Kolej gondolowa w Solinie - opinie, bilety, dojazd

Kolej gondolowa w Solinie została otwarta dla turystów 1 lipca 2022 r. Przebiega ona między górami Plasza oraz Jawor, wzdłuż zapory wodnej na Jeziorze Solińskim. Przejazd nią w jedną stronę trwa ok. 8 minut, w czasie których pokonujemy odległość ok. 1,5 kilometra. W tym czasie mamy możliwość zobaczenia wyjątkowej i unikatowej panoramy obejmującej Jezioro Solińskie, Zalew Myczkowski, Bieszczady oraz Góry Słonne. Na zboczu Góry Jawor, przy górnej stacji kolejki gondolowej znajduje się wieża widokowa, a u jej podnóża Park Rozrywki Tajemnicza Solina.

Szczerze, nas takie atrakcje nigdy nie rajcowały. Zawsze woleliśmy przejść trasę szlakiem, z dala od tłumów na kolejce. Tu jest jednak inaczej. Kolejka omija słynny deptak w Solinie, na którym w sezonie letnim jest tłoczno jak na Dworcu Centralnym w Warszawie. W kolejce gondolowej jest za to pusto, cicho, a do tego widoki są niekwestionowanie znacznie piękniejsze. 

Kolej gondolowa w Solinie
Kolej gondolowa w Solinie
Kolej gondolowa w Solinie
Kolej gondolowa w Solinie

Kolej gondolowa nad Jeziorem Solińskim- dojazd, parking

Dolna stacja kolei gondolowej w Solinie znajduje się na zboczach góry Plasza, tuż przy wejściu na deptak w Solinie, który następnie wyprowadza turystów na koronę zapory wodnej na Jeziorze Solińskim. W pobliżu kolejki gondolowej znajduje się sporo parkingów, na których postój kosztuje średnio 20-25 zł za cały dzień. Jedynie parking PKL, znajdujący się przy samym wjeździe do Soliny (od Polańczyka) kosztuje 15 zł/ dzień. Znajduje się on, jednak ok. 500 metrów od dolnej stacji kolejki (zaznaczony na poniższej mapie). 

Do Soliny dojedziemy albo od strony Polańczyka (droga wojewódzka nr 895) lub  od strony miejscowości Uherce Mineralne (droga wojewódzka o tym samym numerze). Do tej drugiej miejscowości dojedziemy drogą krajową nr 84, która łączy Sanok z Ustrzykami Dolnymi. 

Kolej gondolowa nad Jeziorem Solińskim
Kolej gondolowa w Solinie

Kolej gondolowa w Solinie- jak wygląda przejazd? 

W dolnej stacji kolei gondolowej w Solinie  mamy możliwość zakupu biletów uprawniających nas do przejazdu kolejką, a także biletów wstępu na wieżę widokową na górze Jawor, czy wejściówek do Parku Rozrywki Tajemnicza Solina (my polecamy Wam zakup biletów online, gdyż po pierwsze w przypadku większej ilości turystów nie stoimy w kolejce, a po drugie jest trochę taniej). 

Jest tu także sklepik, w którym można kupić pamiątki związane z Bieszczadami, Jeziorem Solińskim, a także kolejką gondolową.

>>>>> KUP BILET ONLINE NA KOLEJKĘ GONDOLOWĄ W SOLINIE<<<<<

Kolej gondolowa w Solinie - opinie, bilety, dojazd
Widok nad Jezioro Solińskie z wieży widokowej na zboczach góry Jawor

Po przejściu przez bramki wejściowe, przemierzamy korytarze, w których znajdziemy opisaną historię Bieszczad, mieszkańców tego regionu, a także Jeziora Solińskiego. Wyjaśnione są tajniki działania tutejszej elektrowni wodnej, a także ciekawostki związane z największą w Polsce zaporą wodną, jaka została zbudowana w latach 60. XX wieku na Sanie. 

Kolej gondolowa w Solinie - opinie, bilety, dojazd
W dolnej stacji kolei gondolowej nad Jeziorem Solińskim można poznać historię Bieszczad

Po przyswojeniu tych informacji docieramy w końcu do najważniejszego punktu programu, czyli do kolejki gondolowej. Wagoników na całym odcinku jest 25, a w każdym z nich może zasiąść do 8 osób. Nie zatrzymują się one na stacji, więc nawet przy wsiadaniu są one cały czas w ruchu. Ale spokojnie! Nieco zwalniają na dojeździe, więc nikt nie powinien mieć problemów, by wygodnie do nich wsiąść. 

W wagoniku kolejki. Z tyłu widać Jezioro Solińskie. Kolej gondolowa nad Jeziorem Solińskim
W wagoniku kolejki. Z tyłu widać Jezioro Solińskie. Kolej gondolowa w Solinie

W wagonikach znajdują się ławeczki, na których można wygodnie usiąść i rozkoszować się widokami zza okna. A jest co podziwiać! Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się długa na 664 metry i wysoka na 81 metry zapora wodna na malowniczo położonym Jeziorze Solińskim. Dobrze widoczne są wzniesienia znajdujące się wokół tego sztucznego zbiornika, a w tle dojrzymy również bieszczadzkie połoniny.

Spoglądając w drugą stronę, możemy natomiast zobaczyć Zalew Myczkowski, który powstawał równocześnie z Jeziorem Solińskim oraz otaczające go Góry Słonne. Na podziwianie tej pięknej panoramy nie mamy, jednak zbyt dużo czasu, gdyż przejazd kolejką gondolową trwa zaledwie 8 minut. Nic się, jednak nie martwcie, dla spragnionych pięknych widoków, na zboczu góry Jawor czeka wieża widokowa, na której już nikt nikogo nie będzie pośpieszać. 

Zobacz także: Korbania- opis szlaku

Kolej gondolowa nad Jeziorem Solińskim
Widok na zaporę wodną na Jeziorze Solińskim. Kolej gondolowa w Solinie

Kolej gondolowa w Solinie- Wieża widokowa

Po wyjściu z wagoników kolejki gondolowej na górnej stacji, zlokalizowanej na zboczach góry Jawor wcale nie musimy od razu udawać się w drogę powrotną. Czeka tu na nas mnóstwo atrakcji, które mogą Was wciągnąć na długie godziny. 

Kolej gondolowa w Solinie - opinie, bilety, dojazd
Widok na Zalew Myczkowski z wieży widokowej na zboczach góry Jawor. Kolej gondolowa w Solinie

My, na początek udaliśmy się do Parku Rozrywki Tajemnicza Solina, w którym odkrywaliśmy legendy baśniowego świata Bieszczad. W trakcie pobytu w tym miejscu, mamy do wykonania kilka zadań, po których zaliczeniu czeka na nas nagroda. Świetna zabawa dla dzieciaków i ich rodziców. My, w Tajemniczej Solinie spędziliśmy ponad 4 godziny. 

Zobacz także: Rezerwat Przyrody Sine Wiry

Kolej gondolowa w Solinie - opinie, bilety, dojazd
Kolej gondolowa w Solinie

Po tak intensywnym poznawaniu bieszczadzkich legend możemy posilić się w restauracji, bądź bistro, które są ulokowane przy górnej stacji kolejki gondolowej. Możemy tu zjeść najbardziej klasyczne dania polskiej kuchni, jak i też posmakować potraw regionalnych. 

Kolej gondolowa w Solinie - opinie, bilety, dojazd
Kolej gondolowa w Solinie

Na sam koniec polecamy Wam wizytę na wieży widokowej. Na taras widokowy, który jest na niej ulokowany, możemy wejść po schodach, bądź wjechać windą. Rozpościera się z niego przepiękna panorama na Jezioro Solińskie oraz Myczkowskie, Bieszczady, a także Góry Słonne. Oj, można tu spędzić sporo czasu, bo panorama naprawdę zachwyca. 

Na wieży widokowej, piętro poniżej tarasu widokowego znajduje się kawiarnia. Kawa, lody, czy ciasto ze wspaniałym widokiem na Jezioro Solińskie? To jak najbardziej możliwe:)

Zobacz także: Korbania- szczyt z wieżą widokową

Kolej gondolowa w Solinie - opinie, bilety, dojazd
W kawiarni na wieży widokowej na Górze Jawor

Kolej gondolowa w Solinie ma przede wszystkim za zadanie pokazać Jezioro Solińskie z innej, do tej pory całkowicie niedostępnej strony. Nie ma tylko funkcji transportowej, a przede wszystkim stanowi atrakcję turystyczną. Wybierając się na nią z dziećmi, zdecydowanie warto wejść do Parku Rozrywki Tajemnicza Solina, gdzie poprzez zabawę można poznać legendy związane z Bieszczadami. 

Kolej gondolowa w Solinie - opinie, bilety, dojazd
W parku rozrywki Tajemnicza Solina

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!