Zamek w Niemodlinie - historia, zwiedzanie, bilety

Historia Zamku w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie powstał w 1313 r., przez co jest jedną z najstarszych warowni, jaką wzniesiono na Śląsku Opolskim. Przez długie lata rezydowali w nim Piastowie Śląscy z księciem Bolkiem I na czele. W XVI wieku przeszedł we władanie rodziny Hohenzollernów, którzy przebudowali go w okazałą renesansową rezydencję. Charakterystycznym elementem budynku są krużganki zdobiące dziedziniec. Kolejno na zamku rezydowali niemieccy arystokraci, tacy jak Promnitz oraz Praschmowie, którym to zamek Niemodlin zawdzięcza dzisiejszy wygląd. Po II wojnie światowej, obiekt przeszedł we władanie państwa polskiego, które ulokowało w nim, m.in. szkołę podstawową. Niestety, nieremontowany popadał w coraz większą ruinę…

Zamek w Niemodlinie - historia, zwiedzanie, bilety
Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie- historia

Zamek w Niemodlinie ma ponad 700-letnią historię, która wciąż żyje w jego murach. Budowla ta wznosi się dumnie nad rzeką Małą Panwią i stanowi niezaprzeczalny symbol regionu. Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy to na tych terenach istniała drewniana warownia. Dopiero w XIV wieku na jej miejscu wzniesiono pierwszy kamienny zamek.

W kolejnych wiekach, zamek w Niemodlinie przeszedł przez wiele przemian i rozbudów. Był świadkiem licznych wydarzeń historycznych, m.in. wojen i konfliktów, które wpływały na jego losy. W XVI wieku zamek przechodzi w ręce księcia Jerzego II Brzeskiego, który przekształcił go w renesansową rezydencję. To wtedy także powstaje barokowy pałac, który nadal zachwyca swoją architekturą.

W XVIII wieku zamek w Niemodlinie staje się miejscem ważnych spotkań i wydarzeń społecznych. Odwiedzają go znane postacie epoki, a jego wnętrza dekorowane są w stylu rokoko. To okres rozkwitu i dostatku, który pozostawił niezatarte piętno na dzisiejszym wyglądzie zamku.

Niemodlińska rezydencja była również świadkiem okresu XIX-wiecznych przemian. Wtedy to właściciele zamku wzbogacili go o romantyczny park krajobrazowy, który nadal przyciąga miłośników natury i piękna ogrodów.

Podczas II wojny światowej zamek w Niemodlinie doznał znacznych zniszczeń. Po wojnie przeszło przez różne koleje losu, ale dzięki staraniom wielu osób oraz wsparciu finansowemu został odrestaurowany i odnowiony, prezentując się dzisiaj w swoim pełnym blasku.

Dla miłośników tajemnic i duchów, zamek w Niemodlinie ma także wiele do zaoferowania. Krążą legendy o widmach, które miałyby tu pojawić się nocą. Nie brakuje opowieści o ukrytych skarbach i nieodkrytych podziemiach. Czy to prawda, czy fikcja, tajemnica sprawia, że to miejsce jest jeszcze bardziej intrygujące.

Dziś zamek w Niemodlinie jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą przenieść się w czasie, spacerując jego urokliwymi korytarzami i komnatami. To także doskonałe miejsce na organizację różnego rodzaju imprez kulturalnych i konferencji.

Zamek w Niemodlinie to prawdziwa perła Dolnego Śląska, miejsce, które kusi swoją historią i pięknem architektonicznym. To przykład, jak przeszłość może wciąż żyć w dzisiejszych czasach, czekając na swoich odwiedzających, gotowych odkryć jego fascynującą historię. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji, koniecznie odwiedź to magiczne miejsce i daj się porwać historii zamku w Niemodlinie.

Zobacz także: Twierdza Nysa

Zamek w Niemodlinie - historia, zwiedzanie, bilety
Zamek w Niemodlinie- dziedziniec

Zamek w Niemodlinie- zwiedzanie

Po wielu latach zaniedbań, w 2015 roku zamek w Niemodlinie zakupiło małżeństwo z Łodzi, którzy sukcesywnie doprowadzają obiekt do stanu z okresu jego świetności. Na dzień dzisiejszy przeprowadzono gruntowny remont dachu, a także oczyszczono piwnice. W tych drugich warte uwagi są sarkofagi ze szczątkami rodziny Praschmów, a także bogata kolekcja ikon. Co więcej, w podziemiach zamku Niemodlin mieści się sala tortur, a także planowane jest otwarcie winiarni. Na nas ogromne wrażenie zrobiła kaplica zamkowa. Jej surowy wygląd nadaje temu miejscu tajemniczości.

Niestety, aktualne niemożliwe jest zwiedzanie I piętra zamku, ze względu na zawalenie się stropu. Tym większa szkoda, gdyż ominął nas spacer krużgankami, a także wizyta w replice słynnej bursztynowej komnaty. Nowi właściciele zamku odrestaurowali również przy zamkowy park, w którym prowadzą hodowlę danieli.

Sarkofagi Praschmów w podziemiach zamku w Niemodlinie
Sarkofagi Praschmów w podziemiach zamku w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie - historia, zwiedzanie, bilety
Kolekcja ikon w podziemiach Zamku w Niemodlinie
Zamek w Niemodlinie - historia, zwiedzanie, bilety
Kolekcja ikon w podziemiach- Zamek w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie- godziny otwarcia i bilety

Zwiedzanie Zamku Niemodlin jest możliwe w od wtorku do piątku o godzinie 13.00, a w weekendy od 10 do 17. Zalecana jest wcześniejsza rezerwacja. Ponadto, na zamku odbywa się wiele imprez zachęcających do odwiedzenia tego miejsca, m.in. Święto Karpia, pokazy pracy alchemika, czy koncerty. Więcej informacji o zwiedzaniu, a także cennik biletów dostępny jest TUTAJ.

Na Opolszczyźnie odwiedź także JuraPark w Krasiejowie

Zamek w Niemodlinie od strony mostu 4-ec świętych
Zamek w Niemodlinie od strony mostu 4-ech świętych

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!