Historia Zamku w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie powstał w 1313 r., przez co jest jedną z najstarszych warowni, jaką wzniesiono na Śląsku Opolskim. Przez długie lata rezydowali w nim Piastowie Śląscy z księciem Bolkiem I na czele. W XVI wieku przeszedł we władanie rodziny Hohenzollernów, którzy przebudowali go w okazałą renesansową rezydencję. Charakterystycznym elementem budynku są krużganki zdobiące dziedziniec. Kolejno na zamku rezydowali niemieccy arystokraci, tacy jak Promnitz oraz Praschmowie, którym to zamek Niemodlin zawdzięcza dzisiejszy wygląd. Po II wojnie światowej, obiekt przeszedł we władanie państwa polskiego, które ulokowało w nim, m.in. szkołę podstawową. Niestety, nieremontowany popadał w coraz większą ruinę…

Zamek w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie- dziedziniec

Zamek w Niemodlinie- zwiedzanie

Po wielu latach zaniedbań, w 2015 roku zamek w Niemodlinie zakupiło małżeństwo z Łodzi, którzy sukcesywnie doprowadzają obiekt do stanu z okresu jego świetności. Na dzień dzisiejszy przeprowadzono gruntowny remont dachu, a także oczyszczono piwnice. W tych drugich warte uwagi są sarkofagi ze szczątkami rodziny Praschmów, a także bogata kolekcja ikon. Co więcej, w podziemiach zamku Niemodlin mieści się sala tortur, a także planowane jest otwarcie winiarni. Na nas ogromne wrażenie zrobiła kaplica zamkowa. Jej surowy wygląd nadaje temu miejscu tajemniczości. Niestety, aktualne niemożliwe jest zwiedzanie I piętra zamku, ze względu na zawalenie się stropu. Tym większa szkoda, gdyż ominął nas spacer krużgankami, a także wizyta w replice słynnej bursztynowej komnaty. Nowi właściciele zamku odrestaurowali również przy zamkowy park, w którym prowadzą hodowlę danieli.

Sprawdź co jeszcze można zobaczyć w województwie opolskim?

Sarkofagi Praschmów w podziemiach zamku w Niemodlinie
Sarkofagi Praschmów w podziemiach zamku w Niemodlinie
Kolekcja ikon w podziemiach Zamku w Niemodlinie
Kolekcja ikon w podziemiach- Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie- godziny otwarcia i bilety

Zwiedzanie Zamku Niemodlin jest możliwe w od wtorku do piątku o godzinie 13.00, a w weekendy od 10 do 17. Zalecana jest wcześniejsza rezerwacja. Ponadto, na zamku odbywa się wiele imprez zachęcających do odwiedzenia tego miejsca, m.in. Święto Karpia, pokazy pracy alchemika, czy koncerty. Więcej informacji o zwiedzaniu, a także cennik biletów dostępny jest TUTAJ.

Na Opolszczyźnie odwiedź także JuraPark w Krasiejowie

Zamek w Niemodlinie od strony mostu 4-ec świętych
Zamek w Niemodlinie od strony mostu 4-ech świętych

Może Cię też zainteresuje Pałace i Zamki Opolszczyzny

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!