Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské Pleso) to drugi co, do wielkości staw położony w Tatrach Słowackich. Może się, jednak poszczycić zdecydowanie najłatwiejszą dostępnością. Do tego jest bardzo ładnie położony, a także zagospodarowany. Idealne miejsce dla tych, którzy kochają góry, jednak z różnych powodów nie są w stanie pójść na dłuższą wędrówkę. Szczyrbskie Jezioro to także punkt startowy dla dłuższych górskich eskapad. Można znad niego pójść na Rysy, Krywań, czy Bystrą Ławkę.
Szczyrbskie Jezioro- jak dojechać?
Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) leży tuż obok miejscowości o takiej samej nazwie. Jest to niewielka wieś położona na wysokości ok. 1300 m n.p.m. Jest zamieszkana przez małą ilość mieszkańców, a budynki, które się tutaj znajdują to przeważnie hotele i pensjonaty. Z Polski najłatwiej jest tutaj dojechać kierując się na przejście graniczne w Jurgowie, bądź na Łysej Polanie. Stamtąd należy podążać drogą o numerze 66 aż do Tatrzańskiej Kotliny. W tej miejscowości musimy skręcić w drogę 537. Po drodze mijamy kolejno Tatrzańską Łomnicę, Stary Smokowiec, a następnie stromą drogą pod górę podjeżdżamy pod Szczyrbskie Jezioro. Co ważne, na tych drogach nie jest wymagana winieta.
W Szczyrbskim Jeziorze znajduje się bardzo dużo parkingów. Niestety wszystkie są płatne, a koszt postoju na nich waha się od 8 do 10 euro za cały dzień.
Do Szczyrbskiego Jeziora można także dojechać komunikacją publiczną. Z Zakopanego do Starego Smokowca, przez Łysą Polanę kursuje autobus (w sezonie jeździ codziennie). Natomiast ze Starego Smokowca do Szczyrbskiego Jeziora można dojechać słynną elektriczką, czyli pociągiem zasilanym trakcją elektryczną, którego linia przebiega u podnóża Tatr.
Szczyrbskie Jezioro- co warto zobaczyć?
Bez wątpienia sam spacer ścieżką wokół jeziora będzie nie lada atrakcją. Trasa ta ma ok. 2,5 kilometra długości i w całości prowadzi całkowicie po płaskim terenie. Spokojnie można ją przejechać z wózkiem dziecięcym. Podczas spaceru nie tylko można podziwiać okoliczną florę i faunę, ale przede wszystkim zachwycać się pięknymi tatrzańskimi widokami. W celu ułatwienia rozpoznania poszczególnych szczytów, wzdłuż jeziora rozstawione są tablice informacyjne z opisaną panoramą.
Na turystów czeka tutaj także przystań, gdzie można wypożyczyć jedną z łodzi i popływać po tym tatrzańskim jeziorze. To jedyna taka możliwość w całych Tatrach! Oczywiście, wzdłuż brzegu Szczyrbskiego Jeziora znajdują się liczne kawiarnie i restauracje, gdzie można odpocząć, bądź posilić się. Są także place zabaw, plenarne siłownia, czy liczne ławki zachęcające turystów, aby na nich usiąść.
Nieco dalej od Szczyrbskiego Jeziora znajdują się widoczne z daleka skocznie narciarskie, które aktualnie wyłączone są z użytkowania. Nie one są atrakcją turystyczną, a wieża widokowa, która się obok nich znajduje. Na jej taras widokowy prowadzi kręty podest, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na szczycie wieży oprócz tarasu widokowego znajduje się również duży hamak. Istnieje również możliwość zjazdu z niej potężną zjeżdżalnią. My nie odwiedziliśmy tej wieży, więc nie wyrazimy swojego zdania na jej temat.
Szczyrbskie Jezioro to także centrum sportów zimowych. Na zboczach Skrajnego Soliska znajduje się 9 kilometrów tras zjazdowych, które są przeznaczone dla raczej zaawansowanych narciarzy. W samej miejscowości, w tym wokół jeziora w zimie wytyczane są natomiast trasy do narciarstwa biegowego.
Gdzie wyruszyć w góry znad Szczyrbskiego Jeziora?
Szczyrbskie Jezioro to także świetna baza wypadowa na górskie wycieczki. Krótka i ciekawa trasa prowadzi na Popradzki Staw. Znad niego natomiast można wyruszyć w dalszą drogę na Rysy, Koprowy Wierch, bądź na przełęcz pod Osterwą. Ponadto popularnym szlakiem, którym wędrują turyści ze Szczyrbskiego Jeziora jest szlak na Krywań, oraz na Bystrą Ławkę. Obierając ten drugi cel, warto również zobaczyć Wodospad Skok. Łatwo dostępnym szczytem ze Szczyrbskiego Jeziora jest natomiast Przednie Solisko. Co więcej, szlak prowadzący na niego można w łatwy sposób skrócić, bowiem do schroniska pod tym szczytem dociera wyciąg narciarski.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!