Velke Losiny
Sudety City Break Czechy Europa Góry Jeseniki

Velke Losiny – uzdrowisko w Jesenikach

Park Zdrojowy- Velke Losiny

Gdy odwiedziliśmy Dlouha Strane po górskiej wycieczce pojechaliśmy dalej w stronę Sumperka do Velke Losiny. Jest to naprawdę, bardzo ładne, małe miasteczko, które kryje w sobie wiele ciekawych miejsc. Na pierwszy plan wysuwa się park zdrojowy z sanatoriami, a także basenami termalnymi. Na alejkach parkowych można miło spędzić nawet kilka godzin, odrywając się od zgiełku miasta. Z tego co zauważyliśmy można udać się w dalszą wycieczkę oznakowanymi ścieżkami rowerowymi po pobliskich lasach i wzniesieniach (jakby nie patrzeć to nadal są Jeseniki), jednak my się nie zapuszczaliśmy nigdzie dalej.

Park Zdrojowy w Velkich Losinach
Park Zdrojowy w Velkich Losinach

Baseny termalne Velke Losiny

Warto wspomnieć również o wodach siarczanowych, które mają tutaj swoje źródła. Można również spróbować ich w licznych ujęciach. Nam niestety nie zasmakowały;) Wody siarczanowe są również obecne w basenach termalnych. Jest to taki mały aquapark. Jeśli chodzi o bilety wstępu to na dzień dzisiejszy jest to 300 koron czeskich za 3h spędzone na basenach, czyli w przeliczeniu na złotówki, mniej więcej 50 zł.

Park Zdrojowy w Velkich Losinach
Park Zdrojowy w Velkich Losinach

Muzeum Papieru w Velke Losiny

Poza parkiem można spacerować po zadbanych bulwarach nad rzeką, idąc wzdłuż których najpierw dochodzi się do papierni, a następnie do renesansowego zamku. Pierwszy z obiektów to nadal działająca, nieprzerwanie od XVI w. fabryka papieru. Tutaj również mieści się Muzeum Papieru, a także restauracja. Dojechać do niej można również z głównej drogi wiodącej ku Sumperka.

Pałac w Velkich Losinach
Pałac w Velkich Losinach

Zamek w Velkich Losinach

Zamek sam jest nadal odnawiany, jednak już robi duże wrażenie. Typowy renesansowy styl, nam przypominał bardzo pałac z Krasiczyna. W ogrodach pałacowych znajduje się również staw, nad którym można usiąść i odpocząć. Niestety nie załapaliśmy się na zwiedzanie wnętrz zamku, które są otwarte dla turystów w weekendy tylko do 16. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia tego malowniczego miasteczka, my z pewnością tutaj wrócimy aby odkryć je na nowo:) 

Velke LosinyJeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Może Cię także zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *