Wieża widokowa w Krynicy-Zdroj na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny

Krynica-Zdrój to jedno z największych polskich uzdrowisk. O wyjątkowych walorach prozdrowotnych tego miasteczka dowiedziono się przeszło 200 lat temu. Gdy Krynica- Zdrój dostała się w ręce austriackiego zaborcy, zdecydowano się, by przebadać tutejsze źródła wody. To dało początek pięknej historii tej miejscowości. Ogromny postęp rozwojowy Krynica- Zdrój przeżywała w II połowie XIX wieku, kiedy uzdrowisko zaczął promować Józef Dietl. Miejsce to się stało lubianym i popularnym miastem spotkań wielu słynnych osobistości, m.in. Henryka Sienkiewicza, czy Jana Matejki. Krynica- Zdrój poza uzdrowiskiem i wieloma trasami narciarskimi oferuje sporą liczbę atrakcji. 

Krynica-Zdrój fontanna w centrum
Krynica-Zdrój fontanna w centrum

Co warto zobaczyć w Krynicy- Zdrój? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym tekście.

1. Krynica-Zdrój – Góra Parkowa i Park Zdrojowy

Góra Parkowa to szczyt wznoszący się na wysokość 742 m n.p.m., który można zdobyć na kilka sposobów. Najłatwiejszym, a zarazem najciekawszym jest wybór najstarszej w Polsce, pochodzącej z 1937 roku kolejki linowo- terenowej, której dolna stacja znajduje się na krynickim deptaku. My, jednak zachęcamy Was do bardziej aktywnej formy zdobywania Góry Parkowej. Na jej wierzchołek prowadzi wiele ścieżek i dwa szlaki turystyczne (niebieski i żółty). Co więcej, w jej masywie poprowadzono także kilka tras dla rowerów MTB. 

Na szczycie Góry Parkowej znajduje się wiele atrakcji dla większych i mniejszych turystów (m.in. park linowy, zjeżdżalnie). Nas przede wszystkim zauroczył piękny widok, jaki rozpościera się ze szczytu na Góry Leluchowskie. 

Na północnych i zachodnich zboczach Góry Parkowej w 1810 roku został założony park zdrojowy. Liczne alejki, do dzisiaj służą odpoczynkowi turystów i kuracjuszy odwiedzających Krynicę-Zdrój

Kolejka na Górę Parkową- górna stacja
Kolejka na Górę Parkową- górna stacja (aktualnie w remoncie- 2021 rok)
Widok z Góry Parkowej
Widok z Góry Parkowej na Góry Leluchowskie- Krynica-Zdrój

2. Deptak. Krynica-Zdrój

Deptak w Krynicy-Zdroju to najbardziej zaludnione miejsce w całym miasteczku. Składają się na niego Bulwary Dietla oraz część ulicy Nowotarskiej. Przy nim znajdują się najsłynniejsze krynickie obiekty: Stary Dom Zdrojowy, Stare Łazienki Mineralne, Stare łazienki Borowinowe, a także nowoczesna Pijalnia Wód Mineralnych. Wzdłuż krynickiego deptaku znajdują się także liczne wille, które przyciągają swoją uwagę spacerowiczów, a także fontanny, przy których odbywają się pokazy muzyczne. 

Deptak w Krynicy- Zdroju
Krynica-Zdrój- Deptak
Krynica-Zdrój - atrakcje, co warto zobaczyć?
Krynica-Zdrój
Deptak w Krynicy- Zdroju
Deptak . Krynica-Zdrój

3. Krynica-Zdrój – Pijalnie Wód Mineralnych

W Krynicy-Zdrój znajduje się kilka pijalni wód mineralnych. Najbardziej nowoczesną i oferująca wszystkie wody pozyskiwane z krynickich źródeł jest Pijalnia Główna zlokalizowana przy krynickim deptaku. Tuż obok niej, w Starym Domu Zdrojowym funkcjonuje Pijalnia Mieczysław. Niewiele dalej, bo w pobliżu dolnej stacji kolejki linowej na Górę Parkową znajduje się Pijalnia Jan. Poza centrum, w Parku Słotwińskim funkcjonuje natomiast Pijalnia Słotwinka. Najsłynniejszymi wodami mineralnymi pochodzącymi z Krynicy- Zdroju są: Jan, Zuber, Słotwinka, Tadeusz. 

Pijalnia wód mineralnych w Krynicy- Zdroju
Pijalnia wód mineralnych w Krynicy-Zdroju
Pijalnia Główna w Krynicy- Zdroju
Pijalnia Główna. Krynica-Zdrój
Pijalnia "Słotwinka" na terenie Parku Słotwińskiego w Krynicy- Zdroju
Pijalnia „Słotwinka” na terenie Parku Słotwińskiego w Krynicy-Zdroju
Pijalnia "Mieczysław" w Starym Domu Zdrojowym
Pijalnia „Mieczysław” w Starym Domu Zdrojowym. Krynica-Zdrój

4. Muzeum Zabawek w Krynicy- Zdroju

Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju zostało otwarte w 2010 roku jako filia muzeum z Kudowy-Zdroju. Znajduje się ono w piwnicach Nowych Łazienek Mineralnych, zlokalizowanych w pobliżu krynickiego deptaku. W muzeum można zobaczyć wyjątkową kolekcję ponad 3 tysięcy zabawek pochodzących nawet ze starożytności. Nieważne ile masz lat, z pewnością znajdziesz tutaj coś, co wywoła u Ciebie uśmiech na twarzy i przypomni lata dzieciństwa. 

Muzeum Zabawek W Krynicy- Zdroju
Nowe Łazienki Mineralne- to w tym budynku mieści się Muzeum Zabawek
Muzeum Zabawek W Krynicy- Zdroju
Muzeum Zabawek W Krynicy-Zdroju
Krynica-Zdrój - atrakcje, co warto zobaczyć?
Muzeum Zabawek. Krynica-Zdrój

5. Muzeum Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdroju

Nikifor Krynicki, który tak naprawdę nazywał się Epifaniusz Drowniak to jedna z najbarwniejszych osób związanych z Krynicą-Zdrój. Przez znaczną część życia żył on w nędzy i biedzie, a jego ulubionym zajęciem było malowanie krynickich krajobrazów. Można go było często spotkać przy krynickim deptaku, gdzie tworzył swoje dzieła. Twórczość Nikifora została uznana za wyjątkową dopiero pod koniec jego życia. Stała się ona popularna nie tylko w Polsce, ale i w zachodniej Europie. Ku pamięci tego malarza w Krynicy-Zdrój w willi Romanówka znajdującej się przy Bulwarach Dietla otwarto muzeum, w którym poruszane są dzieje życia artysty, a także prezentowane jego dzieła. 

Muzeum Nikifora w Krynicy- Zdroju
Muzeum Nikifora w Krynicy- Zdroju
Muzeum Nikifora w Krynicy- Zdroju
Muzeum Nikifora w Krynicy- Zdroju

6. Krynica-Zdrój – Park Słotwiński

Położony trochę na uboczu, przy głównej drodze prowadzącej do Nowego Sącza. Znajduje się w nim najstarszy budynek zdrojowy Krynicy-Zdrój. Jest to tzw. Pawilon Chiński, w którym aktualnie funkcjonuje Pijalnia Wód Słotwinka. W centralnym punkcie parku znajduje się jedna z ciekawszych atrakcji całego miasta- tężnia solankowa. Co ciekawe, solanka, która się w niej znajduje, jest przywożona z kopalni soli z Bochni. 

Park Słotwiński- tężnia solankowa
Park Słotwiński- tężnia solankowa. Krynica-Zdrój
Pijalnia "Słotwinka" na terenie Parku Słotwińskiego w Krynicy- Zdroju
Pijalnia „Słotwinka” na terenie Parku Słotwińskiego w Krynicy- Zdroju

7. Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.). Krynica-Zdrój

Jaworzyna Krynicka to szczyt wznoszący się na wysokość 1114 m n.p.m. Z Krynicy-Zdroju można się na nią dostać, podążając za czerwonymi lub zielonymi szlakowskazami, jednak wtedy należy przygotować się na co najmniej 3- godzinną wędrówkę w jedną stronę. Łatwiejszą opcją dostania się na szczyt jest wybór najdłuższej w Polsce kolei gondolowej. Ma ona ponad 2 kilometry długości i ten odcinek pokonuje w 7 minut. Jej dolna stacja znajduje się w dolinie Czarnego Potoku. Z wierzchołka Jaworzyny Krynickiej rozpościera się piękna panorama na Beskid Niski, Góry Leluchowskie, a przy sprzyjającej aurze również na Tatry, czy Bieszczady. 

Około kilometr na północ od szczytu Jaworzyny Krynickiej znajduje się schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej. Widoki, jakie rozpościerają się z jego tarasu, są wyjątkowe, a jego wnętrze niezwykle klimatyczne.

Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka
Kolejka liniowa na Jaworzynę Krynicką
Kolejka liniowa na Jaworzynę Krynicką
Jaworzyna Krynicka
Jaworzyna Krynicka

8. Góra Krzyżowa (812 m n.p.m.)- Krynica-Zdrój

Kolejny ze szczytów znajdujących się w pobliżu Krynicy-Zdrój, który warto zdobyć, by móc podziwiać piękne widoki. Na jego wierzchołek z centrum miasta prowadzi żółty szlak, którego przebycie nie powinno zająć więcej niż 45 minut. Na szczyt Góry Krzyżowej wyjeżdża również kolej krzesełkowa. Ze szczytu rozpościera się panorama na Krynicę- Zdrój, Górę Parkową, Góry Leluchowskie, czy wierzchołki Beskidu Niskiego. 

Góra Krzyżowa
Góra Krzyżowa. Krynica-Zdrój
Miejsce dawnej skoczni narciarskiej na Górze Krzyżowej
Miejsce dawnej skoczni narciarskiej na stokach Góry Krzyżowej

9. Wieża widokowa “Ścieżka w koronach drzew” Krynica-Zdrój

Nas tego typu atrakcje zupełnie nie pociągają, ale bez wątpienia wieża widokowa “Ścieżka w koronach drzew” należy do jednego z najbardziej znanych miejsc w całej Krynicy-Zdroju. Charakteryzuje ją ciekawa i unikatowa konstrukcja pozwalająca obcować z naturą w zupełnie inny, wyjątkowo sposób. Z wieży można podziwiać widoki na szczyty Beskidu Sądeckiego oraz Niskiego. My tę wieżę widzieliśmy, gdy podążaliśmy na Jaworzynę Krynicką. Można ją także dojrzeć z wielu miejsc w Krynicy-Zdroju. 

Wieża widokowa w Krynicy-Zdroj na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny
Wieża widokowa Ścieżka w Koronach Drzew. Krynica-Zdrój

10. Tylicz- urokliwa wieś w pobliżu Krynicy-Zdrój

Tylicz to wieś leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie Krynicy-Zdroju, która bardzo nam się spodobała. Warte uwagi są drewniane kościoły: cerkiew św. Kosmy i Damiana, a także kościół św. Apostołów Piotra i Pawła. W pobliżu tego pierwszego znajduje się ciekawe miejsce, tzw. Farma Lama. To miejsce, w którym można “od podszewki” poznać życie na farmie, obcować ze zwierzętami, a także nauczyć się jeździć konno. Nasze zainteresowanie w Tyliczu wzbudziły także mofety, czyli otwory, z których wydobywa się dwutlenek węgla. 

Cerkiew św. Kosmy i Damiana w Tyliczu
Cerkiew św. Kosmy i Damiana w Tyliczu
Mofeta w Tyliczu
Mofeta w Tyliczu
Mofeta w Tyliczu
Mofeta w Tyliczu

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!