Dolina za Bramką - szlak, mapa, zdjęcia
Tatry Góry Polska Tatry Zachodnie

Dolina za Bramką – szlak, mapa, zdjęcia

Dolina za Bramką to jedna z krótszych dolin, które są udostępnione dla turystów w Tatrach. Jej dnem prowadzi szlak o kolorze zielonym, którego długość wynosi ok. 1 kilometra. Dolina ta swoją nazwę zawdzięcza bramkom tworzonym tutaj przez formacje skalne. Dolina ta jest mało popularnym celem turystycznych wycieczek, stąd można tutaj zaznać ciszy i spokoju, co na tatrzańskich szlakach jest raczej rzadkością. 

Dolina za Bramką
Dolina za Bramką

Dolina za Bramką- gdzie się znajduje?

Wylot Doliny za Bramką znajduje się na Drodze pod Reglami pomiędzy wylotem Doliny Strążyskiej i Doliny Małej Łąki. Można tutaj dotrzeć, wędrując czarnym szlakiem z ulicy Strążyskiej, od strony Wielkiej Krokwi, bądź od strony Gronik. Również do wylotu Doliny za Bramką można dostać się nieoznakowaną ścieżką od strony Krzeptówek. Po drodze natomiast warto zatrzymać się przy Chacie słynnego Sabały. Rzeczywiście nazywał się on Jan Krzeptowski i był znanym i lubianym góralem, który żył w Zakopanem w XIX wieku. Zasłynął jako przewodnik tatrzański, muzykant, gawędziarz i pieśniarz. W jego domu na Krzeptówkach mieści się filia Muzeum Tatrzańskiego.

Spacer Doliną za Bramką

Wejście do Doliny za Bramką nie wymaga posiadania biletu wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Spacer dnem doliny w jedną stronę trwa ok. 20 minut. Chyba że idziecie z dziećmi, to z pewnością się on wydłuży. A Dolina za Bramką jest świetnym pomysł właśnie na pierwsze tatrzańskie wędrówki ze swoimi pociechami. Nie ma tutaj stromych podejść, a ścieżka, którą wędrujemy, jest w miarę równa.

Zobacz także: Dolina Strążyska, szlak, wodospad

Dolina za Bramką
Dolina za Bramką
Dolina za Bramką
Dolina za Bramką

Spacerowi doliną towarzyszy nam szum Potoku zza Bramki. Po zaledwie kilku minutach marszu na swojej drodze natrafiamy na pierwszą bramkę, utworzoną przez skalne turnie. Kolejne takie miejsce znajduje się już przy końcu doliny. Najsłynniejszymi formacjami skalnymi w dolinie są, tzw. Jasiowe Turnie. To miejsce, gdzie można spotkać fanów wspinaczki skalnej próbujących swych sił na jednej z wytyczonych tutaj dróg.

Dolina za Bramką
Dolina za Bramką

Po przejściu przez kolejny z mostków, po naszej lewej stronie znajduje się niewielki wodospad. To znak, że już niedługo dojdziemy do końca doliny. Kończymy tutaj wycieczkę, gdyż nie prowadzi dalej już żaden szlak turystyczny. Co ciekawe kiedyś można było znakowaną ścieżkę przejść stąd do Doliny Strążyskiej. Teraz, jednak obszar ten jest ściśle chroniony. W związku z tym jesteśmy zmuszeni do powrotu na drogę pod Reglami po własnych śladach.

Dolina za Bramką
Dolina za Bramką

Dotarcie na Drogę pod Reglami nie oznacza, że musimy już kończyć naszą górską wycieczkę. Warto stąd się udać do nieodległej Doliny Małej Łąki, bądź Doliny Strążyskiej. Jednak, jeśli pokochaliście ciszę, jaką zaznaliście w Dolinie za Bramką, to polecamy Wam wizytę w równie mało popularnej turystycznie Dolinie ku Dziurze, na której końcu znajduje się udostępniona dla turystów jaskinia.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Może Cię także zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *