Wodospad Szepit to najwyższy wodospad w Bieszczadach. Ma on wysokość ok. 8 metrów. Utworzył się na potoku Hylaty, który wypływa spod Osadzkiego Wierchu na Połoninie Wetlińskiej. Do wodospadu najłatwiej jest dotrzeć od wsi Zatwarnica. Prowadzi z niej bardzo wygodna droga oznakowana jako ścieżka przyrodnicza. Trasę tę śmiało możemy polecić również dla dzieciaków. Nie ma tu większych podejść, a zobaczenie wodospadu z pewnością będzie dla nich nagrodą za trud włożony w wędrówkę.
Wodospad Szepit- skąd zacząć wędrówkę?
Wędrówkę na Wodospad Szepit najłatwiej jest rozpocząć w Zatwarnicy w pobliżu przystanku autobusowego. Znajduje się tutaj kilkanaście miejsc parkingowych. Tłumów turystów tutaj raczej nie doświadczymy, dlatego taka liczba miejsc do parkowania powinna być wystarczająca.
Do Zatwarnicy możemy natomiast dojechać od strony Smolnika, bądź Brzegów Górnych. Z obu tych miejscowości musimy kierować się na Dwernik, z którego wzdłuż Sanu przez Chmiel po ok. 10 kilometrach dojedziemy do Zatwarnicy.
Wodospad Szepit- ścieżka przyrodnicza
Odcinek ścieżki przyrodniczej prowadzący do wodospadu Szepit z okolic przystanku w Zatwarnicy ma ok. 1,5 kilometra długości. Spokojnym tempem przejdziemy nim w ok. 25-30 minut. Po drodze mijamy zabudowania Zatwarnicy, a tuż przed znakiem zakaz wjazdu do lasu szyb wydobywczy ropy naftowej należący do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Od tego momentu wędrujemy w leśnym otoczeniu cały czas mając po prawej stronie potok Hylaty. Po dotarciu do Wodospadu Szepit warto udać się na taras widokowy, który jest zabezpieczony barierkami. To z niego najlepiej widoczny jest wodospad, którego wody w imponujący sposób opadają z 8 metrów do koryta potoku Hylaty.
Co ciekawe, wodospad kiedyś znajdował się kilkadziesiąt metrów niżej. Jednak żołnierze, budujący drogę, którą przyszliśmy, wybierali kamień właśnie z okolic wodospadu, co sprawiło, że zmienił on swoje położenie. W pobliżu Wodospad Szepit znajduje się także wiata i ławeczki, przy których można odpocząć.
Wędrując dalej ścieżką przyrodniczą, można dotrzeć na Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.), z którego szczytu rozpościera się piękna panorama na Połoninę Wetlińską oraz Połoninę Caryńską. Jeśli natomiast Wodospad Szepit był jedynym naszym celem, to po własnych śladach możemy udać się z powrotem do Zatwarnicy.
Chata Bojkowska w Zatwarnicy
W pobliżu przystanku PKS w Zatwarnicy znajduje się wiernie odrestaurowana Chata Bojkowska. Zbudowano ją na fundamencie dawnej chaty, z zachowaniem architektonicznego stylu XIX-wiecznych Bieszczad. W jej wnętrzu możemy zobaczyć oryginalne wyposażenie domów Bojków, a także narzędzia, jakimi się posługiwali podczas wykonywania codziennych obowiązków. Znajdują się tutaj także makiety, obrazujące jak wyglądały ich domostwa, a także ich gospodarstwa. Funkcjonuje tu także sklepik z pamiątkami. Wstęp do Chaty Bojkowskiej jest bezpłatny.
>>>POMYSŁY NA WYCIECZKI W BIESZCZADACH ZNAJDZIESZ KLIKAJĄC TUTAJ<<<
Kino Końkret w Zatwarnicy
Kino Końkret w Zatwarnicy to bez wątpienia miejsce wyjątkowe na mapie Bieszczad. Stanowi połączenie kina i kawiarni. Na jego potrzeby została zaadaptowana dawna… stajnia. Trudno uwierzyć, że w miejscu, w którym możemy pić kawę, czy jeść pyszne ciasto, kilkadziesiąt lat temu mieszkały konie. W kinie Końkret można także na dużym ekranie oglądać filmy, które były kręcone w Bieszczadach i opowiadają o nich i ich mieszkańcach. Funkcjonuje tu także sklepik z pamiątkami, wytwarzanymi w większości przez właścicielkę tego wspaniałego miejsca.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!