Wysoki Kamień - szlak, mapa, dojazd [Góry Izerskie]

Wysoki Kamień to szczyt o wysokości 1058 m n.p.m. leżący na Wysokim Grzbiecie w Górach Izerskich. Leży tuż nad Szklarską Porębą i to właśnie z tej miejscowości prowadzą na niego najkrótsze i najbardziej popularne szlaki. Na szczycie Wysokiego Kamienia znajduje się prywatne schronisko turystyczne, a także kamienna wieża widokowa (obecnie w budowie). Z wierzchołka rozciąga się przepiękna panorama obejmująca swym zasięgiem inne szczyty Gór Izerskich, Karkonosze, Rudawy Janowickie, a także Góry i Pogórze Kaczawskie. My, na Wysoki Kamień wybraliśmy się żółtym szlakiem z Zakrętu Śmierci. 

Wysoki Kamień
Wieża widokowa – Wysoki Kamień

Zakręt Śmierci- tu zaczynamy wędrówkę na Wysoki Kamień

Zakręt Śmierci to zdecydowanie jeden z najsłynniejszych zakrętów w naszym kraju, znajdujący się na tzw. Drodze Sudeckiej, czyli trasie wojewódzkiej numer 358 łączącej Szklarską Porębę ze Świeradowem- Zdrój. Zakręt ma kształt prawie idealnego 180-stopniowego łuku. Został zbudowany w latach 1935-37 jako ważny obiekt militarny. Pod nim znajduje się sieć chodników minerskich. W razie wojny miał on służyć jako punkt strategiczny, a w przypadku wystąpienia zagrożenia ze strony wroga zaminowany i wysadzony w powietrze. Tak się, jednak nie stało, a zakręt stanowi nie tylko ważny punkt wycieczek, ale także istotny element infrastruktury drogowej. Jego nazwa natomiast ma związek z licznymi wypadkami samochodowymi, jakie się tu zdarzały. 

W drodze na Wysoki Kamień
Punkt widokowy na Zakręcie Śmierci. W drodze na Wysoki Kamień
W drodze na Wysoki Kamień
Widok na Karkonosze i Szklarską Porębę z Zakrętu Śmierci. W drodze na Wysoki Kamień

Jadąc w okolicę Zakrętu Śmierci, samochód najlepiej jest zostawić na parkingu zlokalizowanym za zakrętem (jadąc od Szklarskiej Poręby). Parking ten jest bezpłatny, a zmieści się na nim kilkadziesiąt samochodów. Funkcjonuje tutaj także niewielki punkt gastronomiczny oraz stoisko z pamiątkami. Parking zaznaczony jest na poniższej mapce. 

Wysoki Kamień - szlak, mapa, dojazd [Góry Izerskie]
Parking na Zakręcie Śmierci

Żółtym szlakiem na Wysoki Kamień

Z Zakrętu Śmierci w Szklarskiej Porębie na szczyt Wysoki Kamień prowadzi szlak znakowany na kolor żółty. Na samym początku warto nieco zboczyć z jego przebiegu (ok. 100 metrów) i dotrzeć na punkt widokowy zlokalizowany nad Zakrętem Śmierci. Znajduje się tutaj kilka ławeczek, więc można sobie usiąść, chwilę odpocząć i rozkoszować się pięknym widokiem, jaki się stąd rozpościera. Obejmuje on przede wszystkim Karkonosze ze Szrenicą, Śnieżnymi Kotłami, Wielkim Szyszakiem i oczywiście Śnieżką. My, po długiej podróży samochodem zjedliśmy tutaj drugie śniadanie i najedzeni ruszyliśmy ku Wysokiemu Kamieniowi. 

W drodze na Wysoki Kamień
Punkt widokowy na Zakręcie Śmierci. W drodze na Wysoki Kamień
W drodze na Wysoki Kamień
Punkt widokowy na Zakręcie Śmierci. W drodze na Wysoki Kamień

Szlak, którym wędrujemy cały czas, delikatnie wznosi się ku górze. Mijamy formacje skalne i aż do szczytu Czarnej Góry (964 m n.p.m.) poza leśnym krajobrazem nie napotykamy na nic ciekawego. Dopiero obok wierzchołka Czarnej Góry, który osiągamy po ok. 25 minutach od Zakrętu Śmierci, znajdują się skały ok. 10-metrowe skały Mnich oraz Dzwonnica. Nie warto na nie wchodzić, bo są one niższe od okolicznych drzew i przez to nie stanowią dobrego punktu widokowego. Za to u ich podnóża znajduje się jedna z tablic szlaku zwanego Wędrówki z Fraszką. Możemy na nim przeczytać fraszkę autorstwa Jana Izydora Sztaudyngera, pt.”O brzózkę”

Kochałeś brzózkę, gdy była ładną

Kochaj, gdy jej listki opadną

W drodze na Wysoki Kamień
Formacja skalna Dzwonnica. W drodze na Wysoki Kamień
Wysoki Kamień - szlak, mapa, dojazd [Góry Izerskie]
W drodze na Wysoki Kamień

Ukulturowieni ruszamy w dalszą drogę. Teraz nieznacznie schodzimy w dół, by zaraz znów zacząć podchodzić do góry. Po ok. 10 minutach, przed naszymi oczami wyrasta kamienna wieża widokowa wieńcząca wierzchołek Wysokiego Kamienia. To oznacza, że do szczytu już niedaleko. Po chwili z naszej lewej strony dociera do nas czerwony szlak biegnący ze Szklarskiej Poręby, z której wejście na Wysoki Kamień zajmuje również ok. 1 godzinę. 

Wysoki Kamień - szlak, mapa, dojazd [Góry Izerskie]
Wieża widokowa na Wysokim Kamieniu

Wysoki Kamień- niesamowita panorama ze szczytu

Po pokonaniu najbardziej stromego podejścia na całej trasie docieramy pod szczyt Wysokiego Kamienia. Po naszej lewej stronie znajdują się skałki będące świetnym punktem widokowym na Karkonosze. My, polecamy Wam jednak wejść po kamiennych schodach na górę pod schronisko na Wysokim Kamieniu. Podążając dalej schodami, wejdziemy na punkt widokowy, które oferuje jeszcze bardziej rozległą panoramę niż ten znajdujący się poniżej. Widoczne są z niego Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Kotlina Jeleniogórska i pozostałe szczyty Gór Izerskich, leżące na zachód od Wysokiego Kamienia. Po zachwycie nad przepiękną panoramą warto wejść do schroniska, gdzie poznacie fantastyczną jego historię, a także zjecie przepyszne domowej roboty ciasto. 

Wysoki Kamień - szlak, mapa, dojazd [Góry Izerskie]
Wysoki Kamień- Widok na Karkonosze
Wysoki Kamień - szlak, mapa, dojazd [Góry Izerskie]
Wysoki Kamień- Widok na Wysoką Kopę i Kopalnię kwarcu Stanisław

Schronisko i wieża widokowa na Wysokim Kamieniu

Na szczycie Wysokiego Kamienia znajduje się prywatne schronisko turystyczne, a także pozostająca ciągle w budowie kamienna wieża widokowa (jej otwarcie planowane jest na 2023 rok). Pierwsze schronisko na Wysokim Kamieniu wzniesiono w 1837 roku. Jego fundatorami była rodzina Schaffgotschów, która była właścicielem okolicznych ziem.

Było to jedno z pierwszych sudeckich schronisk. Przy budynku schroniska w 1875 roku wzniesiono wieżę widokową, jednak obiekty te nie przetrwały zbyt długo, bo już 1882 roku uległy doszczętnemu spaleniu. Schronisko udało się szybko odbudować i służyło turystom aż do wybuchu II wojny światowej. Po niej niestety zostało zdewastowane i okradzione, co doprowadziło do jego rozbiórki w 1963 roku. 

Wysoki Kamień - szlak, mapa, dojazd [Góry Izerskie]
Biegiem do schroniska!
Wysoki Kamień - szlak, mapa, dojazd [Góry Izerskie]
Wnętrze schroniska na Wysokim Kamieniu

W tym miejscu dochodzi do sedna całej opowieści. W 1996 roku teren wokół szczytu wykupuje pochodząca ze Szklarskiej Poręby rodzina Gołbów. Postanawiają oni nie tylko odbudować schronisko, ale i wieżę widokową. Początkowo wszystkie niezbędne narzędzia, kamienie, czy cement potrzebny do odbudowy wnoszą na własnych plecach. Pan Gołba schronisko buduje samodzielnie. Co, nie sposób sobie wyobrazić, samodzielnie układa kamień po kamieniu, aż powstaje budowla, którą możemy dzisiaj odwiedzić.

Warto tu wstąpić na domowej roboty ciasto żony pana Pawła, która dodatkowo uraczy nas niesamowitą opowieścią dotyczącą odbudowy schroniska. Wieża widokowa budowana w pobliżu schroniska ma zostać ukończona już w 2023 roku. Na jej szczycie według planów rodziny Gołbów mają zostać zamontowane lunety, przez które będzie można oglądać z bliska gwiazdy i planety. Schronisko nie oferuje niestety noclegów. Wszystko przez brak wody. 

Wysoki Kamień - szlak, mapa, dojazd [Góry Izerskie]
W drogę powrotną z Wysokiego Kamienia Tosia rusza o własnych siłach

Po zapoznaniu się z historią schroniska i napełnieniu brzuszków pysznym ciastem i podziwianiu przepięknej panoramy ruszamy w powrotną drogę na Zakręt Śmierci. Poruszamy się żółtym szlakiem po własnych śladach. Trasa, którą przebyliśmy, miała długość 8 kilometrów, a jej pokonanie wraz z przystankiem w schronisku zajęło nam nieznacznie ponad 3 godziny. Propozycje tej wycieczki kierujemy do rodzin z dziećmi, dla których trasa ta nie powinna stanowić problemu, a widoki rozpościerające się z Wysokiego Kamienia stanowić wyjątkową nagrodę we włożony w jej pokonanie trud. 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!