Radziejowa z Przełęczy Obidza -szlak, mapa [Beskid Sądecki]

Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Wznosi się on na wysokość 1266 m n.p.m. Szczyt Radziejowej jest zalesiony i nie oferuje widoków, jednak dzięki wieży widokowej ustawionej na jego wierzchołku dano nam możliwość podziwiania pięknej panoramy. Właśnie te piękne krajobrazy, a także fakt, że Radziejowa należy do Korony Gór Polski przyciągają rzesze turystów chcących mieć ten szczyt w swoim CV. Najkrótszy i najbardziej popularny szlak na Radziejową wiedzie z Przełęczy Obidza (930 m n.p.m.). Właśnie na wycieczkę jego śladem chcemy Was dzisiaj zaprosić:)

Korona Gór Polski– jak zdobyć 28 szczytów?

Radziejowa
Radziejowa

Zaczynamy na Przełęczy Obidza

Wycieczkę rozpoczynamy na Przełęczy Obidza, która administracyjnie należy do Piwnicznej- Zdrój. Właśnie z tej uzdrowiskowej miejscowości należy wyruszyć, by tutaj dotrzeć. W pobliżu przełęczy znajduje się parking przygotowany przez gminę. Pamiętajmy, by nie wjeżdżać na samą przełęcz, gdyż znajduje się tutaj zakaz wjazdu, który nie dotyczy jedynie mieszkańców znajdujących się tutaj domów. Z Przełęczy Obidza na Radziejową mamy ok. 4,5 km drogi, której przemierzenie powinno nam zająć 2-2,5 godzin.

Zobacz także: Ogrody Zmysłów Muszyna

Radziejowa z Przełęczy Obidza

Na Przełęczy Obidza odnajdujemy czerwone szlakowskazy, z którymi będziemy początkowo wędrować. Warto się tutaj odwrócić do tyłu, gdyż gdyż można stąd podziwiać piękne widoki w kierunku Pasma Jaworzyny Krynickiej oraz Doliny Popradu. Natomiast idąc kilkaset metrów dalej, w stronę Wielkiego Rogacza, docieramy na Polanę Litawcową, skąd mamy piękny widok na Tatry oraz Pieniny.

Radziejowa z Przełęczy Obidza -szlak, mapa [Beskid Sądecki]
Panorama na Tatry z Polany Litowcowej

Po serii kolejnych westchnień nad pięknem, który nas otacza skręcamy w prawo (w lewo odbija czerwony szlak w stronę Jaworek) i za niebieskimi szlakowskazami wznosimy się stromą ścieżką w stronę Małego i Wielkiego Rogacza. Gdy, siły nas opuszczają odwracamy się do tyłu, a tam możemy podziwiać piękną panoramę, oczywiście z Tatrami w roli głównej. Po wyciśnięciu siódmych potów w końcu docieramy na szczyt Małego Rogacza (1162 m n.p.m.). Tuż pod nim znajduje się skrzyżowanie szlaków. Dociera do nas Główny Szlak Beskidzki wiodący z Rytra, który będzie nam towarzyszył aż do szczytu Radziejowej.

Zobacz także: Eliaszówka- opis szlaku

Radziejowa z Przełęczy Obidza -szlak, mapa [Beskid Sądecki]

Z Małego Rogacza na Radziejową

Przed nami zejście na Przełęcz Żłobki, podczas którego cały czas możemy podziwiać Radziejową, na której wierzchołku za niedługo staniemy. Ponadto, po naszej lewej stronie po raz kolejny pięknie prezentują się Tatry oraz Pieniny. Z przełęczy na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego zostało nam zaledwie 800 metrów. Jednak to będzie bardzo wymagające 800 metrów! Podejście na Radziejową z tej strony to znacznie większy wysiłek niż podejście na Wielki Rogacz, którego niedawno doświadczyliśmy. Jest bardzo stromo!

Zobacz także: Jaworzyna Krynicka- opis szlaku

Na szczęście krok po kroku udaje nam się bezpiecznie pokonać i tę przeszkodę. Po prawie 4 godzinach na szlaku meldujemy się na Radziejowej, tuż obok drewnianej wieży widokowej. Z jej najwyższego tarasu rozpościera się rozległa panorama na Tatry, Pieniny, Gorce, Beskid Żywiecki, Makowski, Niski, a także pozostałe szczyty Beskidu Sądeckiego. Jest co podziwiać! Po zejściu z wieży na szczycie pozostajemy jeszcze dłuższą chwilę. Karmienie, przebieranie no i podbicie książeczki to prawdziwe must have!

Zobacz także: Wola Krogulecka- platforma widokowa „Ślimak”

Radziejowa
Wieża widokowa na Radziejowej
Radziejowa z Przełęczy Obidza -szlak, mapa [Beskid Sądecki]
Panorama z wieży widokowej na Radziejowej w kierunku północnym

Z Radziejowej wracamy na Przełęcz Obidza

Po własnych śladach wracamy na Przełęcz Obidza. Po drodze mamy piękne widoki na tatrzańskie szczyty. Wyglądają one niesamowicie, zwłaszcza z Przełęczy Żłobki. Na Przełęczy Obidza meldujemy się po 4,5 godzinach wędrówki. W nogach mamy 10 kilometrów, a w głowie mnóstwo pięknych, górskich wspomnień! 

Radziejowa z Przełęczy Obidza -szlak, mapa [Beskid Sądecki]
Na wieży widokowej na Radziejowej

Radziejowa- praktyczne informacje

– Radziejowa to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, przez co jest zaliczany do Korony Gór Polski; 

– Na jej szczycie znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się piękna panorama na Beskidy oraz Tatry; 

– Najkrótszy szlak na Radziejową wiedzie z Przełęczy Obidza. W obie strony ma on ok. 10 kilometrów, na których pokonanie powinniście przeznaczyć 4-5 godzin; 

Może Cię zainteresuje? Jaworzyna Krynicka z Krynicy- Zdrój

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!