Przełęcz nad Łapszanką

Przełęcz nad Łapszanką to zdecydowanie najpiękniejszy punkt widokowy na Tatry. Jest on uwielbiany szczególnie przez fotografów. Ale i również zwykli turyści, kochający piękne górskie krajobrazy, będą zadowoleni po przybyciu w to miejsce. Dobrą wiadomością jest ta, że na przełęcz możemy dojechać własnym samochodem! Dlatego bez większych problemów możemy stąd oglądać zarówno wschody, jak i zachody Słońca!

Przełęcz nad Łapszanką to fantastyczny punkt widokowy na Tatry
Przełęcz nad Łapszanką to fantastyczny punkt widokowy na Tatry

Przełęcz Łapszanka położona jest na wysokości 943 m n.p.m. pomiędzy miejscowościami Rzepiska i Łapszanka na Pogórzu Spiskim. Znajduje się ona między Holowcem (1035 m n.p.m.) a Bryjowym Wierchem (1000 m n.p.m.). Jej niewątpliwą zaletą jest łatwa dostępność. Na Przełęcz Łapszanka nie tylko dojdziemy szlakami turystycznymi, ale i dojedziemy własnym samochodem. Przebiega przez nią droga asfaltowa udostępniona do ruchu turystycznego! 

Przełęcz nad Łapszanką to takżę miejsce wypasu owiec
Przełęcz nad Łapszanką to takżę miejsce wypasu owiec

Przełęcz Łapszanka idealna do “łapania” wspaniałych krajobrazów!

Przełęcz Łapszanka jest punktem widokowym, który oferuje jedną z najpiękniejszych panoram na Tatry. Świetnie widoczne są stąd Tatry Bielskie oraz Wysokie. Tatry Zachodnie znajdują się nieco w oddali, ale można je również stąd dojrzeć. Z przełęczy rozciąga się także wspaniały widok na Spisz. Szczyty, które z pewnością przyciągną naszą uwagę to Murań, Hawrań oraz Płaczliwa Skała w Tatrach Bielskich. Wzrok przyciąga również potężny Gerlach, czyli najwyższy szczyt całych Tatr oraz Słowacji. Przełęcz nad Łapszanką oferuje również widok na Rysy, Wysoką, czy Mięguszowieckie Szczyty.

Przełęcz nad Łapszanką to fantastyczny punkt widokowy na Tatry
Przełęcz nad Łapszanką to fantastyczny punkt widokowy na Tatry
Opisana panorama na Przełęczy nad Łaszpanką
Opisana panorama na Przełęczy nad Łaszpanką

Kapliczka na Przełęczy nad Łapszanką

Na Przełęczy nad Łapszanką znajduje kapliczka, która niejednokrotnie jest “bohaterem” fotografii wykonywanych w tym miejscu. Kapliczka pw. Matki Bożej Częstochowskiej została wybudowana w 1928 roku. Celem jej wzniesienia nie było jedynie propagowanie kultu maryjnego. W kapliczce został umieszczony dzwon. Jego bicie miało ostrzegać okolicznych mieszkańców przed zbliżającą się burzą. Wierzono również, że ma on moc odstraszającą zbliżający się niebezpieczny żywioł.

Przełęcz nad Łapszanką i kaplica z 1928 roku
Przełęcz nad Łapszanką i kaplica z 1928 roku

Niestety, 17 lipca 1967 roku pod kapliczką rozegrały się tragiczne w skutkach wydarzenia. 33-letni mieszkaniec Łapsz Wyżnych, Franciszek Kapołka ostrzegając przed burzą poprzez uderzenia w dzwon, został śmiertelnie porażony piorunem. O tych wydarzeniach przypomina tabliczka upamiętniająca bohaterskiego mężczyznę.

Tablica upamiętniająca Franciszka Kapołka
Tablica upamiętniająca Franciszka Kapołka

Przełęcz nad Łapszanką — jak tutaj dojechać?

Samochodem możecie tu dojechać albo od strony Łapsz Wyżnych, albo od Jurgowa, jadąc przez Rzepiska. Z Zakopanego dotrzecie tu po ok. 30 minutach. Tyle samo mniej więcej czasu potrzeba, jeśli wyruszycie w drogę na przełęcz z okolic Nowego Targu. Z Bukowiny Tatrzańskiej natomiast dojedziecie tu w ok. 15 minut. 

Pamiętajcie, że przez Przełęcz prowadzi wąska droga. Niestety nie ma tu parkingu, a przybywający tu turyści pozostawiają swoje pojazdy na poboczu. Stwarza to potem duże problemy z przejazdem. Jeśli po przyjeździe nie będziecie mieli, gdzie zaparkować swojego pojazdu, to warto pomyśleć o tym, czy nie zostawić go nieco niżej w Rzepiskach lub w Łapszance i przejść się kilkaset metrów na przełęcz. 

Jak dojść na Przełęcz nad Łapszanką?

Przez Przełęcz nad Łapszanką przebiegają dwa szlaki piesze. Przełęcz ta może zatem stanowić świetny cel górskiej wędrówki. Idąc znakowanym szlakiem, możemy tutaj dotrzeć z: 

  • Łapsz Niżnych szlakiem żółtym (ok. 8 km); 
  • Kacwina szlakiem niebieskim (ok. 10 km); 
  • Rzepisk szlakiem niebieskim (ok. 4 km); 
  • Bukowiny Tatrzańskie czerwonym szlakiem spacerowym (ok. 7 km)
  • Jurgowa czerwonym szlakiem spacerowym (ok. 5,5 km); 
Przełęcz nad Łapszanką
Przełęcz nad Łapszanką

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!