Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu to jedyna tego typu placówka w całym naszym kraju. Muzeum założone zostało w 1921 roku i pierwotnie swoją siedzibę miało w Warszawie. W 1956 roku przeniesiono je jednak do Wrocławia, gdzie funkcjonuje do dzisiaj. W muzeum znajdują się eksponaty stanowiące potwierdzenie funkcjonowania poczty na terenie państwa polskiego już od 1558 roku. Oprócz historycznych dokumentów, w Muzeum Poczty i Telekomunikacji można podziwiać eksponaty filatelistyczne, liczne skrzynki pocztowe, zmieniające się na przełomie lat telefony, a także radia oraz telewizory. Jednym z ciekawszych elementów wystawy jest prezentacja dawnych pocztowych powozów. 

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu- gdzie się znajduje? 

Muzeum Poczty i Telekomunikacji swoją siedzibę ma w zbudowanym w 1926 roku, zabytkowym budynku Poczty Polskiej. Co ciekawe, budynek ten nosi miano pierwszego wieżowca, jaki został wzniesiony we Wrocławiu. Muzeum jest położone przy ulicy Zygmunta Krasińskiego 1, w niedalekiej odległości od takich atrakcji jak Panorama Racławicka, czy Muzeum Narodowe. Przy muzeum znajdują się parkingi, jednak znalezienie na nich wolnego miejsca nie jest zbyt łatwym zadaniem. Stąd kierując się do muzeum, proponujemy, by zdecydować się na transport komunikacją miejską. 

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
Muzeum Poczty i Telekomunikacji mieści się w zabytkowym budynku z 1926 roku

Przenieśmy się kilkaset lat wstecz…

Zwiedzanie Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu rozpoczynamy od zapoznania się z wystawą obrazującą powstanie poczty na ziemiach polskich pod koniec XVI wieku i jej rozwój aż do czasu wybuchu II wojny światowej. W pierwszej ze zwiedzanych sal zobaczymy, m.in. oryginalne XVI-wieczne dokumenty podpisane przez króla Zygmunta Augusta, który powołał do życia urząd pocztowy, dawne mundury listonoszy, setki pieczęci i stempli pocztowych, a także liczne dokumenty, fotografie, czy medale okolicznościowe związane z działalnością poczty. Pytacie, czy jest tu coś co zaciekawi dziecko? Naszą Tosię zaciekawiła trąbka gońca pocztowego, a także autentyczne mapy pocztowe, na które spoglądała sporo czasu. 

Będąc we Wrocławiu odwiedź także Centrum Historii Zajezdnia

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Skrzynki pocztowe z całego świata

Kolejne pomieszczenie w muzeum wypełnione jest licznymi skrzynkami pocztowymi, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Przede wszystkim znajduje się tu sporo skrzynek pochodzących z terenów zaboru austriackiego pruskiego oraz rosyjskiego. Zobaczyć możemy także skrzynkę rosyjską, która została w 1918 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przemalowana na skrzynkę pocztową naszego kraju. Naszą uwagę przykuły ponadto skrzynki pochodzące z okresu Powstania Warszawskiego oraz automaty służące do zakupu kartek pocztowych, widokówek oraz znaczków z okresu PRL-u.  

Koniecznie odwiedź również Kolejkowo Wrocław

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Znaczki, wszędzie znaczki w Muzeum Poczty i Telekomunikacji

W Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu nie może zabraknąć oczywiście znaczków. Wystawa filatelistyczna, jaka się tu znajduje została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich poświęcona jest procesowi tworzenia znaczków. Możemy tu prześledzić, m.in. cały proces ich projektowania. Druga część to coś dla koneserów filatelistyki. Możemy tu zobaczyć najciekawsze znaczki wydane w Polsce, w tym ten 1-szy z 1860 roku. W ich podziwianiu pomocne okazują się lupy, z których można bezpłatnie korzystać. 

Będąc we Wrocławiu, koniecznie odwiedź ZOO Wrocław

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

W świecie telefonu

Po bliższym poznaniu się ze znaczkami wkraczamy w świat telekomunikacji. W kolejnej sali możemy dojrzeć różnego rodzaju telefony, w tym także prototyp telefonu Aleksandra Bella. Ciekawym eksponatem jest także XIX-wieczny telegraf Morse’a. Niektóre z telefonów przypomniały nam także nasze czasy dzieciństwa. Stare telefony stacjonarne, pierwsze telefony komórkowe, czy budki telefoniczne, które jeszcze niedawno można było zobaczyć na ulicach polskich miast.

Koniecznie również odwiedź Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Telewizja i radio

Kolejna sala w muzeum poświęcona została fonografii. Możemy tu zobaczyć telewizory i radia z okresu międzywojennego. Zobaczymy także pierwsze polskie radio marki Pionier powstałe w 1948 roku. Na koniec zwiedzania warto natomiast wygodnie rozsiąść się w fotelu i posłuchać muzyki z płyt gramofonowych. 

Zobacz także: Opactwo Cystersów w Lubiążu

Dyliżanse i wozy pocztowe w Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Na parterze Muzeum Poczty i Telekomunikacji znajduje się sala, w której wystawione zostały trzy pojazdy pocztowe. Jednym z nich jest dyliżans z XIX wieku, który oprócz przesyłek mógł przewieźć aż 23 pasażerów. Możemy zobaczyć tutaj także furgon do przewożenia listów z 1925 roku oraz dyliżans z 1939 roku. Tuż obok furgonu znajduje się także XIX-wieczna mapa pocztowa Europy. 

Zobacz także: Głogówek- co warto zobaczyć?

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Muzeum Poczty i Telekomunikacji- bilety i godziny otwarcia

W 2023 roku Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu jest otwarte: 

Wtorek – sobota: 10.00 – 16.00
Niedziela: 10:00 – 15:00
W poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.

Bilety wstępu do Muzeum Poczty i Telekomunikacji w 2023 roku kosztują: 

normalny: 18 zł,
ulgowy: 13 zł,
bilet rodzinny (uprawnia do wejścia dwóch osób dorosłych z co najmniej jednym dzieckiem): 30 zł,
grupowy (minimum 10 osób): 13 zł od osoby,
dla posiadaczy Wrocławskiej Karty Seniora cena biletu wstępu w niedzielę wynosi – 5 zł od osoby,
dla posiadaczy wrocławskiej i ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny cena biletu wstępu wynosi – 9 zł od osoby,

W środy wstęp do Muzeum jest bezpłatny

Pamiętajcie jednak, że takie informacje jak ceny biletów i godziny otwarcia muzeum to dane zmienne i warto je sprawdzić przed wizytą w muzeum. Możecie to zrobić TUTAJ.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!