Alpy Julijskie: TOP 10 miejsc, które musisz zobaczyć + lista szlaków
Alpy Julijskie Alpy Góry Słowenia

Alpy Julijskie: TOP 10 miejsc, które musisz zobaczyć + lista szlaków

Widok na Razor, Prisojnik, Mojstrovki. Alpy Julijskie
Widok na Razor, Prisojnik, Mojstrovki. Alpy Julijskie

Wybierasz się w Alpy Julijskie i nie wiesz, gdzie warto się wybrać. My, jadąc w ten piękny zakątek Słowenii mieliśmy taki sam dylemat. W związku z czym przygotowaliśmy zestawienie 10 miejsc, które naszym zdaniem należy obowiązkowo zobaczyć podczas przemierzania Alp Julijskich.

1. Triglav (2864 m n.p.m.)- najwyższy szczyt w Alpy Julijskie

Być w Alpach Julijskich i nie zdobyć Triglava, to jak być w Zakopanem i nie wdrapać się na Giewont. Triglav to święta góra Słoweńców, więc wędrując na jej wierzchołek można spodziewać się sporej ilości turystów (spokojnie nie jest tak tłoczno jak na Giewoncie;)) Wycieczka na Triglav to całodzienna wyprawa, na którą warto wyruszyć jeszcze przed świtem. My proponujemy wybrać się szlakiem spod Aljazev Dom. Do góry wyruszymy ferratą Tominskova Pot, a następnie przez lodowiec dotrzemy aż do Triglavskiego Domu. Z tego schroniska zostanie nam już tylko 1 godzina wspinaczki by zdobyć najwyższy szczyt Alp Julijskich. W drogę powrotną proponujemy zejście łatwiejszą ferratą pot cez Prag. Na całość wycieczki musicie przeznaczyć minimum 12 godzin!

Opis szlaku na Triglav znajdziecie pod linkiem: https://manawpodrozy.pl/alpy-julijskie-triglav-swieta-gora-slowencow/

Przy Aljazev Stop
Przy Aljazev Stop na szczycie Triglava
Ferrata pot cez Prag. Alpy Julijskie
Ferrata pot cez Prag. Alpy Julijskie

2. Prisojnik (2547 m n.p.m.)- najpiękniejsza ferrata w Alpy Julijskie

Prisojnik to naszym zdaniem najpiękniejszy szczyt w Alpach Julijskich. Nie dość, że rozpościera się z niego piękna panorama na Dolinę Soczy, to jeszcze ferraty prowadzące na jego wierzchołek mogą pościcić się wyjątkową urodą. Wycieczkę rozpoczynamy na przełęczy Vrsic, gdzie już na początku czeka na nas wyjątkowe miejsce- Ajdovska Deklica, czyli obraz namalowany na skalnej ścianie. Trzeba go zobaczyć na własne oczy, żeby zrozumieć wyjątkowość tego zjawiska. Następnie mamy do wyboru dwie ferraty- jedna prowadząca przez Prisojnikove Okno- potężny otwór skalny lub trochę łatwiejszy wariant przez Sovną Glavę. Na Prisojnik prowadzi także trekkingowa trasa, którą proponujemy schodzić. 

Na szczycie Prisojnika. Alpy Julijskie
Na szczycie Prisojnika. Alpy Julijskie
Z widokiem na Alpy austriackie. Alpy Julijskie
Z widokiem na Alpy austriackie. Alpy Julijskie

3. Mala Mojstrovka (2322 m n.p.m.)

Mała Mojstrovka to szczyt wznoszący się na zachód od Przełęczy Vrsic (1611 m n.p.m.) Jest on dobrym pomysłem na krótką wycieczkę, gdyż wejście i zejście nie powinno nam zająć więcej niż 4 godziny. Dla fanów via ferrat proponujemy, by ku górze wybrać stosunkowo łatwą drogę Hanzova Pot. Jej przejście nie powinno Wam zająć więcej niż 30-40 minut. W nagrodę otrzymacie piękną panoramę rozpościerającą się, m.in. na Prisojnik, Jalovec, Triglav, czy Dolinę Soczy. Na drogą powrotną proponujemy wybrać trasę przez Grebenec. Oprócz znacznej stromizny jest ona pozbawiona większych trudności. 

Na Grebenec
Na Grebenec, w tle Prisojnik
Dolina Planicy
Alpy Julijskie

4. Mangart (2694 m n.p.m.)

Jeśli chodzi o wycieczkę na Mangart to zdecydowanie największe wrażenie na nas zrobił sam podjazd pod schronisko Koca pod Mangartem, skąd rozpoczyna się wycieczkę na szczyt. Trasa ta ma długość 12 kilometrów, w czasie których pokonujemy ok. 900 metrów przewyższenia. Niejednokrotnie przejeżdżamy nad potężnymi urwiskami, a największe emocje wzbudza konieczność minięcia się z samochodem jadącym z naprzeciwka. Wybierając szlak wejściowy na Mangart proponujemy zdecydować się na ferraty: Italiana Pot oraz Slovenia Pot. Można również wybrać opcję z pominięciem tej pierwszej trasy. Droga zejściowa to typowa dla Alp Julijskich trasa trekkingowa prowadząca po piargach. Mangart zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy! 

Mangartska Przełęcz z widoczną Mangarstką Drogą
Mangartska Przełęcz z widoczną Mangarstką Drogą. Alpy Julijskie
Na szczycie Mangartu
Na szczycie Mangartu. Alpy Julijskie

5. Jezioro Bled- najpiękniejsze jezioro w Alpy Julijskie

Miasteczko Bled to turystyczna stolica Alp Julijskich. Można się tutaj poczuć niczym w Zakopanem w szczycie sezonu. Jest gwarno, tłoczno, ale przy tym nie brakuje wielu atrakcji. Jedną z nich jest możliwość przepłynięcia Jeziora Bled tradycyjną łodzią. To właśnie wokół jeziora “kręci” się życie w Bledzie. Nam niestety pogoda nie pozwoliła podziwiać szczytów, które otaczają to jezioro, jednak na zdjęciach dostępnych w Internecie wygląda to obłędnie. My na pewno tutaj wrócimy:) 

Jezioro Bled i Blejski Otok w tle
Jezioro Bled i Blejski Otok w tle

6. Wąwóz Vintgar

Niedaleko Bledu znajduje się wąwóz Vintgar. Możecie się tutaj poczuć niczym jak w bajce. Ściany wąwozu w niektórych miejscach mają nawet 100 metrów wysokości! Wędrujemy wzdłuż rzeki Radovna po licznych kładkach, pomostach i mostkach. Wycieczka wąwozem Vintgar to 1,6 kilometrowy spacer, który może nam zająć nawet i godzinę! Jest tutaj co podziwiać! Na końcu wąwozu Vintgar znajduje się wysoki na 13 metrów, bardzo malowniczy wodospad Sum. 

Wąwóz Vintgar
Wąwóz Vintgar
Wąwóz Vintgar. Alpy Julijskie
Wąwóz Vintgar. Alpy Julijskie

7. Dolina Soczy

Dolina Soczy rozciąga się od Jalovca w Alpach Julijskich, aż do wód Morza Adriatyckiego. Szczególnie jej górny przebieg ma niesamowity charakter. Największe wrażenie zrobił na nas Wielki Wąwóz Soczy, który tworzą wysokie na 15 metrów ściany. Pomiędzy nimi płynie krystalicznie czysta wody rzeki Soczy! Innym ciekawym miejscem w Dolinie Soczy jest najwyższy wodospad w Słowenii, wysoki na 136 metrów wodospad Boka! Wycieczkę Doliną Soczy warto przedłużyć co najmniej do Kobridu, gdzie czeka na Was wodospad Kozjak, a także XVIII- wieczny Most Napoleona. Socza jest rzeką bardzo popularną wśród fanów raftingu. Organizowane są tutaj również spływy kajakowe. 

Wielki Wąwóz Socy
Wielki Wąwóz Socy
Wodospad Boka
Wodospad Boka

8. Wodospad Kozjak i Most Napoleona

Wodospad Kozjak leży ok. 2 kilometry od miasta Kobrid, w którym znajduje się Most Napoleona. pod którym przepływa Socza. Swoją nazwę wziął on od tego, że w 1797 r. maszerowały nim wraz ze swoim przywódcą wojska francuskie. Wróćmy jednak do samego wodospadu. Aby się do niego dostać musimy się wybrać na kilkukilometrowy spacer wiodący malowniczym wąwozem. Na jego końcu czeka na nas nagroda w postaci fantastycznego wodospadu. Ma on zaledwie 15 metrów wysokości, ale jego otoczenie sprawia, że jest to miejsce wyjątkowe i nas bardzo zauroczyło. 

Wodospad Kozjak
Wodospad Kozjak
Most Napoleona
Most Napoleona. Alpy Julijskie

9. Dolina Planicy

Dolina Planicy kojarzy się przede wszystkim z kompleksem skoczni narciarskich ze słynną Letalnicą. Oczywiście polecamy pozwiedzać cały kompleks narciarski, bo robi ogromne wrażenie. Możliwe jest także wejście na samą górę rozbiegu słynnego “mamuta”. Jednak oprócz skoczni, polecamy Wam zdobyć jeden z otaczających dolinę szczytów, np. Ciprnik, bądź Slemenovą Spicę. Widoki z nich zapierają dech w piersi!

Kompleks skoczni narciarskich w Planicy
Kompleks skoczni narciarskich w Planicy. Alpy Julijskie
Na rozbiegu słynnej Letalnicy
Na rozbiegu słynnej Letalnicy. Alpy Julijskie

10. Kranjska Góra

Kranjska Góra to jedna z większych miejscowości leżących u stóp szczytów Alp Julijskich. Jest to znany ośrodek narciarski (odbywają się tutaj nawet zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskimi). Będąc w Kranjskiej Górze warto przejść się po starówce tego miasteczka, bądź usiąść w jednej z klimatycznych kawiarni. 2 kilometry od miasteczka znajduje się także Jezioro Jasna, znad którego brzegu rozpościera się ładna panorama na Prisojnik ze słynnym Prisojnikowym Oknem.  

Centrum Kranjskej Góry
Centrum Kranjskej Góry
Złotoróg i Jezioro Jasna
Złotoróg i Jezioro Jasna

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Może Cię także zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *