Geopark Zabrze - atrakcje, dojazd, parking

Geopark Zabrze to świetny przykład jak można zrekultywować tereny poprzemysłowe i udostępnić je jako teren rekreacyjno-edukacyjny. Geopark powstał w miejscu, gdzie przed laty znajdowało się wyrobisko gliny. Ma on powierzchnię ponad 9 hektarów i został podzielony na dwie części. Znajdują się tutaj liczne ścieżki spacerowe, stawy z pomostami, drewniany plac zabaw, oraz kamienne głazy nawiązujące do dziedzictwa geologicznego tego terenu. Jednak, przede wszystkim Geopark Zabrze to świetne miejsce na spędzenie rodzinnego czasu. 

Geopark Zabrze
Geopark Zabrze

Geopark Zabrze- świetne miejsce na spędzenie rodzinnego czasu

Geopark Zabrze to świetnie zrewitalizowana przestrzeń, na której każdy znajdzie coś dla siebie. Są tutaj liczne alejki o równej nawierzchni, co zachęca najmłodszych do jazdy rowerem, czy na hulajnodze. Wzdłuż alejek co chwilę natrafiamy na wiaty turystyczne, w których można usiąść, odpocząć, czy zrobić piknik. Znajduje się tutaj także kilka miejsc do rozpalenia ogniska, czy zrobienia grilla, a to wszystko z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

Geopark Zabrze
Geopark Zabrze

Nad stawami natrafimy również na drewniane pomosty. Nam umożliwiły one podejście do kaczek na wyciągnięcie ręki (i to dosłownie;)) Poza tym można na nich usiąść, czy nawet się położyć i w ten sposób obcować z naturą. Z tego, co się dowiedzieliśmy, na niektórych podestach mają pojawić się jeszcze leżaki, a nad jednym ze stawów powstać ma plaża. 

To, co nas najbardziej zainteresowało to drewniany plac zabaw. Urządzenia są równomiernie rozrzucone wzdłuż alejek. Nie ma tu jednak huśtawek, zjeżdżalni, czy trampolin. Są za to urządzenia, które świetnie rozwijają koordynację ruchową najmłodszych. No i oczywiście my również musieliśmy spróbować swoich sił na tych przyrządach i zdradzimy Wam, że wcale łatwo nie było;) 

Geopark Zabrze

No dobra, pewnie zastanawiacie się, gdzie jest w tym wszystkim geopark? Cały obszar to dawne wyrobisko gliny, więc sam w sobie jest geoparkiem i namacalnym dziedzictwem geologicznym. Przypominać o tym mają kamienie, ustawione przy jednym ze stawów, a także tablice informacyjne, które wspominają dawny zakład przemysłowy. 

Zobacz także: Geosfera Jaworzno

Geopark Zabrze - atrakcje, dojazd, parking
Geopark Zabrze
Geopark Zabrze
Geopark Zabrze

Jak tu dojechać? 

Geopark Zabrze znajduje się w Grzybowicach- jednej z dzielnic Zabrza. Aby tu dojechać, należy w nawigacji ustawić ulicę Na Lesie lub ulicę Przy Ujęciu. W ten sposób dotrzemy do celu. Niestety na miejscu nie znajdziemy parkingu dedykowanego dla odwiedzających geopark. Swój samochód można zostawić tylko i wyłącznie na uliczkach pobliskiego osiedla domków jednorodzinnych. 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!