Zamek Grodziec to średniowieczna warownia położona na Pogórzu Kaczawskim. Została wzniesiona w XII wieku na szczycie o takiej samej nazwie. Zamek Grodziec przez wiele wieków zmieniał swoich właścicieli. Dzięki temu może poszczycić się wyjątkową historię. Jest ona niejednokrotnie owiana dużą dozą tajemniczości. Najlepiej jest ją poznać podczas zwiedzania tego wyjątkowego miejsca! Jest to o tyle ważne, że przewodnicy przebierają się w wyjątkowe stroje. Takie same jak nosili mieszkańcy tego zamku.
Słyszeliście o zamku wzniesionym na dawnym wulkanie? Choć to duże uproszczenie, to właśnie chodzi o Zamek Grodziec. Stoi on na szczycie o takiej samej nazwie. Szczyt ten może pochwalić się wyjątkową, wulkaniczną przeszłością. Grodziec (389 m n.p.m.) to tak naprawdę dawny nek wulkaniczny. Czyli szczyt, który dzisiaj widzimy nigdy nie był jako tako wulkanem. Jednak dla marketingu i wzbudzania emocji odwiedzających to miejsce osób przyjęło się mówić, że jest to zamek stojący na wulkanie! Jesteście gotowi na jego odwiedzenie?
- Czytaj także: Ostrzyca – najpiękniejsze wzniesienie w Sudetach!
Zamek Grodziec i jego krótka historia
Historia Zamku Grodziec rozpoczyna się w 1155 roku. To właśnie z tego roku pochodzą pierwsze zapiski na temat tej warowni. O pierwszym zamku wiadomo niewiele. Jedynie tyle, że był to obiekt w pełni drewniany. Dopiero Henryk Brodaty przebudował zamek w budowlę murowaną. Warownia na Grodźcu mocno ucierpiała w czasie wojen husyckich. Jednak już na przełomie XV i XVI wieku za sprawą Fryderyka II zamieniła się ona w okazałą rezydencję gotycko-renesansową. W okresie wojny 30-letniej stanowił on schronienie dla okolicznych mieszkańców. Kolejno, został zdobyty i zniszczony przez Albrechta Wallensteina.
W 1800 roku rozpoczyna się całkiem nowy etap życia Zamku Grodziec. Właścicielem warowni zostaje rodzina Hochbergów. Postanawia ona odbudować i zrekonstruować obiekt. W latach 30. XIX wieku oddają go w ręce… turystów! Zamek Grodziec dzięki temu jest uważany za pierwszy tego typu obiekt w Europie, który mógł być zwiedzany przez turystów. Obecnie Zamek Grodziec jest zarządzany przez gminę Zagrodno. Oferuje nie tylko możliwość zwiedzania, ale i noclegu w zamkowej baszcie, a także udziału w licznych imprezach, w tym koncertach.
Jak wygląda zwiedzanie Zamku Grodziec?
Zamek Grodziec można zwiedzać na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest ten najbardziej klasyczny. Polega on na zakupie biletu wstępu na obiekt i skorzystaniu z oferty tutejszych przewodników. Dzięki takiej formie odwiedzimy praktycznie wszystkie zakamarki warowni. Przewodnicy nie tylko w przystępny sposób starają się opowiedzieć historię tego miejsca. Przede wszystkim przedstawiają, jak wyglądało życie jego mieszkańców na przełomie wieków. W tym celu przebierają się w oryginalne stroje i korzystają z różnych narzędzi ukrytych w zamku. Taka forma zwiedzania jest naprawdę bardzo ciekawa!
Po zwiedzaniu z przewodnikiem można samemu odkryć na nowo wszystkie dostępne pomieszczenia. Są one cały czas otwarte dla turystów. To duży plus. Jeśli coś Cię zaciekawi podczas zwiedzania zorganizowanego możesz tam wrócić bez żadnych problemów. Poza tym warto usiąść na zamkowym dziedzińcu, napić się kawy i poczuć średniowieczny klimat, jaki tu panuje! Można również skosztować przysmaków przyrządzanych w zamkowej kuchni. Ktoś z Was się skusi?
- Czytaj także: Krucze Skały w Jerzmanicach-Zdroju
A może zanocujesz na zamku?
Komu z Was marzy się spędzenie nocy na zamku? Na Zamku Grodziec jest to możliwe! Pokoje dla turystów zostały przygotowane w jednej z zamkowych baszt. Nocleg w tym miejscu to niezwykłe przeżycie! Gdy brama wjazdowa do zamku się zamyka, my mamy możliwość przemykania po tutejszym dziedzińcu. P.S. Niebo nad zamkiem jest niezwykle rozgwieżdżone. Wszystko dzięki temu, że brak tu jakiegokolwiek sztucznego oświetlenia. To wielka gratka dla miłośników oglądania gwiazd i innych ciał niebieskich!
Wyjątkowe imprezy w zamkowych komnatach!
Zamek Grodziec jest także miejscem organizowania wyjątkowych imprez. Sami mieliśmy okazję wziąć udział w przepięknym koncercie zorganizowanym w zamkowej komnacie. Zrobił on na nas ogromne wrażenie. Poza koncertami, wystawiane są tu także sztuki teatralne. Do najważniejszych imprez o zasięgu regionalnym, które corocznie odbywają się na Grodźcu zaliczyć można turniej rycerski, Święto Wina i Miodu Pitnego, a także Święto Pieśni Rycerskiej.
Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia obiektu, a także cennik biletów wstępu znajdziesz na stronie internetowej Zamku.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!