Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu - muzeum, bilety
City Break,Polska

Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu – muzeum, bilety

Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu to nowoczesne muzeum, które znajduje się w budynku dawnej zajezdni autobusowo- tramwajowej. Jego założeniem jest przedstawienie losów Wrocławia oraz jego społeczeństwa po II wojnie światowej. Wówczas to nastąpiła ogromna wymiana mieszkańców tego miasta. Dotychczasowi obywatele Niemiec przenieśli się za nową granicę swojego kraju, a ich miejsce zajęła polska ludność napływowa ze Wschodu. Jaki był jej los? Jak radzili sobie w nowym mieście? Co na nich w nim czekało? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie po wizycie w Centrum Historii Zajezdnia.

Centrum Historii Zajezdnia
Centrum Historii Zajezdnia znajduje się w XIX wiecznym budynku dawnej zajezdni autobusowo- tramwajowej

Dlaczego zajezdnia?

Szczerze, przyznamy się Wam, że gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy o Centrum Historii Zajezdnia, byliśmy przekonani, że wystawa w nim przygotowana będzie dotyczyła historii taboru tutejszego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Dopiero tuż przed naszą wizytą w tym miejscu dowiedzieliśmy się, że poruszane są tutaj dzieje miasta Wrocławia. Jednak nadal zastanawialiśmy się, dlaczego wybrano budynek dawnej zajezdni na lokalizację tego muzeum. Okazało się, że rozgrywały się tutaj ważne dla wrocławskiego społeczeństwa wydarzenia…

Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu - muzeum, bilety
Krasnal przed budynkiem zajezdni

Budynek zajezdni został wybudowany w XIX wieku. Był miejscem, w którym stacjonowały tramwaje należące do przedsiębiorstwa Wrocławskie Tramwaje Miejskie. Tak było do czasów II wojny światowej. W 1945 roku, gdy Wrocław został oblężony i znacznie zniszczony, również ucierpiał budynek zajezdni. Po jego szybkiej odbudowie nie służył on już jednak tramwajom, a stał się miejscem postoju, napraw i obsługi technicznej dla autobusów poruszających się po ulicach Wrocławia. Zajezdnia ta otrzymała nr VII.

Centrum Historii Zajezdnia
Takimi wagonami przyjeżdżali do Wrocławia polscy obywatele z Kresów Wschodnich

Najważniejsze wydarzenia w historii zajezdni miały natomiast miejsce w 1980 roku. To właśnie tutaj zawiązał się pierwszy we Wrocławiu komitet strajkowy, który był pokłosiem strajków w Stoczni Gdańskiej. Te ważne dla wrocławian wydarzenia stały się impulsem do zatrzymania we wnętrzach zajezdni ducha historii i pamięci. 

Zajezdnia służyła autobusom do 2015 roku. Od razu po zakończeniu pełnienia przez nią tej roli rozpoczęto prace adaptacyjne pozwalające na objęcie przez budynek roli muzeum, które otwarto już w 2016 roku. 

Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu - muzeum, bilety
W Centrum Historii Zajezdnia znalazło się również miejsce, w którym opowiedziana jest historia wrocławskiego taboru autobusowo- tramwajowego

Centrum Historii Zajezdnia- zwiedzanie

Jak wygląda zwiedzanie Centrum Historii Zajezdnia? Wchodząc na wystawę Wrocław 1945-2016 podążamy za osią czasu, która zaczyna się w latach 30. XX wieku. Dlaczego? Przedstawiono na niej życie na Kresach Wschodnich osób, które po II wojnie światowej przyjechały do Wrocławia. Kolejno przechodzimy przez lata II wojny światowej, co pozwala nam zrozumieć, dlaczego Wrocław (dotychczas niemiecki) znalazł się w granicach Polski. Decyzja o włączeniu Wrocławia do Rzeczypospolitej wiązała się z wyprowadzką wielu jego mieszkańców na Zachód i przyjazdem do miasta Polaków ze Wschodu. Wymiana ludności wiązała się również z wymianą kulturową i językową.

To wszystko przełożyło się na fakt, iż Wrocław zaczął zupełnie nowy rozdział w swoich dziejach. W Centrum Historii Zajezdnia mamy możliwość poczuć się jak ówcześni przesiedleńcy. Swoją przygodę z Wrocławiem rozpoczynamy na dworcu kolejowym. Możemy z niego udać się do fotografa, na zakupy do kiosku Ruchu, czy sklepu mięsnego. Mamy szansę skorzystać z budki telefonicznej, uruchomić pierwszy komputer, czy pójść do kina. A może trochę sportu? Piłka nożna? Żużel? A może kolarstwo? Komu będziemy kibicować? Poznamy również szkołę, a także udamy się do czytelni.

Zobacz także: Opactwo Cystersów w Lubiążu

Dalsza część wystawy znajduje się na poziomie -1. W podziemiach muzeum możemy poznać historię wrocławskiej Solidarności. Dużo tutaj eksponatów, które są namacalnym świadkiem tamtych wydarzeń. Niewielka przestrzeń przeznaczona jest także dla bliższego poznania historii zajezdni. Możemy tutaj nawet zasiąść na jednym z foteli, jakie znajdowały się we wrocławskich miejskich autobusach. 

Na zakończenie zwiedzania przenosimy się do nowoczesnego, tętniącego życiem Wrocławia. 

Może Cię zainteresuje? Kolejkowo Wrocław!

Czy dzieci będą się tutaj nudzić?

Tematyka wystawy stałej w Centrum Historii Zajezdnia jest na pewno dość trudna dla najmłodszych. Zapewne niewiele z niej zrozumieją. Jednak nie zapomniano tutaj o nich. Już od wejścia, czeka na nich kącik zabaw. Natomiast w czasie przemierzania wystawy mają szansę stać się poszukiwaczami skarbów, którymi będą kolejne pieczątki. Zadaniem najmłodszych jest, aby znalazły się one na mapie wystawy, którą można pobrać w kasie. Jeśli myślicie, że to łatwe zadanie to zapewniamy Was, że niektóre pieczątki są bardzo dobrze ukryte;)

Co więcej, na wystawie jest ogrom multimediów, którymi najmłodsi są zachwyceni. Ponadto, możliwość zobaczenia takich rarytasów jak budka telefoniczna, czy pierwszy komputer z pewnością ich również zainteresuje. Nasza Tosia natomiast zupełnie przepadła w jednym z pomieszczeń zaaranżowanych na mieszkanie z czasów PRL-u, gdzie na telewizorze leciał kultowy Reksio.

Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu - muzeum, bilety
Kto z Was też lubił oglądać Reksia?:)

Centrum Historii Zajezdnia- informacje praktyczne

Oprócz możliwości zwiedzenia wystawy stałej, którą opisujemy w tym wpisie, w Centrum Historii Zajezdnia często są organizowane inne wystawy, niekoniecznie związane stricte z historią Wrocławia. Co więcej, odbywają się tutaj warsztaty dla dzieci, wykłady, czy koncerty. Zajezdnia żyje całkiem nowym życiem.

Aktualne godziny otwarcia, możliwe do zobaczenia wystawy, a także cennik biletów najlepiej jest sprawdzić na stronie internetowej Centrum -> LINK

Dojazd i parking

Centrum Historii Zajezdnia znajduje się we Wrocławiu przy ulicy Grabiszyńskiej 184. Obok niego znajduje się parking, który dla odwiedzających muzeum jest bezpłatny. 

Dojechać do Centrum Historii Zajezdnia możecie oczywiście również autobusem lub tramwajem, co będzie dopełnieniem wizyty w tym miejscu: 

  • tramwaj: linie 4,5,11,14; 
  • autobus: linie 126, 134, 602; 

P.S. Obok Centrum Zajezdnia koniecznie poszukajcie krasnala Zajezdniaka, z miniaturką autobusu Jelcz 043. Podpowiemy Wam tylko, że znajduje się on w pobliżu zegara “Duch Czasu”, który został przed Zajezdnię przeniesiony z ulicy Świdnickiej znajdującej się w centrum Wrocławia.

Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu - muzeum, bilety
Nawet Tosia znalazła krasnala:)

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *