Góry Stołowe, Sudety

Góry Stołowe: Które szlaki są najpiękniejsze?

Schronisko PTTK na Szczelińcu

Góry Stołowe są unikatowe w skali naszego kraju. Po prostu, drugich takich nie znajdziecie! Ich różnorodność sprawia, że ich przemierzanie jest niczym czytanie dobrej książki- intrygujące i ciekawe. W celu ścisłej ochrony tych pięknych terenów, w 1993 roku stworzono tutaj Park Narodowy Gór Stołowych, w którym na turystów czeka ponad 100 kilometrów szlaków pieszych. Które z nich warto odwiedzić? Poniżej nasz subiektywny wybór:) 

1. Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.)

Oczywiście, w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć najwyższego szczytu całych Gór Stołowych- Szczelińca Wielkiego (919 m n.p.m.). Najpopularniejszy szlak, który na niego wiedzie prowadzi z Karłowa. Po drodze czeka na nas blisko 700 kamiennych schodów, po pokonaniu których stajemy tuż obok jednego z piękniej położonych schronisk w całych Sudetach. Z jego tarasu rozpościera się piękna panorama na Broumovske Steny, a także Wzgórza Włodzickie, czy Góry Sowie. Będąc na Szczelińcu nie sposób odmówić sobie przyjemności z przejścia ścieżki dydaktycznej. To tutaj czekają na nas najciekawsze formacje skalne. Będziemy mieli także możliwość wejścia na Fotel Pradziada (najwyższy punkt na Szczelińcu), podziwiać piękne widoki z Tarasów Południowych, czy przejść przez Piekiełko- miejsce, w którym kręcono sceny do Opowieści z Narnii. 

Opis szlaku na Szczeliniec znajdziecie pod linkami: 
https://manawpodrozy.pl/gory-stolowe-szczeliniec-wielki-zima-z-karlowa/
https://manawpodrozy.pl/gory-stolowe-szczeliniec-z-pasterki-kgp-mapa-opis-zdjecia/

Fotel Pradziada- najwyższy punkt Szczelińca
Tarasy Południowe na Szczelińcu

2. Skalne Grzyby

Gdzie w Górach Stołowych wybrać się na grzybobranie? Jest takie jedno miejsce, w którym ilość ich zagęszczenie jest naprawdę spore! To obszar Skalnych Grzybów. Miejsce to nam przypadło do gustu z dwóch powodów. Po pierwsze formacje skalne zrobiły na nas duże wrażenie, a po drugie jest to miejsce znacznie mniej popularne wśród turystów, dlatego możemy tutaj delektować się ciszą i spokojem. Najpopularniejszymi miejscami, z których można ruszyć na Skalne Grzyby są Batorówek, parking przy Radkowskich Skałach przy Drodze Stu Zakrętów, czy Wambierzyce. 

Opis szlaku przez Skalne Grzyby znajdziecie pod linkiem: 
https://manawpodrozy.pl/gory-stolowe-skalne-grzyby/

3. Radkowskie Skały

Radkowskie Skały to formacje skalne, które zachwyciły nas od pierwszego ujrzenia. Wycieczkę rozpoczynamy przy Stroczym Zakręcie na Drodze Stu Zakrętów łączącą Radków z Kudową- Zdrój (znajduje się on bliżej tej pierwszej miejscowości). Tutaj, możemy wybrać niebieski, bądź zielony szlak, które po połączeniu tworzą pętlę. Przy zielonym szlaku wznoszą się wysokie na 20- 30 metrów skalne baszty, które ciągną się na długości prawie 1 kilometra. Przy niebieskim natomiast znajdują się formacje skalne, które możemy dosłownie dotknąć, wcisnąć się w niejedną szczelinę, czy podziwiać panoramę na Szczeliniec i Broumovske Steny ze skalnego punktu widokowego. Wizyta w Radkowskich Skałach wiąże się jedynie z 4-kilometrowym spacerem, więc jeśli ktoś nie jest fanem długich wędrówek, spokojnie może wybrać tą opcję. 

Opis szlaku przez Radkowskie Skały znajdziecie pod linkiem: 
https://manawpodrozy.pl/gory-stolowe-radkowskie-skaly-opis-szlaku-mapa-zdjecia-w-gory-z-dzieckiem/

4. Narożnik, Skały Puchacza i Białe Skały

To chyba najpiękniejsza pętelka w całych Górach Stołowych, a do tego nie jest ona tak bardzo oblegana przez turystów. Wycieczkę rozpoczynamy na Lisiej Przełęczy (parking przy Drodze Stu Zakrętów tuż przed Karłowem jadąc od strony Kudowy- Zdrój), skąd niebieskim szlakiem udajemy się w kierunku szczytu Narożnika (849 m n.p.m.). Z niego rozpościera się piękna panorama na Szczelińce i Błędne Skały. Następnie czeka nas wędrówka ku Skałom Puchacza, gdzie co rusz czekają na nas widoki na Góry Orlickie i Bystrzyckie. Ostatnim akcentem wycieczki jest przejście przez Skalną Furtę i wzdłuż wysokich na blisko 30 metrów Białych Skał. 

Opis powyższego szlaku znajdziecie pod linkiem:
https://manawpodrozy.pl/gory-stolowe-naroznik-849-m-n-p-m-skaly-puchacza-biale-skaly-w-gory-z-dzieckiem/

Narożnik
Skały Puchacza
Furta Skalna

5. Garncarz, Wysoki Kamień i Szczytnik

Tym razem przeniesiemy się w najbardziej wysuniętą na wschód część Gór Stołowych, mianowicie w okolice Polanicy- Zdrój. Z tego, uzdrowiskowego miasteczka warto wybrać się na Gancarz, Złoty Widok oraz Piekielną Górę. Oprócz ciekawych formacji skalnych czekają na nas również piękne widoki na dolinę Bystrzycy Dusznickiej i szczyty ją otaczające. Jeśli macie ochotę na dłuższą wędrówkę, wycieczkę warto przedłużyć o zdobycie Szczytniku, w którego pobliżu znajduje się taras widokowy, a także Zamek Leśna. 

Opis powyższego szlaku znajdziecie pod linkiem: 
https://manawpodrozy.pl/wokol-polanicy-zdroj-czyli-z-wizyta-w-gorach-bystrzyckich/

Formacja skalna w okolicach Wysokiego Kamienia
Zamek Leśna na Szczytniku

6. Błędne Skały

To najbardziej poplątany labirynt skalny w naszym kraju. Liczne zaułki, ciasne przejścia sprawiają, że wizyta w Błędnych Skałach jest świetnym sposobem na spędzenie czasu dla całych rodzin. Uwaga! Przejścia, na czworaka, kucaka czy z wciągniętym brzuchem są tutaj standardem!:) Również ciężko może być przejść z większym plecakiem. Na Błędne Skały możemy się udać albo z parkingu zlokalizowanego przy Drodze Stu Zakrętów (w tym przypadku czeka na nas ponad godzinny spacer w jedną stronę), albo wjechać własnym samochodem tuż przed wejście do labiryntu (wjazd płatny). 

Opis szlaku z Drogi Stu Zakrętów na Błędne Skały znajdziesz tutaj:
https://manawpodrozy.pl/gory-stolowe-szlak-na-bledne-skaly-opis-mapa-zdjecia-w-gory-z-dzieckiem/

Przy Dwunożnym Grzybie
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały

A na koniec… Broumovske Steny 

Przemierzając polskie Góry Stołowe, nieraz będziecie spoglądać w kierunku Broumovskich Sten. Ta malownicza część Gór Stołowych jest nasycona ogromem ciekawych formacji skalnych. Jednym z ciekawszych miejsc jest Koruna z huśtawką na szczycie oraz Skalne Divadlo, czyli w wolnym tłumaczeniu na polski język Skalny Teatr (można usiąść i się rozmarzyć….:). Aby przemierzyć całe Broumovske Steny musimy zarezerwować sobie przynajmniej 7-9 godzin. Najlepszymi punktami startowymi są Chata Hvezda, Halvnoc, Suchy Dul, czy polska Pasterka. 

Opis szlaku przez Bruomovske Steny znajdziecie pod linkiem:
https://manawpodrozy.pl/broumovske-steny-druga-wizyta/

Skalne Divadlo
Na szczycie Koruny

Wybierając się w Góry Stołowe polecane noclegi możecie znaleźć na stronie Magicznakudowa.pl

You may also like...

Dodaj komentarz