Orlica- szczyt zaliczany do KGP
Nowa wieża widokowa na Orlicy
Orlica- wieża widokowa

Orlica to szczyt wznoszący się na wysokość 1084 m n.p.m., dzięki czemu dzierży miano najwyższego w polskiej części Gór Orlickich (najwyższym szczytem całych Gór Orlickich jest leżąca u naszych południowych sąsiadów- Velka Destna) i stąd należy do Korony Gór Polski. Najpopularniejszy szlak, który na nią prowadzi wiedzie z Zieleńca- przysiółka Dusznik- Zdroju, który w zimie zamienia się narciarską stolicę województwa dolnośląskiego. A to wszystko za sprawą dużej liczby wyciągów narciarskich, bogatej oferty noclegowej i przede wszystkim sporej liczby narciarzy, którzy odwiedzają tą miejscowość.

Orlica (opis szlaku) [Góry Orlickie]

Korona Gór Polski– jak zdobyć wszystkie 28 szczytów?

Szeroka szutrowa ścieżka na Orlicę
Orlica- zielony szlak na szczyt

Orlica- który szlak wybrać?

Gdzie znajduje się początek szlaku wiodącego na szczyt Orlicy? Jadąc od strony Dusznik- Zdroju (krajowej 8-ki) należy go szukać tuż przed Zieleńcem, a charakterystycznym elementem jest, tzw. kamień Rubartscha. Znajduje się tutaj parking, który pomieści ok. 10 samochodów, a także przystanek autobusowy. Jeśli nie znajdziecie tutaj miejsca dla swojego pojazdu, to raczej bez problemu zaparkujecie na dużym parkingu znajdującym się ok. 500 metrów dalej. Teraz tylko odnajdźcie zielony kolor szlaku i podążajcie z tym kolorem aż do osiągnięcia głównego celu- wierzchołka Orlicy. 

Zieleniec
Zieleniec

Początek szlaku na Orlicę z Zieleńca
Początek szlaku na Orlicę z Zieleńca

Wędrówka z Rubartschem

Jak już znajdziemy miejsce parkingowe i będziemy gotowi do wycieczki, wróćmy na chwilę do kamienia Rubartscha. Skąd taka nazwa? To na cześć Heinricha Rubartscha. Tutejszego propagatora turystyki pieszej i narciarstwa biegowego, który działał w Zieleńcu pod koniec XIX wieku. To właśnie on postawił na szczycie Orlicy w 1882 roku 16- metrową wieżę widokową, a niedługo później schronisko turystyczne Gasthaus zur Hohen Mense, po którym pozostały jedynie fundamenty. 

Kamień ku czci Heinricha Rübartscha w Zieleńcu
Kamień ku czci Heinricha Rübartscha w Zieleńcu

Orlica- przed nami 3 kilometry wędrówki

Przed nami zaledwie 3 kilometrowy marsz, w czasie którego pokonamy ok. 170 metrów przewyższenia. Wędrujemy szeroką, szutrową, leśną ścieżką, która idealnie nadaje się do tego, aby podążać nią z wózkiem dziecięcym, czy w zimie z sankami. Po drodze niestety nie uświadczymy jakiś oszałamiających widoków. Gdzieniegdzie tylko przez prześwity w drzewach można podziwiać panoramę na Góry Bystrzyckie, a także niektóre ze szczytów Gór Stołowych. Za to możemy wdychać pełną piersią zapach lasu, a przecież o to przede wszystkim chodzi, gdy wyjeżdżamy w góry;) Naszej Tosi to nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie jej zadowolenie z wycieczki wzrasta wraz z ilością mijanych drzew na szlaku… tak łatwo to tylko ją można zadowolić;) 

Leśna ścieżka na Orlicę
Leśna ścieżka na Orlicę

Którędy na Orlicę?

Po ok. godzinie spokojnego marszu docieramy do skrzyżowania szlaków. Aby dotrzeć na szczyt Orlicy możemy podążać prosto (wtedy przejdziemy na czeską stronę granicy i po dojściu do wiaty musimy skręcić w lewo, by po 50 metrach zameldować się na wierzchołku) albo skręcić w lewo (tutaj po ok. 50 metrach skręcamy w prawo- docieramy do nowej wieży widokowej, a z niej to już rzut beretem na szczyt Orlicy).

Na tym skrzyżowaniu przecinamy również trasę rowerową należącą do sieci Singletrack Gacensis , Pod żadnym pozorem nie podążajcie tą trasą, bo jest to bardzo niebezpieczne zarówno dla Was jak i dla rowerzystów. Pamiętajcie również, że to rowerzyści mają tutaj pierwszeństwo, więc miejcie oczy dookoła głowy;) 

Zobacz także: Schronisko pod Muflonem

Ścieżka do wieży widokowej ze szczytu
Ścieżka do wieży widokowej ze szczytu. Orlica

Orlica Wieża Widokowa

Na szczycie Orlicy oprócz tabliczki z wysokością i nazwą szczytu (po czesku Vrchmezi, czyli Wierch Graniczny) znajduje się obelisk upamiętniający wizytę na szczycie trzech wybitnych osobowości. W 1779 roku wierzchołek odwiedził cesarz Józef II, w 1800 prezydent USA Quincy Adams, a w 1826 roku Fryderyk Chopin. Kilkanaście metrów na wschód od szczytu Orlicy znajduje się nowo wybudowana wieża widokowa (otwarta w grudniu 2020 roku), która powstała w miejscu starej, wzniesionej przez Rubartscha.

Orlica- szczyt zaliczany do KGP
Orlica- szczyt zaliczany do KGP
Wieża widokowa na Orlicy
Wieża widokowa na Orlicy

Nowa budowla ma 25,5 metra wysokości, a widoki jakie się z niej rozpościerają obejmują całe Sudety Środkowe, Wschodnie z Masywem Śnieżnika, a także Rudawy Janowickie, czy Karkonosze. My, niestety nie mamy tyle szczęścia by oglądać tak wspaniałą panoramę, bo okolicę spowiła gęsta mgła. Chcemy, jednak pochwalić całą infrastrukturę, jaka znajduje się wokół wieży. Znajdziecie tutaj ławeczki, stoły, które są osłonięte od potencjalnego deszczu, a niektóre nawet od wiatru i zimna. Dodatkowo, rowerzyści znajdą tutaj także stojaki dla swoich dwóch kółek, więc przemierzając Singletrack Glacensis jak najbardziej mogą wstąpić na wieżę. Wieża widokowa na pewno przyczyni się do wzrostu ruchu turystycznego w okolicy, co może przełoży się na pomysł odbudowy dawnego schroniska? Kto wie:) 

Wieżą widokowa na Orlicy
Wieżą widokowa- Orlica
Mgliste widoki z wieży
Mgliste widoki z wieży- Orlica
Ruiny schroniska na Orlicy
Ruiny schroniska na Orlicy
"pić-stop" w wiacie pod wieżą na Orlicy
„pić-stop” w wiacie pod wieżą na Orlica

Wracamy do Zieleńca

Do Zieleńca wracamy po własnych śladach. W górę podąża sporo turystów. Cieszy widok całych rodzin z dziećmi, którzy na spędzenie wolnego czasu wybrali właśnie wycieczkę w góry:) 

Orlica (opis szlaku) [Góry Orlickie]

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!