Park Rozrywki Tajemnicza Solina to miejsce, w którym poprzez zabawę można odkryć tajemnicze legendy regionu, w którym od lat żyją Biesy i Czady. Kim są te istoty? Jak wygląda ich życie? Czy oprócz nich Bieszczady zamieszkują jeszcze jakieś inne stwory? Odpowiedzi na te pytania poznacie, wkraczając w pełen baśni i legend świat Tajemniczej Soliny.
Park Rozrywki Tajemnicza Solina znajduje się na zboczu Góry Jawor (741 m n.p.m.), w pobliżu wieży widokowej i stacji kolei gondolowej w Solinie. Miejsce to powstało przede wszystkim z myślą o najmłodszych, którzy poprzez zabawę poznają tutaj bieszczadzkie legendy. Ponadto mogą się oni dowiedzieć, skąd wzięła się nazwa Bieszczady i wielu innych ciekawostek na temat tego regionu. Dla nas wizyta w tym miejscu była odskocznią po prawie dwóch tygodniach, jakie spędziliśmy w górach. Dla Tosi natomiast okazała się czasem fantastycznej zabawy.
Biesy i Czady, czyli słów kilka o mieszkańcach Tajemniczej Soliny
Krainę Tajemniczej Soliny zamieszkują Czady. To z natury dobre istoty, które żyjąc blisko człowieka, chętnie mu pomagają. Są niezwykle zwinne, dzięki czemu z łatwością pozyskują pokarm z tego, co rodzi las, czyli z grzybów, owoców, czy ziół. Co więcej, kochają muzykować, śpiewać, tańczyć i oddawać się zabawie. Ich przyjazne nastawienie do osób odwiedzających Tajemniczą Solinę jest odczuwalne od pierwszych minut pobytu w tej krainie.
Czady mają także zdolności magiczne. Zaczarowały one Biesy, przez co uwięziły te stworzenia w podziemiach. Zrobiły to nie bez przyczyny… Biesy tworzą chaos, niepewność, a ich wrogi stosunek do ludzi sprawia, że przebywanie w ich otoczeniu może być niebezpieczne.
Niestety nie wiadomo, jak silne są czary Czadów i na jak długo Biesy utrzymają się pod ziemią. Czady spodziewają się, że wkraczając w świat Tajemniczej Soliny, będziemy pomagać im w utrzymaniu Biesów pod ziemią. W tym celu otrzymamy od nich mapę tej krainy, na której opisane są zadania, jakie musimy wykonać, aby tak się stało. Za każde wykonane zadanie otrzymamy specjalną pieczątkę. Dla tych, którzy zbiorą je wszystkie, czeka na końcu specjalna nagroda.
Tajemnicza Solina, czyli wstąp w baśniowy świat Bieszczad
Pierwszym zadaniem, jakie przygotowały dla nas Czady, jest zmierzenie się z torem sprawnościowym. Przed jego wykonaniem możemy się do niego przygotować na specjalnie do tego skonstruowanym placu zabaw. W naszej opinii, przyrządy, jakie się tu znajdują, są przeznaczone dla dzieci w wieku +4, ale są i takie, z którymi bez problemu radziła sobie nasza 2-letnia Tosia. Po zaliczeniu toru sprawnościowego w nagrodę czeka na nas pierwsza z pieczątek!
Drugie wyzwanie, jakie przygotowały dla nas Czady to zmierzenie się ze ślizgami. Stworzenia te uwielbiają zjeżdżać ze zboczy, jakich przecież w Bieszczadach nie brakuje. Aby się móc dobrze przygotować do życia z nimi, musimy zjechać z przygotowanych specjalnie przez nich zjeżdżalni. Jeśli myślicie, że wystarczy zjechać tylko raz, to jesteście w błędzie. Wasze dzieciaki, z pewnością będą chciały wracać, wracać i wracać…
Na swojej drodze, w celu poznania świata Bieszczad staniemy także z wyzwaniem odkrycia tajemnic tej krainy, które ukryte są w samym środku labiryntu. Podpowiemy Wam, że wcale to nie było takie łatwe zadanie. Mieliśmy tutaj całą trójką świetną zabawę. Zwłaszcza że się rozdzieliliśmy i słyszeliśmy się tylko przez ściany labiryntu, a żadne z nas przez długi czas nie mogło znaleźć jego środka.
Poznanie świata olbrzymów, które są kolejnymi istotami, jakie żyją w Bieszczadach, jest następnym wyzwaniem, z jakim przychodzi nam się zmierzyć. Ich historii możemy posłuchać w starych drzewach, gdzie możemy wygodnie usiąść. Każda z nich jest bardzo ciekawa i pełna tajemnic. A gdzie spotkamy olbrzymy? Niektóre z nich zapadły się pod ziemię i aktualnie wystają im z niej jedynie same głowy.
Po zapoznaniu się ze światem Olbrzymów do zabawy zaprosi nas Czuchajster. To istota o także ponadprzeciętnym wzroście. Jest on jednak bezpieczny dla człowieka. Lubuje się w muzyce, zabawie i tańcu. Gdy podejdziemy do niego, to z pewnością pozwoli nam na to, by zagrać na potężnym bębnie.
Przemierzając wioskę Czadów, z pewnością natrafimy na Rusałki. Te piękne istoty zwiedzione muzyką, chętnie spędzają czas w tej baśniowej krainie. Możemy mieć pewność, że namówią nas do zabawy, czy tańców, które przecież same uwielbiają.
W świecie Tajemniczej Soliny zawitamy także do obozu Strażników Biesów. To oni są odpowiedzialni za to, by Biesy nie wydostały się na powierzchnię Ziemi i nie zmąciły spokoju wioski Czadów. Strażnicy nauczą nas jak posługiwać się mieczem, a także jak z procy celnie strzelić prosto w oko Biesa.
W wiosce Czadów możemy także poznać tajemnicę studni, na której dno możemy zjechać pradawnym szybem. Koniecznie należy także spróbować, co Czady przygotowały dobrego do zjedzenia w bistro z Czadowego Pieca, a na końcu zerknijmy, jakie pamiątki stworzyły dla nas te zręczne istoty. Dla tych, którzy zbiorą wszystkie pieczątki, czeka specjalny dyplom, który będzie nagrodą za wykonanie zadań zleconych przez Czady.
Tajemnicza Solina- informacje praktyczne
-
Poznanie baśniowego świata Tajemniczej Soliny zajmuje co najmniej kilka godzin. My spędziliśmy w parku ponad 4 godziny, ale niejednokrotnie musieliśmy skracać zapędy naszej córki do wielokrotnego korzystania ze wszelkich atrakcji.
-
Na miejscu czekają animatorzy, którzy zabawiają dzieciaki i w ten sposób starają się przybliżyć im legendarny świat Bieszczad. Animacje odbywają się w wiosce Czadów. Jednak na terenie całej Tajemniczej Soliny możemy spotkać Czady i Rusałki, które chętnie porwą nas do zabawy, tańców i śpiewów.
-
Na terenie Tajemniczej Soliny znajduje się bistro serwujące pizzę, a także gofry, a także punkty, w których można kupić lody. Restauracja oraz bistro znajdują się poza ogrodzeniem parku rozrywki.
-
Do parku rozrywki Tajemnicza Solina można dostać się na kilka różnych sposobów. Można tutaj przybyć koleją gondolową, bądź przyjść pieszo. Ta pierwsza opcja jest zdecydowanie najciekawszym wyborem. Z gondoli można dostrzec przepiękny widok na Jezioro Solińskie, a także na bieszczadzkie szczyty, na których zboczach żyją Biesy i Czady.
Tekst powstał we współpracy z Polskimi Kolejami Linowymi, na których zaproszenie odwiedziliśmy park rozrywki Tajemnicza Solina.
#Współpraca