City Break

Arboretum w Lipnie k./Opola (dojazd, zwiedzanie, informacje praktyczne)

Bory Niemodlińskie to jeden z największych kompleksów leśnych znajdujących się w południowej Polsce. Leży on na południe i zachód od stolicy województwa opolskiego- Opola. Do najciekawszych atrakcji tego regionu należy zaliczyć park i Pałac w Mosznej (więcej o nim przeczytacie TUTAJ), zamek w Dąbrowie, rezerwat przyrody w Nowej Kuźni, stawy niemodlińskie, a także Park i Arboretum w Lipnie. 

Jedna z bram wejściowych do Parku w Lipnie
Jedna z bram wejściowych do Parku w Lipnie

Park w Lipnie- historia

To jedno z najciekawszych miejsc, które możemy zobaczyć w Borach Niemodlińskich. Park powstał na terenie dawnego zwierzyńca. Był to obszar, na którym hodowano dzikie zwierzęta. Aby się do niego dostać należało przejść przez jedną z pięciu ceglanych bram. Pod koniec XVIII w., właściciel dóbr niemodlińskich- Jan Nepomucen Karl Praschm założył w miejscu zwierzyńca, modny wówczas park angielski. Rzadkie gatunki drzew, stawy ze sztucznymi wyspami, które można było przemierzać łódkami, a także malowniczo położony pawilon chiński z widokiem na Niemodlin – takie niespodzianki czekały na odwiedzających park. 

Głaz narzutowy w Parku w Lipnie- jego obwód to ponad 8 metrów!
Głaz narzutowy w Parku w Lipnie- jego obwód to ponad 8 metrów!
Kaplica Pustelnika w Parku w Lipnie
Kaplica Pustelnika w Parku w Lipnie

Park w Lipnie- co warto zobaczyć?

Park w Lipnie kryje jeszcze kilka innych ciekawych miejsc. Jedną z nich jest Kaplica Pustelnika. W niej pod koniec XVIII w. mieli ukrywać się Francuzi, którzy uciekli ze swojego kraju w wyniku wybuchu rewolucji. W parku znajduje się również jeden z największych głazów narzutowych w całej Polsce. Jest on pozostałością po zlodowaceniu, a jego obwód to ponad 8 metrów! Kolejnym interesującym miejscem, które nie sposób nie odwiedzić jest znajdujący się na skraju parku basen. Został on wybudowany specjalnie dla niemieckich sportowców, którzy przygotowywali się tutaj do igrzysk olimpijskich w Berlinie, w 1936 roku. 

Na jednej ze ścieżek Parku w Lipnie
Na jednej ze ścieżek Parku w Lipnie
Arboretum w Lipnie
Arboretum w Lipnie

Arboretum w Lipnie- najstarsze arboretum w Polsce

W Parku w Lipnie znajduje się najstarsze w Polsce aroboretum. Zostało ono zainicjonowane poprzez zasadzenie w 1782 roku dwóch jałowców wirginijskich. Aktualnie w tym ogrodzie dendrologicznym można podziwiać kilkaset gatunków drzew i krzewów, z których wiele należy do największych oraz najbardziej wiekowych roślin w całym naszym kraju! Godne uwagi oprócz wcześniej wspomnianych jałowców są żywotniki olbrzymie, grujeczniki japońskie, czy tulipanowce amerykańskie. W maju, uwagę przyciągają pięknie kwitnące azalie oraz różaneczniki. Oj, warto się tutaj zatracić na dłuższą chwilę! 

Arboretum w Lipnie
Arboretum w Lipnie
Arboretum w Lipnie
Arboretum w Lipnie

Park i arboretum w Lipnie- dojazd i wstęp

Park i Arboretum w Lipnie znajduje się 3 kilometry do Niemodlina. Można tutaj dojechać podążając drogą krajową nr 46 z Opola do Nysy i z niej skręcając na Lipno. Powinniście trafić bez problemu, gdyż przy głównej drodze znajdują się duże tablice informacyjne. 

Arboretum w Lipnie
Arboretum w Lipnie

Może Cię zainteresuje Pałace i Zamki Opolszczyzny?

You may also like...

Dodaj komentarz