Skalna Czaszka- jak do niej dotrzeć? Gdzie zaparkować?
Góry,Góry Stołowe,Polska,Sudety

Skalna Czaszka- jak do niej dotrzeć? Gdzie zaparkować?

Skalna Czaszka to jedna z najbardziej znanych formacji skalnych w Górach Stołowych. Znajduje się ona przy niebieskim szlaku prowadzącym z Lisiej Przełęczy przez Narożnik, Kopę Śmierci na Skały Puchacza. To zdecydowanie najbardziej widokowy szlak w całych Górach Stołowych. Może nie ma tu skalnych labiryntów, takich jak Błędne Skały, czy tych znajdujących się na Szczelińcu, ale panorama, jaka się stąd rozpościera, zachwyca każdego, kto tędy wędruje.

Skalna Czaszka
Skalna Czaszka

Jeszcze do 2021 roku zobaczenie Skalnej Czaszki było niemożliwe. Wszystko dlatego, że znajdowała się poza znakowanym szlakiem turystycznym, a zbaczanie z niego na terenie Parku Narodowego jest zabronione. Wówczas, to władze Parku Narodowego Gór Stołowych zdecydowały, że stworzą odnogę od szlaku, która będzie prowadzić do tej niesamowitej formacji skalnej, które z pewnością stanowi jedną z największych okolicznych atrakcji.

Skalna Czaszka- parking

Parking, który ulokowany jest najbliżej Skalnej Czaszki, znajduje się na Lisiej Przełęczy, przy Drodze Stu Zakrętów. Nie jest on jednak zbyt duży, bo zmieści zaledwie ok. 30 pojazdów. Drugi z parkingów leży ok. 100 metrów dalej, przy żółtym szlaku prowadzącym na Białe Skały. On jest jeszcze mniejszy, bo miejsca jest tutaj na zaledwie 10 aut. Co istotne, parkowanie wzdłuż Drogi Stu Zakrętów jest zabronione. Zatem jeśli chcecie mieć pewność, że tutaj zaparkujecie, warto na szlak wybrać się wcześnie rano, albo po południu.

Samochód można także zaparkować na jednym z licznych parkingów w Karłowie. Z tej wsi na Lisią Przełęcz dotrzemy w ok. 45 minut, podążając szlakiem o kolorze niebieskim. Po drodze będziemy mogli odwiedzić Fort Karola, z którego rozpościera się wyjątkowo piękna panorama.

Skalna Czaszka w Górach Stołowych- jak do niej dotrzeć?

Z parkingu na Lisiej Przełęczy (795 m n.p.m.) na Skalną Czaszkę prowadzi szlak o kolorze niebieskim. Do pokonania mamy niecałe 2 kilometry, a szlakowskaz znajdujący się na parkingu mówi nam, że nie powinno to nam zająć więcej niż 30 minut. Tyle w teorii… Jak sami się przekonacie szlak, którym przyjdzie nam wędrować, jest niezwykle widokowy. W niektórych miejscach po prostu nie wypada się nie zatrzymać na nieco dłużej. Dlatego, z doświadczenia podpowiemy Wam, że zarezerwujcie sobie przynajmniej 50-60 minut w jedną stronę, by spokojnie dotrzeć do Skalnej Czaszki.

Czytaj także: Ostas- skalne miasto w Czechach

Z Lisiej Przełęczy na Skalną Czaszkę prowadzi niebieski szlak
Z Lisiej Przełęczy na Skalną Czaszkę prowadzi niebieski szlak
Szlak na Skalną Czaszkę
Szlak na Skalną Czaszkę
Skalna Czaszka- jak do niej dotrzeć? Gdzie zaparkować?
Na niebieskim szlaku na Skalną Czaszkę znajdują się liczne wiatrołomy

Najpierw na Narożnik

Na samym początku wędrówki czeka nas najbardziej stromy fragment na całej trasie do Skalnej Czaszki. To podejście na Narożnik (849 m n.p.m.). Jest tutaj stromo, ale po zaledwie kilkunastu minutach meldujemy się na szczycie. Na nim możemy powiedzieć “wow” po raz pierwszy! Skalna półka, z której rozpościera się piękna panorama na Szczelińce, Skalnik, na którego zboczu ukryte są Błędne Skały, a także Wzgórza Lewińskie, Góry Orlickie, Góry Sowie Wielką Sową, czy Bardzkie, robi wrażenie na każdym, kto na niej stanie!

Narożnik z widokiem na Szczelińce
Narożnik z widokiem na Szczelińce
Narożnik
Narożnik
Widok z Narożnika na Wzgórza Lewińskie
Widok z Narożnika na Wzgórza Lewińskie
Narożnik
Narożnik
Narożnik
Narożnik

Narożnik to nie tylko piękne widoki. Niestety, na szczycie tym w 1997 roku rozegrała się tragedia. Od strzału w głowę zginęło tutaj dwóch studentów. Do dnia dzisiejszego sprawa nie została wyjaśniona, a sprawca nie został zatrzymany. O tej tragedii przypomina tablica pamiątkowa zawieszona na jednej ze skał.

Pamiątkowa tablica upamiętniająca tragedię na Narożniku
Pamiątkowa tablica upamiętniająca tragedię na Narożniku

Skalna Czaszka przez Kopę Śmierci

Z Narożnika kierujemy się w stronę Kopy Śmierci (825 m n.p.m.). Naszą drogę cały czas wyznacza szlak o kolorze niebieskim. Z Narożnika prowadzi on nieznacznie w dół, a następnie do góry w stronę szczytu. Różnica wysokości jest jednak tutaj praktycznie niezauważalna. Co chwilę możemy spoglądać raz na południe, a innym razem w kierunku północnym, bo podziwiać piękne widoki. Co ważne- po stronie południowej liczne skalnej półki opadają stromo w dół. Uważajmy, aby nie zrobić o jeden krok za dużo.

Szlak na Narożnik
Szlak do Skalnej Czaszki
Szlak do Skalnej Czaszki jest wyjątkowo malowniczy
Szlak do Skalnej Czaszki jest wyjątkowo malowniczy

Szczyt Kopa Śmierci, w czasach niemieckich nazywany był Totenkopf, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Trupia Czaszka. Czy miało to coś wspólnego ze Skalną Czaszką, do której dzisiaj wędrujemy? Na to pytanie odpowiedzieć nie umiemy. Wiadomo, jednak tylko, tyle że władze polskie specjalnie nie przetłumaczyły nazwy Totenkopf dosłownie. Związane to jest, z tym że Totenkopf był symbolem nazistowskich Niemiec.

W drodze na Skalną Czaszkę
W drodze na Skalną Czaszkę

Skalna Czaszka na wyciągnięcie ręki!

Po zdobyciu Kopy Śmierci schodzimy ze szczytu i kierujemy się nieco w dół. Po kilku minutach docieramy do odbicia szlaku niebieskiego na Skalną Czaszkę. Raczej nie przegapicie tego miejsca, bo stoi tu znak wskazujący drogę do tej atrakcji. Aby do niej dotrzeć, musimy także pokonać ustawione tutaj w 2021 roku metalowe schody. Po zejściu z nich kierujemy się w lewo i Skalna Czaszka będzie patrzeć nam prosto w oczy!

Skalna Czaszka
Skalna Czaszka
Dojście na Skalną Czaszkę jest dobrze oznakowane
Dojście na Skalną Czaszkę jest dobrze oznakowane
Do Skalnej Czaszki należy zejść po schodach
Do Skalnej Czaszki należy zejść po schodach

Formacji skalnych w Górach Stołowych jest wiele. Interpretacja niektórych z nich, co nam obrazują, nie zawsze jest łatwa, a zazwyczaj przyjmuje się jej umowne ramy. W tym przypadku chyba nikt nie ma wątpliwości. Skalna Czaszka jest bardzo realna i pobudza wyobraźnię.

Pod Skalną Czaszką
Pod Skalną Czaszką

Skalna Czaszka- jak powstała?

Powstanie idealnie okrągłych oczodołów w formacji skalnej może wydawać się dość zagadkowe. Pewnie wielu jest takich, którzy myślą, że to dzieło człowieka. Jednak nic bardziej mylnego! To z pewnością dzieło natury. Przypuszcza się, że gaz powstały z rozkładu materii organicznej migrując do wnętrza piaskowca, został uwięziony we wnętrzu skały. Następnie w wyniku wietrzenia nastąpiło ich odsłonięcie i oto powstała taka sympatyczna Skalna Czaszka! Natura jest niesamowita, prawda?:>

Skalna Czaszka
Skalna Czaszka
Skalna Czaszka
Skalna Czaszka
Skalna Czaszka
Skalna Czaszka

Skalna Czaszka i co dalej?

Spod Skalnej Czaszki musimy się udać w drogę powrotną i po schodach wrócić na szlak. Stąd mamy dwie możliwości- albo możemy po własnych śladach wrócić przez Kopę Śmierci i Narożnik na Lisią Przełęcz, albo wędrować dalej w stronę Skał Puchacza, a następnie wrócić żółtym szlakiem przez Białe Skały. Jeśli macie czas, to oczywiście polecamy Wam tę drugą opcję.

Skalna Czaszka- jak do niej dotrzeć? Gdzie zaparkować?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *