Kudowa-Zdrój - atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Sudety,City Break,Góry Stołowe,Polska

Kudowa-Zdrój – atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?

Kudowa-Zdrój to uzdrowiskowa miejscowość położona na Ziemi Kłodzkiej, tuż przy granicy z Czechami. Z jednej strony otaczają ją Góry Stołowe, a z drugiej wzniesienia Pogórza Orlickiego. Nic dziwnego, że jeśli planujecie odwiedzić to miejsce, to na pierwszym miejscu polecimy Wam górską wycieczkę. Jednak poza górami jest tu także sporo innych miejsc, do których warto zawitać. Co warto zobaczyć w Kudowie-Zdrój? Jakie atrakcje na Was tutaj czekają?

Kudowa-Zdrój
Fortepian w Parku Zdrojowym. Kudowa-Zdrój

1. Park Zdrojowy w Kudowa-Zdrój

Pierwsze wzmianki na temat Kudowy-Zdrój pochodzą z XIV wieku, jednak jej rozkwit przypadł dopiero na wiek XVII. Wówczas to wybudowano pierwsze łaźnie kąpielowe, w których wykorzystano odkryte w okolicy wody termalne. Pod koniec XVIII wieku trwały natomiast intensywne badania dotyczące ich składu chemicznego, a także potencjalnych zastosowań leczniczych. Wtedy to także założono Park Zdrojowy. Jego otwarcie datuje się na rok 1787. Z założenia miał on mieć charakter angielski, co oznacza, że miała tu królować swoboda, naturalność oraz romantyzm.

Ma on powierzchnię blisko 13 ha, na których rośnie ponad 300 różnych gatunków roślin. Znajdują się tutaj także najważniejsze budynki zdrojowej części miasta. Na wyróżnienie zasługuje z pewnością Pijalnia Wód Mineralnych, Sanatorium Polonia wraz z Teatrem Zdrojowym wybudowane w 1905 roku jako Książęcy Dwór, a także Zameczek z 1772 roku, który służył jako dom gościnny dla kuracjuszy, a dziś pełni rolę sanatorium. W Parku Zdrojowym znajduje się także żeliwna Hala Spacerowa, muszla koncertowa, a także tzw. Nowe Łazienki.

Kudowa-Zdrój - atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Park Zdrojowy w Kudowie-Zdrój
Kudowa-Zdrój
Zameczek w Parku Zdrojowym. Kudowa-Zdrój
Kudowa-Zdrój - atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Sanatorium Polonia i Teatr Zdrojowy. Kudowa-Zdrój

2. Pijalnia Wód Mineralnych w Kudowa-Zdrój

Półkolisty budynek Pijalni Wód Mineralnych znajduje się w Parku Zdrojowym przy głównym deptaku. Wybudowano go na początku XX wieku w stylu neobarokowym z elementami secesyjnymi. We wnętrzu pijalni znajduje się scena, na której odbywają się koncerty, a także sklepy z pamiątkami oraz kawiarnia. Oczywiście można tutaj także spróbować wypływającej z kudowskich źródeł wody mineralnej (koszt 0,8 zł- dzieci; 1,5 zł- dorośli- stan na 2022 r.). 

Czytaj także: Duszniki-Zdrój- 10 atrakcji, które warto zobaczyć

Kudowa-Zdrój - atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Pijalnia Wód Mineralnych w Kudowie-Zdrój
Kudowa-Zdrój - atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Pijalnia Wody Mineralnej. Kudowa-Zdrój

3. Góra Parkowa i Altana Miłości

Na północ od Parku Zdrojowego w Kudowie-Zdroju wznosi się masyw Góry Parkowej (478 m n.p.m.). Poprowadzono tu liczne ścieżki, z których chętnie korzystają kuracjusze oraz turyści. Pod jej szczytem natomiast znajduje się punkt widokowy zwany Altaną Miłości. Rozciąga się z niego widok na Kudowę-Zdrój oraz wznoszące się za nią wzniesienia Pogórza Orlickiego. Aby dostać się na Altanę Miłości, można podążać za zielonymi szlakowskazami, które łączą Kudowę-Zdrój z Błędnymi Skałami. 

Kudowa-Zdrój - atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Przy Altanie Miłości pod szczytem Góry Parkowej. Kudowa-Zdrój
Kudowa-Zdrój - atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Widok na Kudowę-Zdrój Pogórze Orlickie z Altany Miłości

W masywie Góry Parkowej, na tzw. Wzgórzu Kaplicznym możecie także zobaczyć kościół ewangelicki z końca XVIII wieku. Nie znaleźliśmy informacji na temat jego faktycznego stanu, ale sprawia on wrażenie opuszczonego. 

Kudowa-Zdrój - atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
W drodze na Górę Parkową w Kudowie-Zdrój

4. Muzeum Zabawek w Kudowa-Zdrój

W Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdrój możemy zobaczyć kolekcję ponad 5 tysięcy zabawek z całego świata! Najwięcej jest tych pochodzących z okresu powojennego oraz czasów PRL-u. Jednak poza nimi, w gablotach dojrzymy także przedmioty, którymi bawiły się dzieci w XIX oraz na początku XX wieku. Zwiedzając kolejne pomieszczenia, możemy zobaczyć bogatą kolekcję lalek, teatrzyków domowych, klocków lego, pierwszych komputerów, wózków czy rowerów. To miejsce, w którym dorośli będą mogli przenieść się do czasów młodości, a dzieci zobaczyć, czym bawili się ich rówieśnicy przed laty. Nasza Tosia była zafascynowana tymi zabawkami tak bardzo, że nawet chciała przywłaszczyć sobie jeden z wózków z lalką. 

Godziny otwarcia muzeum i cennik biletów znajdziecie TUTAJ.

Zobacz także Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdrój

Kudowa-Zdrój - atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?

5. Kaplica Czaszek w Czermnej (dzielnica Kudowy-Zdrój)

Kaplica Czaszek to zbiorowy grobowiec ofiar wojen śląskich z lat 1740-42 i 1744-45 oraz epidemii chorób zakaźnych, jakie panowały w XVIII wieku. Kaplica powstała z inicjatywy Wacława Tomaszka, proboszcza tutejszej parafii w latach 1776-84. Podczas jednego ze spacerów natknął się on przypadkowo na szczątki ludzkie pogrzebane na polu w okolicy Czermnej. Dalsza eksploracja tego terenu wraz z grabarzem oraz kościelnym pozwoliła mu odkryć szczątki kilkudziesięciu tysięcy osób.

Proboszcz postanowił pochować je w godny sposób. W tym celu wydobył znajdujące się w ziemi kości, a następnie nakazał je zdezynfekować i wybielić. Większość odnalezionych kości i czaszek (należących do ok. 21 tys. osób) spoczywa w krypcie pod kaplicą. Natomiast czaszki i kości ok. 3 tysięcy osób szczelnie  pokrywają ściany kaplicy, której wnętrze jest udostępnione do zwiedzania. Jedna obowiązuje tutaj zakaz robienia zdjęć, stąd nie pokażemy Wam żadnej fotografii przedstawiającej wnętrze kaplicy. 

Obok kaplicy znajduje się także kopia całunu turyńskiego

Godziny otwarcia kaplicy oraz cennik biletów znajdziecie TUTAJ.

Kudowa-Zdrój - atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Kaplica Czaszek w Czermnej
Kudowa-Zdrój - atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Kaplica Czaszek w Czermnej. Kudowa-Zdrój

6. Szlak Ginących Zawodów w Kudowa-Zdrój

Szlak Ginących Zawodów w Kudowie-Zdrój to skansen znajdujący się ok. 200 metrów od kaplicy czaszek w Czermnej. Możemy w nim zaobserwować narzędzia używane przed laty przez osoby trudniące się garncarstwem, kowalstwem, tkactwem, czy piekarstwem. Mamy możliwość zobaczenia na własne oczy, w jaki sposób powstają gliniane naczynia, a nawet spróbować je sami wykonać. Nasze dzieło możemy zabrać na pamiątkę do domu! W piekarni natomiast mamy możliwość skosztowania chleba wypiekanego według tradycyjnej receptury, pychota! W centralnej części skansenu stoi dawny młyn, do którego można wejść i na własne oczy przekonać się, w jaki sposób kiedyś wytwarzano mąkę. 

Kudowa-Zdrój - atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Kudowa-Zdrój

Co więcej, w skansenie znajduje się również mini zoo, które chyba najbardziej skradło serce naszej Tosi. Możemy tu zobaczyć alpaki, jelenie, osła, zebry, a nawet wielbłąda. 

Godziny otwarcia oraz cennik biletów znajdziecie TUTAJ

7. Górskie szlaki

Kudowa-Zdrój leży u stóp Gór Stołowych. Dlatego będąc w tej miejscowości, nie sposób się nie wybrać na wycieczkę w to najbardziej tajemnicze pasmo górskie w Polsce. Szczeliniec, Błędne Skały, Skalne Grzyby, czy Radkowskie Skały to tylko niektóre propozycje miejsc, jakie warto tutaj zobaczyć. Propozycje wycieczek po Górach Stołowych znajdziecie na naszym blogu -> https://manawpodrozy.pl/gory-stolowe-ktore-szlaki-sa-najpiekniejsze/

8. Trasy rowerowe singletrack

SingleTrack Glacensis to sieć tras rowerowych przebiegających po Ziemi Kłodzkiej, których łączna długość wynosi ponad 200 kilometrów. Cztery trasy należące do tego kompleksu znajdują się w Kudowie-Zdrój, a dokładniej w Brzozowie, jednej z dzielnic tej uzdrowiskowej miejscowości. 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *