Palmiarnia w Gliwicach - zwiedzanie

Stuletnia historia- palmiarnia w Gliwicach

Palmiarnia w Gliwicach to jeden z najstarszych i największych tego typu obiektów w naszym kraju. Chociaż została wybudowana w 1924 r. i już niedługo stuknie jej „setka” to budynek z zewnątrz wygląda niezwykle nowocześnie. To wynik połączenia nowoczesnego stylu w trakcie jej budowy z wielokrotnym remontem i przebudowaniem samej palmiarni.

Palmiarnia w Gliwicach
Palmiarnia w Gliwicach

Co można zobaczyć w Palmiarni?

W Palmiarni w Gliwicach rośnie ponad 5,5 tysiąca różnorodnych roślin. Zostały one rozdzielona na poszczególne pawilony. I tak w pierwszym możemy podziwiać rośliny użytkowe, głównie drzewa cytrusowe. Gdy odwiedzimy palmiarnie w okresie ich owocowania to można zobaczyć cytryny, pomarańcze, grejpfruty, wszystkie smaczne owoce, które dobrze znamy ze sklepów. 

Palmiarnia w Gliwicach
Palmiarnia w Gliwicach

W świecie roślin tropikalnych- palmiarnia w Gliwicach

Pawilon numer dwa w swoich wnętrzach skrywa w sobie rośliny tropikalne. Można tutaj poczuć się niczym w lesie tropikalnym, a uroku temu pomieszczeniu dodaje kaskada wodna i oczko wodne, w którym pływają piranie i sumy afrykańskie. 

Ponad 100- letnie drzewa

Najstarsze i największe drzewa w całej palmiarni można podziwiać w pawilonie trzecim. Tutaj zobaczyliśmy palmy- feniksy kanaryjskie, które są w Gliwicach od początków istnienia palmiarni, czyli już prawie 100 lat. Ich wiek natomiast jest szacowany na przynajmniej 120 lat.

Palmiarnia w Gliwicach
Palmiarnia w Gliwicach

I jeszcze sukulenty…

Zwiedzając dalej palmiarnię natkniemy się sukulenty. Od razu poczujemy w powietrzu, że te rośliny wymagają do wzrostu innego środowiska od tych, które zobaczyliśmy wcześniej. Dużo mniejsza wilgotność sprzyja życiu różnorodnych kaktusów, których jest tutaj najwięcej oraz innych roślin mających zdolność do magazynowania wody.

Jak się żyje w Amazonce?

Ostatni pawilon powstał stosunkowo niedawno, bo w 2012 r. i znacznie różni się od pozostałych. Dlaczego? Bo zobaczymy tutaj akwaria. Najpotężniejsze obrazuje życie podwodne najdłuższej rzeki Ameryki Południowej, Amazonki. Zobaczymy tutaj również, m.in. życie polskich rzek, a także drugiego najgłębszego na świecie jeziora- afrykańskiej Tanganiki.

W Palmiarni w Gliwicach
W Palmiarni w Gliwicach

Czy warto tutaj przyjechać? Palmiarnia w Gliwicach

Oczywiście, że tak! Bilety wstępu (10 zł normalny i 6 zł ulgowy), nie odstraszają, a rośliny, które można zobaczyć w palmiarni są naprawdę niezwykle wartościowe. Poza tym po zwiedzaniu palmiarni można się udać na spacer po bardzo uroczej starówce w Gliwicach.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!