City Break

Pałac w Kopicach- historia, zwiedzanie, dojazd

Historia śląskiego Kopciuszka jest niczym wyjęta z bajki, a swoje zakończenie ma w Pałacu w Kopicach. Joanna Grycik była małą dziewczynką, gdy została porzucona przez matkę. Przygarnął ją Karol Godula, górnośląski przedsiębiorca, po którym odziedziczyła potężny majątek. Dzięki temu miała możliwość dorastania i kształcenia się wśród najznakomitszych rodów Europy. Zakochuje się ze wzajemnością w Hansie Ulrichu von Schaffgotsch- przedstawicielu jednej z najbogatszych śląskich rodzin. Biorą ślub, prowadzą rodzinne firmy, pomagają ludziom i… w 1859 roku kupują Pałac w Kopicach. Przebudowują go według własnego uznania i tym samym tworzą jedną z najznakomitszych rezydencji na całym Śląsku. 

Pałac w Kopicach

Pałac w Kopicach- tragiczna historia

Pałac w Kopicach został wzniesiony w 1783 roku w miejscu dawnej siedziby rycerskiej. W 1859 roku budowlę kupuje Hans Ulrich von Schaffgotsch z myślą stworzenia rezydencji dla swojej żony, Joanny. Pałac zostaje przebudowany w styl neogotycki z elementami neorenesansowymi. Jednocześnie powstaje przepiękny ogród, folwark, a także blisko 70- hektarowy park krajobrazowy. Przy pałacu znajduje się ponadto 10 stawów, a dzięki usytuowaniu jednego z nich budowla zostaje powszechnie nazwana Pałacem na Wodzie. 

Pałac w Kopicach

W 1910 roku umiera Joanna, pozostawiając pałac swojej rodzinie. Obiekt przeżywa swoje najlepsze chwile. Pięknieje w oczach! W nienaruszonym stanie przetrwał I i II wojnę światową. Dopiero, w lutym 1945 roku, w związku z nadchodzącym frontem wojsk radzieckich, rodzina Schaffgotschów jest zmuszona do pozostawienie swojego majątku. Pałac przechodzi w ręce państwowe. 7 października 1956 roku pałac zostaje podpalony przez nieznanych do tej pory sprawców. Akcja jest starannie przygotowana. Ogień został podłożony w 4 miejscach jednocześnie, a z parkowych stawów spuszczono wodę, by straż nie miała czym ugasić pożaru. Piękna rezydencja przestaje istnieć. Wyposażenie pałacu jest z roku na rok coraz bardziej rozkradane…

Pałac w Kopicach

W 1990 roku pojawia się pierwszy inwestor, który planuje odbudować pałac. Tej sztuki nawet nie podejmuje, pałac zostaje rozkradziony, a następnie sprzedany spółce Zarmen. Nowemu właścicielowi poza ogrodzeniem pałacu i zmniejszeniu poziomu jego destrukcji nie udaje się osiągnąć nic więcej. W 2014 roku pojawia się inwestor z Luksemburga, który planuje odbudować pałac w ciągu 7 lat… Niestety na planach się skończyło. W 2021 roku pojawia się kolejne osoby, które są chętne zostać właścicielem pałacu- to Sylwia i Victor Romaniuk. Miejmy nadzieję, że tym samym historia dla tego jednego z najpiękniejszych zabytków Opolszczyzny okaże się łaskawa. 

Kaplica w Pałacu w Kopicach

Pałac w Kopicach- zwiedzanie

Obecnie Pałac w Kopicach nie jest udostępniony do zwiedzania. Jego piękno można podziwiać zza pałacowej fosy. Istnieje jednak możliwość przespacerowania się po przepięknym przypałacowym parku. Chociaż jego alejki nie są w zbyt dobrym stanie, a niejednokrotnie na naszej drodze stanie połamane drzewo, to klimat tego miejsca jest wyjątkowy. W czasie spaceru możemy się natknąć na pozostałości po Świątyni Dumania, Kaplicy Grobowej, czy pruskiej Kolumnie Zwycięstwa. 

Kolumna Zwycięstwa w przypałacowym parku

Jednym z miejsc, które również warto zobaczyć jest Mauzoleum rodziny Schaffgotschów, które znajduje się nieopodal kościoła parafialnego. W 2020 roku, w nowo wyremontowanym obiekcie zostali ponownie pochowani Joanna oraz Hans Ulrich, których zwłoki sprofanowano w 1945 roku i rozrzucono w masowej mogile w okolicach kościoła. 

Mauzoleum w Kopicach

Kopice- dojazd

Kopice znajdują się w województwie opolskim, w powiecie brzeskim. Aby dotrzeć do tej miejscowości, najłatwiej jest poruszać się drogą wojewódzką nr 385 łączącą Niemodlin z Grodkowem. Kopice to ostatnie wieś przed tą drugą miejscowością. Jak się dostać do pałacu? Na wysokości sklepu w centrum wsi udajemy się w stronę kościoła parafialnego, a następnie wąską drogą pod pałac. Samochód możemy zaparkować przed mostem ulokowanym nad pałacową fosą. Zresztą lepiej sami zerknijcie na mapkę;) 

Okolice Kopic to także świetne miejsce na uprawianie turystyki rowerowej. My serdecznie polecamy Wam tę aktywność:) 

Rowerem do Pałacu w Kopicach

P.S. W sierpniu 2021 roku odbył się przypałacowy festiwal, w którego czasie można było wejść na teren przed obiektem, który na co dzień jest niedostępny. Miejmy nadzieję, że ta fantastyczna inicjatywa będzie punktem zwrotnym w historii pałacu. 

Może Cię zainteresuje? Pałace i Zamki Opolszczyzny

You may also like...

Dodaj komentarz