Góra Żar (761 m n.p.m.), mimo że nie należy do najwyższych szczytów Beskidu Małego, to nosi miano tego najbardziej rozpoznawalnego i obleganego przez turystów w tym paśmie górskim. Wszystko ze względu na jego łatwą dostępność oraz mnogość atrakcji, jakie znajdują się w jego obrębie. Co więcej, na jego sztucznie spłaszczonym wierzchołku znajduje się zbiornik wodny, który sprawia, że góra ta jest bardzo łatwo rozpoznawalna. Jest on jednym z elementów elektrowni szczytowo- pompowej- drugiej co do wielkości w Polsce. Nas natomiast zauroczyły piękne widoki, jakie rozpościerają się ze szczytu, a także zboczy Góry Żar.
Góra Żar- szlaki
Góra Żar- którędy najlepiej wejść na szczyt? Pomysłów na dostanie się na jej szczyt jest przynajmniej kilka:
-
najkrótsza opcja to wędrówka z Międzybrodzia Żywieckiego od dolnej stacji kolejki linowej równolegle do torów, po których podążają wagoniki. Tym sposobem na szczyt dostaniemy się w ok. 1 godziną (Uwaga! Równolegle do tej trasy poprowadzony jest czarny szlak, jednak jest on nie utrzymywany, więc nie polecamy go odszukiwać “na siłę”);
-
czerwony szlak prowadzący spod zapory wodnej w Porąbce, będący częścią Małego Szlaku Beskidzkiego. Trasa ta nie powinna zająć więcej niż 1,5 godziny;
-
czarny szlak z Kozubnika, którego przejście zajmie ok. 1,5 godziny;
-
droga asfaltowa z Międzybrodzia Żywieckiego. Ten sposób dostania się na szczyt dedykujemy rodzinom z wózkami dziecięcymi. Na drodze tej panuje bardzo niewielki ruch, gdyż jest tutaj zakaz wjazdu, który nie dotyczy mieszkańców i pracowników zatrudnionych na Górze Żar. Na tę opcję przeznaczcie ok. 1 godziny czasu;
Góra Żar- kolejka
Jedną z możliwości dostania się na Górę Żar jest także skorzystanie z kolejki linowo- terenowej, która funkcjonuje tutaj od 2004 roku. Co ciekawe, jej wagoniki wcześniej “pracowały” w Zakopanem i umożliwiały szybkie dotarcie turystów na szczyt Gubałówki.
Kolejka ma 1200 metrów długości i jest w stanie przewieźć 1300 osób na godzinę. Wjazd na szczyt trwa 5,5 minuty. Kolejka funkcjonuje cały rok. W zimie przewozi fanów białego szaleństwa, a w lecie miłośników górskich wędrówek oraz jazdy na rowerze.
Aktualny cennik kolejki na Górę Żar znajdziecie TUTAJ.
Zobacz także: Potrójna- opis szlaku
Góra Żar- co zobaczymy ze szczytu?
Po zdobyciu Góry Żar możemy podziwiać piękną panoramę na Jezioro Żywieckie z otaczającymi go szczytami Beskidu Śląskiego oraz Małego. Po przeciwnej stronie Jeziora Międzybrodzkiego jak na wyciągnięcie ręki znajduje się Czupel, Magurka Wilkowicka, a także Chrobacza Łąka. W kierunku północnym ujrzymy malowniczą Dolinę Soły z Jeziorem Czanieckim i miastami leżącymi na pograniczu śląska i małopolski.
Zobacz także: Beskid Mały- 10 miejsc, które warto zobaczyć
Góra Żar- atrakcje
Oprócz możliwości przejazdu kolejką linowo- terenową Góra Żar oferuje wiele innych, bardzo ciekawych atrakcji, z których będą zadowoleni zarówno dorośli jak i dzieci:
- na południowym stoku Góry Żar znajduje się lotnisko, z którego codziennie można oglądać starty szybowców;
- w zimie funkcjonuje tutaj wyciąg narciarski, a w miesiącach letnich trasy zjazdowe dla rowerów;
- na północnym stoku znajduje się tor saneczkowy;
- na szczycie funkcjonuje całoroczna restauracja, a w weekendy również inne punkty gastronomiczne;
- najbardziej rozpoznawalną budowlą na Górze Żar jest górny zbiornik elektrowni szczytowo- pompowej Porąbka- Żar. Ma on wymiary 250 na 650 metrów i może pomieścić ponad 2 mln m³ wody! Z Góry Żar woda specjalnymi tunelami spływa z ogromną siłą do Jeziora Międzybrodzkiego, które leży ok. 440 metrów niżej. Przy tym napędza turbiny, które generują prąd. Jeśli jesteś ciekaw szczegółów dotyczących pracy tej elektrowni, będąc na szczycie koniecznie odwiedź jej wnętrza. Zwiedzanie elektrowni jest możliwe w weekendy, a szczegółowe informacje znajdziesz TUTAJ.
Czytaj także: Leskowiec- opis szlaku
A może wyskoczyć na Kiczerę?
Świetną propozycją dla kochających górskie wycieczki jest wycieczka na Kiczerę. Ten szczyt od Góry Żar oddalony jest o zaledwie 40 minut spaceru. Natomiast widoki, jakie można podziwiać z jego zboczy są wyjątkowe. Z góry możemy zobaczyć Górę Żar ze zbiornikiem elektrowni. Świetnie widoczne jest także Jezioro Żywieckie ze Skrzycznem w tle. Z drugiej strony możemy natomiast podziwiać piękną panoramę na szczyty Beskidu Małego, w tym Potrójną i Leskowiec, a także Beskidu Makowskiego.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!