Dalimilova rozhledna
Sudety Czechy Góry Góry Rychlebskie

Dalimilova rozhledna – wieża widokowa na wzgórzu Větrov

Dalimilova rozhledna to jedna z najpiękniejszych wież widokowych w Sudetach. Kamienna budowla wzniesiona jest na szczycie Větrov w czeskich Górach Rychlebskich. Jest ona kopią dawnej wieży, która znajdowała się na Śnieżniku. Pod wieżę prowadzi łatwy, krótki i przyjemny szlak. W niedalekiej odległości od niej znajduje się schronisko Paprsek z bezpłatnym, dużym placem zabaw. 

Dalimilova rozhledna - czy to najpiękniejsza wieża widokowa w Sudetach?
Dalimilova rozhledna – czy to najpiękniejsza wieża widokowa w Sudetach?

Dalimilova rozhledna to wieża widokowa wzniesiona w 2021 roku. Została ona wybudowana przez Dalimila Mikę, jako całkowicie prywatna inicjatywa. Jest ona repliką dawnej wieży widokowej, jaka znajdowała się na Śnieżniku. Pomysłodawca budowy wieży na szczycie Větrov (918 m n.p.m.) jest synem właścicieli schroniska Paprsek. Od kilkudziesięciu lat są oni propagatorami turystyki w Górach Rychlebskich na polsko-czeskim pograniczu. Byli także świadkami, gdy w 1973 roku zburzono wieżę na szczycie Śnieżnika. Ich opowieści o niej tak zafascynowały ich syna Dalimila, że postanowił on wznieść jej replikę.

Dalimilova rozhledna - czy to najpiękniejsza wieża widokowa w Sudetach?
Dalimilova rozhledna – czy to najpiękniejsza wieża widokowa w Sudetach?

Wieża widokowa na Śnieżniku — kamienna piękność, która przestała istnieć

Pierwsza wieża widokowa na Śnieżniku została otwarta w 1899 roku, po ponad 4 latach budowy. W uroczystościach przecięcia wstęgi uczestniczył sam książe Albrecht Hohenzollern. Przepiękna kamienna wieża była celem turystów przez wiele lat. Miała ona 34 metry wysokości. Posiadała dwa tarasy widokowe. Jeden znajdował się na 17. a drugi na 33. metrze. W budynku wieży znajdowała się także niewielka karczma.

Wieża widokowa na Śnieżniku po 1945 roku zaczęła popadać w ruinę. Wszystko dlatego, że nie było chętnego do jej utrzymywania. Surowe warunki atmosferyczne, na jakie była narażona, sprawiły, że szybko uległa degradacji. W latach 60. XX wieku, z wieży zaczęły spadać kamienie, wewnętrzne schody zawaliły się, a okna powybijano. W związku z tym w 1966 roku wieża została zamknięta dla ruchu turystycznego. Ze względu na brak możliwości sfinansowania jej remontu, w 1973 roku postanowiono o wysadzeniu jej w powietrzu. 

Aktualna wieża widokowa na Śnieżnika nie przypomina tej pierwotnej
Aktualna wieża widokowa na Śnieżnika nie przypomina tej pierwotnej

Pozostałości po wieży przeleżały na szczycie Śnieżnika aż do 2021 roku. Wtedy to rozpoczęła się budowa nowej wieży. Jej kształt i wygląd spotkał się jednak z wieloma negatywnymi opiniami. W tym samym czasie, na znajdującym się kilkanaście kilometrów od Śnieżnika szczycie Větrov stała już replika starej wieży, wzniesionej na Śnieżniku w 1899 roku.

Dalimilova rozhledna, czyli najpiękniejsza wieża widokowa w Sudetach!

Dalimilova rozhledna, czyli tłumacząc na polski – wieża widokowa Dalimila. Swoją nazwę wzięła oczywiście od imienia pomysłodawcy jej budowy. Naszym zdaniem to najpiękniejsza wieża widokowa w całych Sudetach. Kamienna budowla idealnie wkomponowała się w krajobraz Gór Rychlebskich. Jej wygląd natomiast jest wręcz bajkowy. Jakby został wyjęty wprost z jednego z filmów Disneya. 

Dalimilova rozhledna
Dalimilova rozhledna

Co istotne podczas budowy wieży widokowej Dalimila kładziono nacisk na ścisłe odwzorowanie dawnej budowli ze Śnieżnika. Ta na szczycie Větrov wygląda identycznie. Też ma 34 metry wysokości i dwa tarasy widokowe – ulokowane na 17. i 33. metrze. Są one otoczone kamiennymi blankami. Aby się dostać na górę, należy pokonać kręte, granitowe schody. W wieży widokowej Dalimila znajduje się również punkt gastronomiczny. Tak samo jak za dawnych lat na Śnieżniku. 

Dalimilova rozhledna - wieża widokowa na wzgórzu Větrov

Dalimilova rozhledna — jak dojść?

Na szczyt Větrov, na którym stoi Dalimilova rozhledna prowadzi kilka tras. Dwie z nich są krótkie i bardzo łatwe, dlatego możemy je polecić rodzinom z dziećmi. Na Dalimilovą Rozhledną możemy dotrzeć, także wyruszając na szlak z Polski. Poniżej szczegóły: 

 • ze wsi Velké Vrbno (1,5 km; 25 min): to najkrótsza i najłatwiejsza opcja dostania się pod wieżę Dalimila. Samochód możemy zostawić na bezpłatnym parkingu pod wyciągiem narciarskim. Stamtąd szeroką, utwardzoną drogą dotrzemy po zaledwie 1,5-kilometrowym spacerze pod wieżę. Trasę można pokonać z wózkiem dziecięcym, ważne jednak by miał terenowe, pompowane kółka; 
Szlak z Velkego Vrbna jest łatwy i przyjemny
Szlak z Velkego Vrbna jest łatwy i przyjemny
 • spod schroniska Paprsek (2 km, 30 min): nieco dłuższa opcja spaceru, lecz również niezbyt forsowna. Pod schronisko Paprsek możemy dojechać własnym samochodem. Znajduje się tam duży i bezpłatny parking. Stamtąd szeroką, leśną drogą docieramy pod wieżę Dalimila poruszając się zielonym szlakiem. Również ten odcinek można przebyć z wózkiem dziecięcym;
Schronisko Paprsek - znajduje się przy nim plac zabaw i mini park linowy
Schronisko Paprsek – znajduje się przy nim plac zabaw i mini park linowy
 • ze Staré Město (5 km; 1h 30 min): nieco dłuższa trasa. Wyznacza ją szlak o kolorze zielonym, który dalej biegnie na Paprsek;
Zielony szlak w kierunku Paprsek
Zielony szlak w kierunku Paprsek
 • z Petříkov: (8 km; 2h): czerwonym szlakiem do schroniska Paprsek. Prowadzi on grzbietem Gór Rychlebskich — bardzo przyjemna i szeroka droga. A następnie zielonym szlakiem na Větrov;
Malowniczy zielony szlak na Dalimilova rozhledna
Malowniczy zielony szlak na Dalimilova rozhledna
 • z Bielic (10,5 km; 2 h 30 min): długa, lecz malownicza trasa z Bielic. Początkowo poruszamy się niebieskim szlakiem wzdłuż Białej Lądeckiej. Prowadzi on najpierw do polsko-czeskiej granicy, a następnie do schroniska Paprsek. Następnie zielonym szlakiem kierujemy się na Větrov;
Na szlaku z Paprsku czekają na nas miłe niespodzianki
Na szlaku z Paprsku czekają na nas miłe niespodzianki
Na szlaku z Paprsku czekają na nas miłe niespodzianki
Na szlaku z Paprsku czekają na nas miłe niespodzianki

Pod Dalimilova rozhledna dojedziemy również bez problemu rowerem. Przez Góry Rychlebskie poprowadzono gęstą sieć tras rowerowych. Wycieczki można rozpocząć zarówno po polskiej stronie — w Bielicach, Starym Gierałtowie, czy na Przełęczy Płoszczyna, jak i po stronie czeskiej. W zimie natomiast najbardziej popularnym środkiem transportu w tej okolicy są trasy do narciarstwa biegowego.

Dalimilova rozhledna
Dalimilova rozhledna

Dalimilova rozhledna — bilety wstępu

Wstęp na wieżę widokową Dalimila jest płatny. Koszt dla jednej osoby to 120 koron czeskich. Z opłaty zwolnione są dzieci do 6. roku życia. Zakupu biletu dokonuje się w automacie. Można w nim płacić gotówką, bądź kartą. W wieży widokowej funkcjonuje również punkt gastronomiczny. Można w nim kupić napoje, przekąski, a także pamiątki. W wieży jest także apartament do wynajęcia.

Dalimilova rozhledna
Dalimilova rozhledna

Dalimilova rozhledna otwarta jest w godzinach od 10 do 16. Jest zamknięta w okresie zimowym. Również jej właściciel zastrzega, że może być nieczynna przy niekorzystnych warunkach atmosferycznym. W związku z tym warto się na nią wybrać, przy pięknej pogodzie. 

Widok z wieży w kierunku schroniska Paprsek
Widok z wieży w kierunku schroniska Paprsek

Co możemy dostrzec z wieży widokowej Dalimila?

Dalimilova rozhledna oferuje wspaniałą panoramę. Z jej tarasów widokowych możemy oglądać najwyższe szczyty Wysokiego Jesionika z Pradziadem, Keprnikiem i Serakiem w roli głównej. Ponadto widoczny jest Śnieżnik z nową wieżą widokową. Dostrzec możemy również Paprsek oraz najwyższy szczyt Gór Rychlebskich, czyli Smrk.

Oglądanie widoków z wieży widokowej Dalimila ułatwiają specjalne tablice. Znajduje się na nich bardzo szczegółowo opisana panorama. We wnętrzu wieży można natomiast zapoznać się z historią wieży widokowej ze Śnieżnika. Również opisane są losy schronisk, jakie na przestrzeni lat funkcjonowały w masywie Śnieżnika. Jednym z ciekawszych jest schronisko Lichtensteina, które znajdowało się tuż obok słynnej figury słonika.

Podziwianie panoramy ułatwiają specjalne tablice informacyjne
Podziwianie panoramy ułatwiają specjalne tablice informacyjne
Widok z wieży na Śnieżnik
Widok z wieży na Śnieżnik
Widok z wieży na Wysoki Jesionik
Widok z wieży na Wysoki Jesionik

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Może Cię także zainteresuje...

2 komentarze

 1. Krzysztof says:

  Witam. Wnioskuję o korektę nazwy miejscowości a konkretnie u Pana jest Velke Brno a w realu Velke Vrbno.. ważna rzecz bo szukałem Pana wioski w planowaniu i trochę to zrobiło zamieszania.. Poza tym Pozdrawiam
  Krzysztof

  1. Maciej Birecki says:

   Dzięki nasz błąd. Nie zauważyliśmy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *