Dolina ku Dziurze - szlak, mapa, zdjęcia

Dolina ku Dziurze to jedna z krótszych dolin w całych Tatrach. Szlak poprowadzony jej dnem ma zaledwie 900 metrów. Na jej końcu znajduje się Jaskinia ku Dziurze, od której dolina wzięła swoją nazwę. Jaskinia jest udostępniona dla turystów, jednak aby do niej wejść, niezbędne jest posiadanie sztucznego źródła światła. Dolina ku Dziurze to świetny pomysł na krótką rodzinną wycieczkę po Tatrach.

Dolina ku Dziurze
Szlak przebiegający przez Dolinę ku Dziurze znakowany jest na niebiesko

Dolina ku Dziurze- gdzie się znajduje?

Dolina ku Dziurze to jedna z dolinek podreglowych. Wejście do niej znajduje się przy Drodze pod Reglami, przebiegającej od Wielkiej Krokwi, aż po Siwą Polanę. Można tutaj dotrzeć z centrum Zakopanego. Podążając przez ulicę Strążyską, spacer do celu nie powinien zająć więcej niż 30 minut. Dużo przyjemniejszą opcją jest jednak wędrówka wspomnianą Drogą pod Reglami. Od skoczni narciarskiej Wielka Krokiew trzymając się czarnych szlakowskazów dotrzemy tutaj po ok. 40- minutowej wędrówce. Co ważne, wstęp do Doliny ku Dziurze nie wymaga posiadania biletu wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Czytaj także: Sarnia Skała- opis szlaku

Spacer Doliną ku Dziurze

Dolina Ku Dziurze to krótka dolina, o długości niespełna 1 kilometra. Niewielka deniwelacja sprawia, że przejście nią to typowy spacer , niewymagający większego wysiłku fizycznego. Niestety, podłoże doliny nie nadaje się do tego, by wybrać się tutaj na wycieczkę z wózkiem dziecięcym. Jednak, jak najbardziej jest to dobry pomysł na pierwsze górskie wycieczki już z Waszymi chodzącymi pociechami. Przez dolinę płynie potok Ku Dziurze, w którego szum można się wsłuchać, podążając krok za krokiem. Dolina ku Dziurze jest specyficznym miejscem w Tatrach, a to ze względu na fakt występowania obniżenia granic pięter roślinności o ok. 200 m. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy się doszukiwać w spływaniu zimnych mas powietrza z północnych ścian Giewontu.

Dolina ku Dziurze
Dolina ku Dziurze

Jaskinia ku Dziurze

Gdy po ok. 20 minutach spokojnego spaceru dochodzimy do Jaskini ku Dziurze, chcemy wyciągnąć z plecaka latarkę. Niestety mimo udolnych poszukiwań nie znaleźliśmy jej tam, chociaż byliśmy przekonani, że ją wzięliśmy. Jak się okazało, zapakowaliśmy ją do plecaka Natalii, a on pozostał w pokoju… Z tego względu o zwiedzeniu jaskini o długości 170 metrów możemy jedynie pomarzyć.

Na szczęście po wejściu do jej wnętrza pojawia się smuga promieni słonecznych- to zasługa dziury, którą widzimy nad nami. Dzięki temu możemy pobieżnie rozglądnąć się, co jaskinia kryje, chociaż w jej przedsionku. Warto wspomnieć, że jeśli udałoby się nam dojść do jej końca, to czekałoby na nas zejście 40 m poniżej poziomu otworu, którym wchodzimy. Byłoby to z pewnością niezwykle ekscytujące. Będąc we wnętrzu jaskini, warto spojrzeć na jej ściany, które kryją kryształy kalcytu, którego próbki można podziwiać w Muzeum Tatrzańskim.

Zobacz także: Dolina Strążyska, szlak, wodospad

Dolina ku Dziurze
Jaskinia ku Dziurze. Dolina ku Dziurze
Dolina ku Dziurze
Jaskinia ku Dziurze. Dolina ku Dziurze

Dolina ku Dziurze- legenda

Z Doliną ku Dziurze związana jest historia zbójnika Mateji. Jak mówią podania, w jaskinie zlokalizowanej w Dolinie ku Dziurze ukrywał on swoje skarby, które zdobywał, okradając mieszkańców Podhala. Zbójnik z czasem podejmował się eskalacji swoich działań. Okradał duchownych, kościoły, a nawet mordował ludzi. Po jednym z zabójstw został schwytany i skazany na karę więzienia. Do tej pory, jednak nie udało się odnaleźć ukrytych przez zbójnika skarbów…

Dolina ku Dziurze - szlak, mapa, zdjęcia
Dziura, od której jaskinia i dolina mają swoją nazwę. Dolina ku Dziurze

Z Doliny ku Dziurze nie jest poprowadzony żaden inny szlak turystyczny. Spod jaskini wracamy po własnych śladach do Drogi pod Reglami. Możemy z niej kontynuować wycieczkę w kierunku Doliny Białego, bądź w stronę Doliny Strążyskiej.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!