Radogost - szlak, wieża widokowa [Pogórze Kaczawskie]
Sudety Góry Góry i Pogórze Kaczawskie Polska

Radogost – szlak, wieża widokowa [Pogórze Kaczawskie]

Radogost (398 m n.p.m.) to wzniesienie wznoszące się na Pogórzu Kaczawskim w pobliżu Myśliborza. Ma ono charakterystyczny stożkowaty kształt, a to ze względu na jego pochodzenie powulkaniczne. O tym, że Radogost był kiedyś wulkanem, świadczy jego budowa geologiczna. Skały tworzące to wzgórze to bazanit, który pokryty jest lawową pokrywą. Na wierzchołku Radogostu znajduje się wieża widokowa, z której tarasu rozpościera się panorama na Sudety i najbliższą okolicę.

Radogost

Wycieczkę rozpoczynamy w Kłonicach

Najłatwiejszą opcją dotarcia na szczyt Radogostu jest rozpoczęcie wycieczki w Kłonicach. Jest to niewielka wieś znajdująca się ok. 10 kilometrów na południowy zachód od Jawora. Znajduje się tutaj parking, na którym spokojnie zmieści się kilkadziesiąt samochodów. Jest tutaj także sporej wielkości polana oraz plac zabaw. Dlatego po zdobyciu szczytu warto rozłożyć się na kocu i zorganizować rodzinny piknik.

Radogost - szlak, wieża widokowa [Pogórze Kaczawskie]
Przy parkingu w Kłonicach znajduje się miejsce na biwak

Na Radogost czerwonym szlakiem

Z parkingu w Kłonicach na szczyt  dostaniemy się czerwonym szlakiem. Trasa w jedną stronę nie powinna Wam zająć więcej niż 25-30 minut. Biegnie ona stromą ścieżką do góry, która w wielu miejscach jest wąska i kamienista. Z tego względu nie polecamy się tutaj wybierać z wózkiem dziecięcym (chociaż nam się udało, to nie było to nic miłego). Po drodze co chwilę nasz szlak przecinają ścieżki rowerowe. Zachowajmy w tych miejscach szczególną ostrożność, gdyż rowerzyści jadący z góry osiągają sporą prędkość. Po ok. 800 metrach marszu docieramy pod wieżę widokową ulokowaną na szczycie.

Zobacz także: Ostrzyca- najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego

Radogost- wieża widokowa

Na szczycie znajduje się 22-metrowa, XIX- wieczna wieża widokowa. Została ona zbudowana z cegły oraz granitu. Po wdrapaniu się na nią po krętych schodach możemy z jej tarasu widokowego podziwiać malownicze widoki. Jednak, na górze miejsca jest niewiele, zaledwie dla 2-3 osób. Co zobaczymy z wieży widokowej? Możemy oglądać Góry Kamienne, Sowie, czy Karkonosze. Na szczycie, tuż obok wieży znajdują się także ławeczki oraz miejsce do rozpalenia ogniska.

Radogost - szlak, wieża widokowa [Pogórze Kaczawskie]
Widok z wieży widokowej
Radogost - szlak, wieża widokowa [Pogórze Kaczawskie]
Widok z wieży widokowej

Wracamy do Kłonic

Do Kłonic wracamy po własnych śladach. By urozmaicić sobie wędrówkę, szukamy etiologii nazwy Radogost. Jak się okazuje, przed 1945 roku szczyt ten nazywał się Janusberg od Janusa- rzymskiego boga nieba, burzy i deszczu. Po tym, jak ta góra znalazła się w granicach Polski, zmieniono jej nazwę na Radogost, czyli od boga plemion słowiańskich. Po tych rozważaniach, po ok. 20 minutach od szczytu wracamy do Kłonic.

Radogost - szlak, wieża widokowa [Pogórze Kaczawskie]
Na szczycie Radogostu

Radogost- informacje praktyczne

  • Parking w Kłonicach jest darmowy; 
  • Wycieczka z Kłonic na Radogost bez dłuższych postojów nie powinna Wam zająć więcej niż 2 godziny w obydwie strony; 
  • wstęp na wieżę widokową na szczycie Radogostu jest bezpłatny; 
  • Przy parkingu w Kłonicach znajduje się sporo miejsca, do zorganizowania pikniku; 

Może Cię zainteresuje? Małe Organy Myśliborskie- Kraina Wygasłych Wulkanów

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Może Cię także zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *