Ze zwykłego górołaza, stajesz się doświadczonym góro-maniakiem. Jednak po pewnym czasie wpadasz w rutynę. Na mapie odhaczasz …

Via Ferraty - jaki sprzęt na ferraty?

Via Ferraty – jaki sprzęt na ferraty?

Wybór sprzętu wspinaczkowego dla amatora Na Via Ferratach oprócz kondycji należy przede wszystkim zadbać o sprzęt. Istnieje możliwość jego wypożyczenia, tak jak robiliśmy w ubiegłym roku oraz na climbing day. Żelazne drogi jednak spodobały nam się na tyle, że postanowiliśmy wybrać swój własny sprzęt wspinaczkowy. Szukaliśmy wszechstronnej, wygodnej uprzęży, o niewielkiej wadze oraz lonży. Nasz …

Hohe Wand, austriacki raj dla wspinaczy i nie tylko

Hohe Wand, austriacki raj dla wspinaczy i nie tylko

Jeśli chcesz przeżyć przygodę na Hohe Wand to istnieje możliwość wyjazdu wraz z Climb2Change- polską szkołą wspinania, która organizuje tego typu wyjazdy. Po szczegóły odsyłamy do nich na stronę -> KLIKNIJ  Hohe Wand Nature Park- to park krajobrazowy znajdujący się ok. 60 km na południe od Wiednia. Jest on częścią Alp Wiedeńskich, wchodzących w skład …

Male

Male – małe miasteczko w Val di Sole [Dolomity]

U podnóża alpejskich szczytów Tym razem chcemy Was zabrać do Doliny Słońca, czyli Val di Sole we włoskim Trydencie. Konkretnie przenosimy się do Male, które to mieliśmy okazje całkiem dobrze poznać. jest to małe miasteczko, położone w samym centrum Alp, otoczone masywami górskimi należącymi do grup Brenty, Adamello, Ortler, z których najwyższe szczyty przekraczają wysokość …

Brenta

Via ferrata Bocchette Centrali – opis szlaku [Dolomity]

Poranek w schronisku Po śniadaniu w schronisku wczesny porankiem wychodzimy na szlak, aby dotrzeć do początku via ferraty Bocchette Centrali. Wstające Słońce jest dodatkowym elementem, który sprzyja fantastycznemu zjawisku, tj. rozświetlenie dolomickich ścian szczytów górskich. Jest magicznie, naprawdę!  Bocca di Brenta- początek ferraty Na początku przechodzimy obok kapliczki poświęconej ofiarom gór i ruszając ku górze …

Kaplica tuż przed zmierzchem i burzą

Via ferrata Sosat – opis szlaku [Dolomity]

Stanowi ona połączenie pomiędzy dwoma, pięknie położonymi schroniskami: Tuckett oraz Brentei, w którym to mieliśmy okazję spędzić noc:)  Kolejką na Passo Groste My rozpoczynamy nasz dzień trochę wcześniej, bo na Passo Groste, na które wyjeżdżamy już dobrze nam znaną kolejką z przełęczy Karola Wielkiego. Stąd trawersujemy najwyższe szczyty Brenty Centralnej i Cały czas mamy niesamowitą …

Monte Vioz 3645 m n.p.m. - opis szlaku [Alpy Retyckie]

Monte Vioz 3645 m n.p.m. – opis szlaku [Alpy Retyckie]

Dziś mierzymy wysoko! Monte Vioz, szczyt wznoszący się na wysokość 3645 m n.p.m.- to on był naszym celem na kolejny dzień na alpejskim szlaku. Trasa rozpoczynamy w Peio Fonti, miejscowości wznoszącej się na wysokości powyżej 1300 m n.p.m. Stąd kolejką gondolową, a następnie krzesełkową przenosimy się o 1000 m wyżej. Tutaj znajduje się schronisko Doss …

I wojna światowa nie daje o sobie zapomnieć

Via Ferrata Sentiero dei Fiori, czyli w świecie I wojny światowej – opis szlaku [Dolomity]

Naszym zdaniem była to jedna z najciekawszych via ferrat, które udało nam się przejść. Łączy w sobie historię I wojny światowej wraz z pięknymi widokami, m.in. na masyw Adamello oraz Presanalle. Idąc tym szlakiem wijemy się wzdłuż starych okopów, sztolni, czy zasieków, z których korzystali żołnierze już przeszło 100 lat temu. Dodatkowo liczne drabinki, klamry, …

Via ferrata Bocchette Alfredo Benini - opis szlaku [Dolomity]

Via ferrata Bocchette Alfredo Benini – opis szlaku [Dolomity]

Kolejna via ferrata, którą rozpoczynamy na Passo del Groste. Dostajemy się tutaj, podobnie jak dzień wcześniej kolejką z przełęczy Karola Wielkiego. Po morskim dnie… Początek szlaku to podejście po wielkich skalnych płytach, z których dookoła wyrastają iglice, charakterystyczne dla dolomickiego krajobrazu. Tego typu widoki możemy podziwiać dzięki temu, że w tym miejscu miliony lat temu …