Żelazowa Wola - Dom Urodzenia Fryderyka Chopina (zwiedzanie, park, dojazd)
City Break,Polska

Żelazowa Wola – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina (zwiedzanie, park, dojazd)

Żelazowa Wola to niewielka wieś leżąca na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego, ok. 50 kilometrów na zachód od Warszawy i 2 kilometry na wschód od Sochaczewa. W miejscowości tej odwiedzić możecie Dom Urodzenia Fryderyka Chopina wraz z przylegającym do niego 7- hektarowym parkiem.

Żelazowa Wola. Dworek Chopina
Żelazowa Wola. Dworek Chopina

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina Żelazowa Wola- historia

Fryderyk Chopin urodził się 1 marca lub 22 lutego 1810 roku w jednej z oficyn majątku Skarbków w Żelazowej Woli. Dlaczego rodzina Chopinów mieszkała u rodziny Skarbków? Mikołaj Chopin był nauczycielem ich dzieci. W związku, z tym umożliwiono im zamieszkanie w kilku pomieszczeniach ulokowanych w budynku jednej z oficyn. Do dzisiaj, z całego potężnego majątku Skarbków pozostał tylko ten obiekt. Dwór spalił się w 1812 roku, natomiast druga z oficyn wraz z zabudowaniami gospodarskimi zostały zniszczone w czasie I wojny światowej.

Żelazowa Wola
Alejka Parkowa prowadząca do oficyny- Żelazowa Wola. Domu Urodzenia Fryderyka Chopina

Fryderyk Chopin nie mieszkał długo w Żelazowej Woli. Jego rodzina już na jesień 1810 roku przeniosła się do Warszawy. Jednak kompozytor często odwiedzał  miejsce swoich narodzin. Dawał tutaj koncerty, które gromadziły nie tylko rodzinę Skarbków, ale i mieszkańców okolicznych wsi. Chopin ostatni raz Żelazową Wolę odwiedził w 1830 roku.

W okresie międzywojennym  zrodził się pomysł stworzenia w dawnej oficynie Skarbków muzeum poświęconego artyście. W tym celu zakupiono budynek wraz z 3 hektarami otaczającej go ziemi.

Żelazowa Wola
Oficyna- Dom Urodzenia Fryderyka Chopina Żelazowa Wola

Wokół oficyny zaprojektowano park krajobrazowy, w którym prace zakończono w 1937 roku. Oficynę jako muzeum udostępniono natomiast w 1939 roku. Rozwój tego miejsca przerwała II wojna światowa, po której na nowo konieczne było przeprowadzenie rewitalizacji oficyny oraz parku. Od lat 50. XX wieku nieprzerwanie funkcjonuje tutaj muzeum, które aktualnie jest filią Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Może Cię zainteresuje? Duszniki-Zdrój miasto w którym Fryderyk Chopin dał pierwsze zagraniczne koncerty

Żelazowa Wola
Oficyna- Dom Urodzenia Fryderyka Chopina. Żelazowa Wola

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli- zwiedzanie

Zwiedzanie Domu Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli można podzielić na dwa etapy. W pierwszym mamy możliwość zwiedzania 7-hektarowego parku, a w drugim wnętrza budynku oficyny, w której przyszedł na świat Fryderyk.

Żelazowa Wola- park

Park w Żelazowej Woli został zaprojektowany z ogromną starannością. Spacerując jego alejkami mamy możliwość słuchania utworów Fryderyka Chopina, której umilają nam czas. Jest tutaj także sporo ławeczek, na których można przysiąść i poczuć się jak uczestnicy koncertów dawanych przez samego Mistrza. W okresie od maja do września, w każdą niedzielę takowe koncerty są nadal tutaj organizowane, więc na własne uszy można usłyszeć chopinowskie utwory w takiej samej scenerii, jak przeszło 200 lat temu. W parku znajduje się także staw, a przez jego teren przepływa wartka rzeka Utrata, nad którą wybudowano mostki.

Żelazowa Wola
Park w Żelazowej Woli. Żelazowa Wola
Żelazowa Wola - Dom Urodzenia Fryderyka Chopina (zwiedzanie, park, dojazd)
Park w Żelazowej Woli
Żelazowa Wola - Dom Urodzenia Fryderyka Chopina (zwiedzanie, park, dojazd)
Park w Żelazowej Woli

Cennym zabytkiem w parku jest pierwszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina z 1894 roku, autorstwa Józefa Gosławskiego. W parku możemy także podziwiać popiersie oraz figurę Chopina. Tosię natomiast zainteresowały najbardziej lampy ogrodowe w kształcie kul… Jak widzicie, na każdego czekają tutaj zupełnie inne atrakcje.

Żelazowa Wola
Pomnik Fryderyka Chopina z 1894 roku. Żelazowa Wola

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina

Oprócz parku w Żelazowej Woli do dyspozycji turystów oddane jest także wnętrze budynku oficyny, w której na świat przyszedł Fryderyk Chopin. Ze względu, że nieznany jest rozkład pomieszczeń budynku, w którym urodził się kompozytor, ich odwzorowanie ma charakter symboliczny. To samo tyczy się wyposażenia. Nie przetrwały żadne meble, ani elementy wystroju. We wnętrzach domu możemy natomiast zobaczyć, jak wyglądał budynek i jak zmienił się on z zewnątrz.

Znajduje się tutaj także historia rodziny Skarbków, do której należała oficyna, w której mieszkali Chopinowie. Co więcej, na ścianach pokojów możemy zobaczyć portrety rodziny Fryderyka, a także metrykę jego chrztu. W gablotach odnajdziemy także rękopisy dzieł Chopina, a także jego listy. W pokoju, w którym urodził się Chopin, znajduje się także XIX- wieczny fortepian, który jednak nie należał do Mistrza. Naszą uwagę zwróciły ponadto belkowane stropy, które zostały zdobione roślinnymi motywami. 

Dom Chopina- Żelazowa Wola
Dom Chopina- Żelazowa Wola
Dom Chopina- Żelazowa Wola

Ekspozycja w domu urodzenia Fryderyka Chopina jest dość uboga i niewiele można dowiedzieć się o jego życiu. Tutaj poruszony jest głównie temat historii budynku, w którym urodził się nasz wielki rodak, a także jego rodziny. Jeśli po wizycie w Żelazowej Woli będziecie czuć niedosyt, to zdecydowanie polecamy Wam wybrać się do Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie na kilka godzin można poznawać piękno i tajemnice jego muzyki.

Żelazowa Wola - Dom Urodzenia Fryderyka Chopina (zwiedzanie, park, dojazd)

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina- godziny otwarcia i bilety

Park i Dom Urodzenia Fryderyka Chopina jest udostępniony dla zwiedzających: 

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina: 

otwarty od wtorku do niedzieli:

od 1 marca do 30 kwietnia: 10.00 – 17.45

od 1 maja do 31 sierpnia: 10.00 – 19.45

od 1 września do 31 października: 10.00 – 17.45

od 1 listopada do końca lutego: 9.00 – 16.45

Ostatni zwiedzający wpuszczani są 30 min. przed zamknięciem ekspozycji

Park

otwarty codziennie:

od 1 marca do 30 kwietnia: 10.00 – 18.00

od 1 maja do 31 sierpnia: 10.00 – 20.00

od 1 września do 31 października: 10.00 – 18.00

od 1 listopada do końca lutego: 9.00 – 17.00

Ostatni zwiedzający wpuszczani są 30 min. przed zamknięciem Parku

Aktualne ceny biletów natomiast możecie sprawdzić na stronie internetowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina: https://bilety.nifc.pl/

Czy warto odwiedzić Żelazową Wolę?

Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie twierdząca. Warto zobaczyć budynek oficyny, w którym narodził się kompozytor i przekonać się, że nie był to dworek, jaki wielu z nas kojarzy. Jedynym minusem tego miejsca jest uboga ekspozycja. Wszystko, jednak można nadrobić podczas wizyty w Muzeum Chopina w Warszawie.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *