Czerniawska Kopa to szczyt wznoszący się na wysokość 776 m n.p.m. leżący w zachodniej części Gór Izerskich. Na jego wierzchołku stoi drewniana wieża widokowa, z której rozpościera się przepiękna panorama na inne szczyty Gór Izerskich, Świeradów-Zdrój, Pogórze Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Góry Łużyckie. Najkrótsza opcja dostania się na Czerniawską Kopę wiąże się z rozpoczęciem wędrówki w Czerniawie-Zdrój, jednej z dzielnic Świeradowa-Zdrój.
Czerniawa-Zdrój jak dojechać, gdzie zaparkować?
Czerniawa-Zdrój to jedna z zachodnich dzielnic Świeradowa-Zdroju. Najłatwiej jest do niej dojechać, podążając z centrum miasta w kierunku Pobiednej. Po drodze mijamy dolną stację kolejki gondolowej na Stóg Izerski, a także przejeżdżamy obok wieży widokowej na Młynicy. Następnie musimy nieznacznie zjechać w dół i wówczas zameldujemy się w Czerniawie-Zdrój. Bezpłatny parking znajdziemy przy ulicy Sanatoryjnej, tuż za Domem Zdrojowym i obok źródła Jan, z którego wypływa pyszna woda źródlana. Przy parkingu biegnie także szlak znakowany na czarno, który wyprowadzi nas na szczyt Czerniawskiej Kopy.
Czerniawska Kopa czarnym szlakiem z Czerniawy-Zdrój
Z parkingu ruszamy czarnym szlakiem, przemierzając alejki parku zdrojowego, w którym czekają na nas drewniane rzeźby zwierząt. Jest tutaj orzeł, wydra, czy niedźwiedź. Po łagodnym podejściu do góry wkraczamy na leśny dukt. Początkowo trawersuje on zbocze, ale po chwili ścieżka robi się coraz bardziej stroma. Takie nachylenie utrzymuje aż do Rozdroża pod Czerniawską Kopą. Wędrując tym odcinkiem szlaku, koniecznie zwróćcie uwagę na przecinające go ścieżki rowerowe, którymi z dużą prędkością mogą poruszać się cykliści. Po dotarciu na rozdroże dołącza do nas szlak o kolorze zielonym, z którym skręcamy w prawo i po 600 metrach meldujemy się na Czerniawskiej Kopie.
Czerniawska Kopa- wieża i piękne widoki się z niej rozpościerające
Na Czerniawskiej Kopie stoi drewniana wieża widokowa. Pod nią znajduje się spora liczba ławeczek i stolików, więc śmiało można się tutaj rozgościć na dłużej. My, nie czekamy zbyt długo i ruszamy na taras widokowy zlokalizowany na wieży. Tosia maszeruje o własnych siłach (tak w ogóle to wdrapała się tam aż 3 razy… mała miłośniczka wież widokowych;)). Z wieży możemy dojrzeć szczyty Gór Izerskich ze Smrekiem, Stogiem Izerskim, czy Sępią Górą w roli głównej. Dalej widoczne są Góry Kaczawskie, Ostrzyca Proboszczowicka, a na zachodzie Góry Łużyckie, które nadal pozostają dla nas nieodkrytą zagadką. Panorama stąd się rozpościerająca jest naprawdę przepiękna.
Zobacz także: Wysoki Kamień- opis szlaku
Wracamy do Czerniawy-Zdrój
Do Czerniawy-Zdrój możemy wrócić po swoich śladach, wędrując w dół czarnym szlakiem, albo wyruszyć w dalszą drogę, np. w kierunku Smreku i Stogu Izerskiego.
Czerniawska Kopa to propozycja na krótką wycieczkę dla wielbicieli pięknych widoków. Jest tutaj także znacznie mniej turystów niż w innych częściach Gór Izerskich, przez co jest bardzo przyjemnie. Jeśli zdecydujecie się tylko na wejście z Czerniawy-Zdrój na Czerniawską Kopę i powrót tą samą trasą, to taka wycieczka nie powinna Wam zająć więcej niż 2,5 godziny.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!