Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego- Aula Leopoldyńska, Wieża Matematyczna, Oratorium Marianum
City Break,Polska

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego- Aula Leopoldyńska, Wieża Matematyczna, Oratorium Marianum

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego mieści się w jednym z najlepiej zachowanych budynków barokowych w całej Europie. Mowa o głównym gmachu wrocławskiego uniwersytetu, usytuowanym nad brzegiem Odry. Odwiedzający stolicę Dolnego Śląska bez wątpienia zwracają uwagę na jego wyjątkową bryłę urozmaiconą licznymi zdobieniami malarskimi oraz rzeźbiarskimi. Zwiedzając Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, nie tylko możemy oglądać eksponaty związane z jego działalnością, ale i wyjątkowe zabytkowe wnętrze z dwiema salami reprezentacyjnymi na czele.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego mieści się w głównym gmachu tej instytucji

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego- gdzie się znajduje

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się w głównym gmachu tej instytucji, która leży przy placu Uniwersyteckim 1. Wejście do muzeum jest oznaczone i nie powinno być żadnych problemów z jego odnalezieniem. Przed wstąpieniem w jego wnętrza warto przypatrzeć się wyjątkowej bryle budynku uniwersyteckiego, która należy do jednej z najpiękniejszych barokowych budowli w naszym kraju, a niektórzy twierdzą, że nawet w całej Europie. Oczywiście nie zapomnijcie także odszukać krasnali chowających się pod elewacją uniwersytetu.

Aktualny cennik biletów wstępu do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego oraz godziny jego otwarcia znajdziesz TUTAJ

Wybierz się również do Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego- Aula Leopoldyńska, Wieża Matematyczna, Oratorium Marianum
Wejście do Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Co zobaczymy we wnętrzach Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego?

Na parterze muzeum znajdują się trzy sale wystawowe: sala im. Romana Longchamps de Berier, sala im. Stefana Banacha oraz sala pod filarem. W tych salach prezentowane są zbiory uniwersyteckie, pochodzące z różnych dziedzin nauki i prezentujące jak zmieniał się profil uczelni na przełomie wieków. Dojrzymy, m.in. urządzenia astronomiczne, przyrządy niezbędne do nauki anatomii, czy preparaty botaniczne. Fragment wystawy poświęcony jest także rektorom uczelni. Oprócz eksponatów mamy tu do dyspozycji prezentacje multimedialne pozwalające bardziej zagłębić się w historię uniwersytetu.

Po zapoznaniu się z tym co oferują sale wystawowe koniecznie należy udać się do znajdującej się vis a vis jednej z sal reprezentacyjnych zwanej Oratorium Marianum. Ta barokowa sala powstała w latach 1728-1741 jako kaplica zakonna. Po sekularyzacji zakonu jezuitów została w 1811 roku przekształcona w świecką salę muzyczną. To, co wyróżnia Oratorium Marianum to wyjątkowe bogate wnętrze oraz zespół malowideł sklepiennych, które zostały odtworzone po zniszczeniach II wojny światowej, dopiero w latach 2013-14.

Z parteru muzeum przechodzimy na jego wyższe piętra. Aby to uczynić, podążamy, tzw. Schodami Cesarskimi. Tak nazwana została trójbiegowa klatka schodowa z I połowy XVIII wieku, która została ozdobiona malowidłami sklepiennymi. Obrazują one księstwa śląskie.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego- Aula Leopoldyńska, Wieża Matematyczna, Oratorium Marianum

Aula Leopoldyńska- najpiękniejsza sala wrocławskiego uniwersytetu

Na I piętrze muzeum znajduje się jego największe bogactwo w postaci Auli Lepoldyńskiej. To jedyna w Polsce z tak dobrze zachowanym wnętrzem, barokowa sala o charakterze świeckim. W jednym wnętrzu łączy się rzeźba, malarstwo oraz wyjątkowa architektura. To, co zwróciło naszą uwagę to malowidła znajdujące się na sklepieniu. Obrazują one apoteozę Bożej Mądrości. Nad podium w auli umieszczono natomiast posąg fundatora uczelni, a nad ławami profesorskimi, portrety osób zasłużonych dla uczelni. Będąc w Auli Leopoldyńskiej warto przysiąść na chwilę w jednej z ławek i podziwiać piękną barokową sztukę.

Wieża matematyczna- dawne obserwatorium astronomiczne z pięknym widokiem na Stare Miasto

Ostatnim miejscem, które zostało udostępnione do zwiedzania w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, jest wieża matematyczna.  Znajduje się ona w pomieszczeniu dawnego obserwatorium astronomicznego utworzonego w 1791 roku. Możemy w niej dojrzeć liczne zegary słoneczne oraz linię południkową wytyczoną na posadzce sali. To jedyny tego typu przyrząd astronomiczny, jaki został zachowany w Polsce. Będąc na wieży matematycznej, koniecznie należy skorzystać z możliwości podziwiania panoramy Wrocławia z tarasu widokowego, który został ulokowany 41 metrów nad ziemią. Z tarasu świetnie widoczne jest Stare Miasto, Sky Tower, Ostrów Tumski, czy Wyspa Słodowa.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *