Województwo opolskie- co warto zobaczyć?
City Break,Polska

Województwo opolskie- co warto zobaczyć?

Województwo Opolskie jest najmniejszym województwem w naszym kraju. Pomimo tego oferuje ono wiele ciekawych miejsc, które zadowolą każdego odwiedzającego ten region. Odnajdziemy tutaj góry, jeziora, a także ogromne lasy, które są miejscem rekreacji dla tysięcy mieszkańców i turystów. Coś dla siebie znajdą tutaj także fani zabytków. Przepiękne pałace i zamki to domena Opolszczyzny. Nie można także zapominać o malowniczo położonych miasteczkach, które są pełne historycznych obiektów. 

1. Góry Opawskie- województwo opolskie- co warto zobaczyć?

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zaczęli tej listy od Gór Opawskich. To najbardziej na wschód wysunięte pasmo Sudetów jest naszą ostoją ciszy i spokoju. Tutaj chętnie wyskakujemy, gdy potrzebujemy na chwilę oderwać się od obowiązków dnia codziennego. Dlatego chcemy je serdecznie Wam polecić! Najwyższym szczytem pasma po polskiej stronie jest Biskupia Kopa, na którą biegną szlaki z Jarnołtówka i Pokrzywnej. Przy okazji odwiedzin na niej warto wdrapać się na Srebrną Kopę, z której można dojrzeć nawet Tatry. Szlakiem, który serdecznie polecamy, jest znakowany na niebiesko biegnący wokół malowniczej Doliny Złotego Potoku. Góry Opawskie rozciągają się także w pobliżu Prudnika, a także Głuchołaz, gdzie również wytyczono sporo szlaków turystycznych. 

2. Dawne kopalnie złota w Głuchołazach

Głuchołazy i okolice w XV i XVI wieku stanowiły jeden z większych w Europie ośrodków wydobycia złota. Pozostałościami po tej eksploatacji są liczne sztolnie i górnicze szyby, jakie znajdują się w masywie Przedniej Kopy. Aby jak najlepiej przyswoić sobie wiedzę na temat wydobycia złota w okolicy Głuchołaz, warto wybrać się na spacer Szlakiem Górników Złota. Przebiega on przez tereny dawnej eksploatacji tego kruszca. Po drodze natrafimy, m.in. na tamę na Sarnim Potoku, czyli najstarszy zabytek hydrotechniki na Śląsku, a także wdrapiemy się na szczyt Przedniej Kopy, na którym znajduje się kaplica św. Anny. Jest ona malowniczo położona nad Wiszącymi Skałami. 

3. Stobrawski Park Krajobrazowy- województwo opolskie- co warto zobaczyć?

Stobrawski Park Krajobrazowy znajduje się w północnej części województwa opolskiego, pomiędzy Opolem a Kluczborkiem. Położony jest on w granicach aż 12 gmin, a jego powierzchnia wynosi ponad 52 tysiące hektarów! Na tak dużym obszarze znajduje się kilkaset szlaków pieszych, rowerowych. Stobrawski Park Krajobrazowy słynie z potężnych wydm śródlądowych, które zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy. 

4. Park Krajobrazowy Góra św. Anny- województwo opolskie- co warto zobaczyć?

Park Krajobrazowy Góra św. Anny znajduje się w obrębie wzniesienia o tej samej nazwie. Jego powstanie jest związane z potrzebą ochrony geostanowisk, które są świadectwem tego, że kilkadziesiąt milionów lat temu wybuchł tu wulkan. Miejscami wartymi zobaczenia w parku oprócz wspomnianych geostanowisk są także: skalny amfiteatr mogący pomieścić nawet 50 tysięcy osób, Pomnik Czynu Powstańczego, a także sanktuarium św. Anny. 

5. Bory Niemodlińskie

Bory Niemodlińskie są nazywane zielonymi płucami Opolszczyzny. Potężny kompleks leśny rozciąga się na południe i zachód od stolicy województwa. Znajduje się tutaj mnóstwo ścieżek pieszych, a także szlaków rowerowych, z których chętnie korzystają mieszkańcy Opola i okolic. Charakterystycznym elementem krajobrazu Borów Niemodlińskich są liczne stawy, których największe ilości znajdują się w okolicach Niemodlina. Z nich wyławiany jest słynny karp niemodliński, który jest lokalną potrawą. Miejscem wartym odwiedzenia w Borach Niemodlińskich jest także Arboretum w Lipnie. 

6. JuraPark Krasiejów- województwo opolskie- co warto zobaczyć?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu funkcjonowała tutaj kopalnia odkrywkowa, która zajmowała się wydobyciem iłu. Obok funkcjonowała cegielnia produkująca z tego kruszcu cegły i dachówki. Pracownicy tych zakładów pewnie nigdy, by nie pomyśleli, że dzięki ich pracy zostaną odkryte skamieliny…. dinozaurów. A zaczęło się od pewnego ucznia tutejszej szkoły, który na terenie kopalni znalazł niezwykłe kamienie… Długo szukał odpowiedzi na pytanie, czym jest jego odkrycie, aż w końcu okazało się, że to skamieniałości pewnego zwierzęcia…

Prowadzone na terenie pokopalnianym prace paleontologiczne w latach 90. XX wieku potwierdziły, że znajdują się tutaj ogromne ilości skamieniałości gadów i płazów, które pochodzą z okresu triasu, czyli sprzed ok. 230 milionów lat! Od tego czasu, teren Jurapark Krasiejów jest jednym z największych paleontologicznych ośrodków badawczych na całym świecie. Świetny stan znajdowanych tutaj okazów, a także ich wysoka różnorodność sprawiają, że do Krasiejowa zjeżdżają najsłynniejsi paleontolodzy na świecie!

7. Opole

Opole zdecydowanie powinno się znaleźć na liście miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, spędzając czas na Opolszczyźnie. Warta zobaczenia jest starówka z rynkiem, kościołem katedralnym, i tzw. kościołem “na górce”. Będąc w pobliżu tego ostatniego, warto odwiedzić Zamek Górny, Muzeum Śląska Opolskiego, a także Kamienicę Czynszową prezentującą jak zmieniało się wyposażenie mieszkań Opolan na przełomie lat. Opole kojarzy się oczywiście także z Konkursem Polskiej Piosenki. Stąd koniecznie trzeba odwiedzić amfiteatr z Muzeum Polskiej Piosenki, w którym możemy nawet nagrać swoją własną piosenkę! 

Koniecznie musicie także przejść się nad Opolską Wenecję i bulwarami kanału Młynówka podążyć na Wyspę Bolko, gdzie znajduje się opolskie zoo. W Opolu z pewnością nie będziecie się nudzić! 
Więcej o atrakcjach Opola przeczytasz we wpisie: https://wposzukiwaniu.pl/opole-atrakcje/

8. Nysa

Nysa nie bez powodu nazywana jest Śląskim Rzymem. W mieście tym na niewielkiej powierzchni znajduje się kilka kościołów, budowanych w różnych stylach architektonicznych. Warta uwagi jest Bazylika św. Jakuba i Agnieszki z najbardziej nachylonym w Europie dachem. Możliwe jest zwiedzanie jej wnętrza, a także poddasza, gdzie udostępniona jest wystawa dotycząca historii kościoła. Obok rynku znajduje się także piękny, barokowy kościół św. Piotra i Pawła.

Ciekawym obiektem jest również XVII- wieczny kościół pw. Wniebowzięcia NMP położony na Rynku Solnym. Obok niego znajduje się Carolinum- liceum, które pierwotnie było szkołą jezuicką. W jego wnętrzach znajduje się przepiękna barokowa aula, a także biblioteka. Szkołę tą kończył, m.in. król Polski Michał Korybut Wiśniowiecki, a także syn Jana III Sobieskiego- Jakub. W pobliżu Rynku Solnego znajduje się Muzeum Powiatowe w Nysie, które zlokalizowane jest w dawnym Pałacu Biskupim. Nysa jest także znana z potężnej twierdzy, a także jeziora. 

Województwo opolskie- co warto zobaczyć?
Makieta Nysy w centrum miasta
Województwo opolskie- co warto zobaczyć?
Kościół Wniebowzięcia NMP na Rynku Solnym w Nysie

9. Twierdza Nysa

Twierdza Nysa to jeden z największych systemów fortyfikacyjnych w Europie. Niestety nie jest tak dobrze znana jak chociażby Twierdza Kłodzko i Twierdza Srebrna Góra, jednak niczym nie ustępuje tym dwóm perełkom Dolnego Śląska. Obiekty Twierdzy Nysa zachowały się w około 50-60% oryginalnych XIX- wiecznych zabudowań i aktualnie zajmują powierzchnię aż 80 ha.

To wszystko obejmuje tylko to, co widzimy nad ziemią. Dodać należałoby również, że Twierdza to również systemy korytarzy podziemnych, które w znacznej części są zawalone, zasypane oraz zalane. Kilka z obiektów fortyfikacyjnych jest udostępniona do zwiedzania, niektóre można zwiedzić na własną odpowiedzialność (mając jednak na uwadze, że ich stan budowlany jest mierny), ale są i też takie, które zostały przekształcone w budynki funkcjonalne jak magazyny, garaże, czy… boisko.

10. Jezioro Nyskie- województwo opolskie- co warto zobaczyć?

Jezioro Nyskie jest sztucznym zbiornikiem wodnym utworzonym na Nysie Kłodzkiej, na zachód od Nysy. Jego główną funkcją jest zabezpieczenie powodziowe miejscowości położonych poniżej zbiornika (m.in. Nysy, Brzegu, Wrocławia), a także zabezpieczenie Wrocławia i jego najbliższych okolic w wodę komunalną. Poza tym na tamie jeziora funkcjonuje elektrownia wodna. Jezioro Nyskie, jednak przede wszystkim kojarzy się z rekreacją. Można tutaj popływać jachtem, kajakiem, rowerkiem wodnym, wynająć domek letniskowy na weekend, bądź po prostu poleniuchować na plaży. Jezioro Nyskie nie pozwoli się również nudzić tym, którzy wolą aktywniejszą formę wypoczynku. Bieganie, rolki, a może rower? Wszystkie te aktywności są tutaj możliwe! 

Województwo opolskie- co warto zobaczyć?
Województwo opolskie

11. Otmuchów

Otmuchów to 5-tysięczne miasteczko położone ok. 10 kilometrów na zachód od Nysy. Jego znakiem rozpoznawczym jest zamek biskupi. Na rynku natomiast znajduje się barokowy kościół św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. Również warto zwrócić uwagę na budynek ratusza, na którego ścianie znajduje się zegar słoneczny. Na zachód od miasta znajduje się natomiast Jezioro Otmuchowskie, które jest miejscem rekreacji i odpoczynku okolicznych mieszkańców. Z wałów jeziora rozpościera się przepiękna panorama na Sudety Wschodnie. 

12. Paczków

Paczków leży na południowym- zachodzie województwa opolskiego, na granicy z województwem dolnośląskim. Jest nazywany polskim Carcassonne ze względu na fakt zachowania w prawie nienaruszonym stanie średniowiecznych murów obronnych. Ciekawym obiektem w Paczkowie jest także kościół pw. Jana Ewangelisty, w którego środku znajduje się kamienna studnia. Ciekawym obiektem w Paczkowie jest także Muzeum Gazownictwa ulokowane w dawnej miejskiej gazowni. Jest to jedyny tego typu obiekt w naszym kraju. W pobliżu Paczkowa znajdują się dwa zbiorniki retencyjne- Kozielno i Topola, które stanowią popularne miejsce rekreacji dla okolicznych mieszkańców. 

13. Głogówek

Głogówek to niewielkie miasteczko położone na południu Opolszczyzny, między Prudnikiem a Kędzierzynem-Koźlem. Mimo swoich niewielkich rozmiarów kryje ono wiele ciekawych i tajemniczych zabytków podsyconych niesamowitą historią. To właśnie Głogówek stanowił schronienie dla króla Polski Jana Kazimierza w czasie potopu szwedzkiego, a w czasie wojen napoleońskich chronił się tutaj sam Ludwig van Beethoven. Miejscami w Głogówku wartymi zobaczenia są Zamek Oppersdorffów, kolegiata św. Bartłomieja, czy kościół św. Franciszka z Domkiem Loretańskim. 

14. Prudnik

Prudnik to miasto położone na południu Opolszczyzny, tuż przy polsko- czeskiej granicy. W mieście tym warta odwiedzenia jest starówka z XVIII- wiecznym ratuszem. Obok rynku znajdują się pozostałości po średniowiecznym zamku. Jest nimi Wieża Woka, będąca najstarszą budowlą warowną, jaka zachowała się na całym Górnym Śląsku! Będąc w Prudniku nie sposób, nie odwiedzić Prudnickiego Lasu z klasztorem franciszkanów. To właśnie w nim był więziony kardynał Stefan Wyszyński. W pobliżu klasztoru znajduje się także węzeł szlaków turystycznych. 

Województwo opolskie- co warto zobaczyć?
Klasztor Franciszkanów w Prudniku
Województwo opolskie- co warto zobaczyć?
Rynek w Prudniku

15. Kamień Śląski- województwo opolskie- co warto zobaczyć? warto zobaczyć?

Kamień Śląski to miejscowość, w której w 1183 roku urodził św. Jacek Odrowąż. Ku jego czci poświęcono sanktuarium znajdujące się barokowym pałacu. Mimo niewielkich rozmiarów kościółka jest on częstym miejscem pielgrzymek. Wokół pałacu znajduje się park krajobrazowy, z którego korzystają także kuracjusze z tutejszego sanatorium. W Kamieniu Śląskim miejscem wartym zobaczenia jest także tor wyścigowy. Szczególnie polecamy Wam go odwiedzić w weekendy, gdy odbywają się na nim różnego typu wydarzenia. Ścigające się samochody na torze robią spore wrażenie. 

16. Pałac w Mosznej- województwo opolskie- co warto zobaczyć?

Pałac w Mosznej to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych pałaców w całej Polsce. Jego wschodnie skrzydło wzorowane było na bawarskim zamku Neuschwenstein, który znamy z czołówek produkcji Disneya. Nic dziwnego, że turyści, którzy po raz pierwszy przybywają do Mosznej, czują się jakby, przenieśli się do bajki. Aktualnie w Pałacu w Mosznej znajduje się hotel, restauracja oraz kawiarnia. Pałac jest oczywiście również udostępniony zwiedzającym mającym możliwość podziwiać jego tajemne komnaty, których w całym budynku jest 365.

Niestety, nie posiadają one oryginalnego wyposażenia, gdyż zostało ono rozgrabione. Stąd, pomieszczenia zamkowe mają surowy charakter i często rozczarowują turystów, którzy zdecydują się tutaj przyjechać. Nas, również one nie zachwyciły. Jednak dużo lepiej jest na zewnątrz. Perełka architektoniczna Opolszczyzny przyciąga nasz wzrok z każdej strony! Liczymy i liczymy, ale 99 wieżyczek nie możemy się doliczyć, a podobno właśnie tyle ich posiada pałac! Dlaczego taka liczba? Podania mówią, że mogło to mieć związek z koniecznością płacenia wyższych podatków przez właściciela, jeśli chciałby on wybudować tych wieżyczek 100 i więcej. Jednak najbardziej prawdopodobne jest to, że to tylko fantazja Tiele- Wiencklera sprawiła, iż pałac posiada 99 wieżyczek i 365 pomieszczeń…

17. Pałac w Kopicach – województwo opolskie- co warto zobaczyć?

Pałac w Kopicach został wzniesiony w 1783 roku w miejscu dawnej siedziby rycerskiej. W 1859 roku budowlę kupił Hans Ulrich von Schaffgotsch z myślą stworzenia rezydencji dla swojej żony, Joanny. Pałac został przebudowany w styl neogotycki z elementami neorenesansowymi. Jednocześnie powstał przepiękny ogród, folwark, a także blisko 70- hektarowy park krajobrazowy. Przy pałacu znajdowało się ponadto 10 stawów, a dzięki usytuowaniu jednego z nich budowla zostaje powszechnie nazwana Pałacem na Wodzie. Aktualnie niestety pozostaje w ruinie i jego zwiedzanie jest niemożliwe. Można go jedynie podziwiać z zewnątrz. Warto także pospacerować po przypałacowym parku. 

18. Zamek w Brzegu

Historia zamku w Brzegu sięga czasów średniowiecznych, kiedy to Piastowie zdecydowali o budowie w tym miejscu swojej siedziby. Przypuszcza się, że to książe legnicki, Henryk Brodaty miał decydujący głos o tym, gdzie wznieść warownię. Do XVII wieku, budowla ta miała charakter typowo obronny. Wówczas, władzę w Brzegu przejął książe Jerzy II, który przebudował gotycki zamek w elegancką, renesansową rezydencję. Charakterystycznym elementem był dziedziniec otoczony krużgankami. Świetność zamku w Brzegu nie trwała długo. W 1741 roku został on zbombardowany przez wojska pruskie i przez ponad 200 lat pozostawał ruiną. W latach 60. XX wieku zdecydowano o jego odbudowie. Prace trwały ponad 20 lat, aż w końcu w 1988 roku można było znów cieszyć się jego pięknem.

Aktualnie, zamek w Brzegu jest siedzibą Muzeum Piastów Śląskich. Zorganizowane są tutaj wystawy, które mają za zadanie przybliżyć dzieje tego rodu. Na nas ogromne wrażenie zrobiła wystawa ukazująca sarkofagi władców piastowskich, z najokazalszym należącym niegdyś do księcia Jerzego II. Inne wystawy, jakie można oglądać to, m.in. śląskie rzeźby sakralne, czy galeria ikon.

19. Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie powstał w 1313 r., przez co jest jedną z najstarszych warowni, jaką wzniesiono na Śląsku Opolskim. Przez długie lata rezydowali w nim Piastowie Śląscy z księciem Bolkiem I na czele. W XVI wieku przeszedł we władanie rodziny Hohenzollernów, którzy przebudowali go w okazałą renesansową rezydencję. Charakterystycznym elementem budynku są krużganki zdobiące dziedziniec. Kolejno na zamku rezydowali niemieccy arystokraci, tacy jak Promnitz oraz Praschmowie, którym to zamek Niemodlin zawdzięcza dzisiejszy wygląd. Po II wojnie światowej obiekt przeszedł we władanie państwa polskiego, które ulokowało w nim, m.in. szkołę podstawową. Niestety, nieremontowany popadał w coraz większą ruinę. Obecnie jest on cały czas odrestaurowywany. 

20. Skrzyżowanie Kanału Gliwickiego z rzeką Kłodnicą

Na koniec chcemy Wam pokazać miejsce, które jest jednym z ciekawszych rozwiązań hydrotechnicznych w naszym kraju. Chodzi o całkowicie bezkolizyjne skrzyżowanie rzeki Kłodnica z Kanałem Gliwickim. Powstało ono już w latach 30. XX wieku. Na koryto rzeki Kłodnicy składają się trzy betonowe rury ułożone pod korytem Kanału Gliwickiego, który jest sztuczną wodną drogą mającą na celu połączenie Odry z Górnym Śląskiem. W celu lepszego zobrazowania Wam tego skrzyżowania podrzucamy film autorstwa ChrisThe8ird.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *