Błędne Skały (opis szlaku) [Góry Stołowe]
Kurza Stopka w śnieżne zawierusze
Kurza Stopka w śnieżne zawierusze

Błędne Skały to zespół skalnych bloków, które tworzą malowniczy labirynt. Są one, drugim po Szczelińcu najczęściej odwiedzanym miejscem w całych Górach Stołowych. Położone są na wysokości ok. 850 m n.p.m., na zboczach szczytu Skalniaka. Zajmują one obszar 21 ha, na którym to poprowadzono trasę turystyczną. Wiedzie ona przez skalne korytarze, szczeliny i blokowiska skalne, a po drodze czekają na nas liczne fantazyjne formacje skalne. Na wycieczkę do tego wspaniałego miejsca udaliśmy się 20 marca 2021 r., czyli pierwszego dnia astronomicznej wiosny. Pogoda, jednak z wiosną nie miała wiele wspólnego;)

Tosi klimat Gór Stołowych wyjątkowo odpowiada:)
Tosi klimat Gór Stołowych wyjątkowo odpowiada:)

Błędne Skały- parking i dojazd

Wycieczkę rozpoczynamy na Parkingu YMCA zlokalizowanym przy Drodze Stu Zakrętów między Kudową-Zdrój, a Karłowem. Jest tu miejsce dla ok. 80 samochodów, a także toaleta (czynna tylko w sezonie wiosenno- letnim), ławeczki i wiata turystyczna. Parking ten jest bezpłatny. Po wyjściu z samochodu musieliśmy się grubo ubrać. Temperatura spadła 8 stopni poniżej zera, a do tego co chwilę nawiedzały nas okresowe opady śniegu. Właśnie w takich warunkach przychodzi nam witać pierwszy dzień astronomicznej wiosny:) 

Dolny Parking YMCA
Dolny Parking YMCA

P.S. W okresie od 20 kwietnia do 31 października możliwy jest wjazd na tzw. parking górny zlokalizowany w pobliżu wejścia do labiryntu skalnego Błędne Skały. Aktualny cennik za wjazd znajdziecie TUTAJ.

Wycieczka czas- start!
Wycieczka czas- start!

Ścieżką dydaktyczną na Błędne Skały

Z parkingu dolnego YMCA mamy 3 możliwości dostania się na Błędne Skały. Pierwsza to podążanie za drogą dojazdową, która w okresie zimowym udostępniona jest do ruchu pieszego. Drugi możliwy wybór to wędrówka za niebieskimi szlakowskazami (75 minut do góry), a trzeci to ścieżka edukacyjna znakowana zielonym liściem na białym tle (90 minut do góry). 

Ścieżka edukacyjna znakowana jest zielonym listkiem na białym tle
Ścieżka edukacyjna znakowana jest zielonym listkiem na białym tle

My wybieramy właśnie opcję numer 3. Początkowo wędrujemy wraz z zielonym szlakiem, który prowadzi w kierunku Karłowa. Ścieżka ta tylko nieznacznie wznosi się ku górze, więc powinno się nią iść bardzo wygodnie. Powinno… ale my brniemy w kilkunastocentymetrowej warstwie świeżego śniegu. Po ok. 20 minutach dochodzimy do skrzyżowania, gdzie pozostawiamy zielone szlakowskazy, a wraz z zielonymi listkiem kierujemy się ku górze. 

Błędne Skały (opis szlaku) [Góry Stołowe]
Formacje skalne na ścieżce edukacyjnej prowadzącej na Błędne Skały

Teraz ścieżka robi się coraz bardziej stroma, a do tego co jakiś czas mamy do pokonania skalne progi. Na szczęście przestaje sypać śnieg, więc i wędruje się dużo przyjemniej. Pytacie, jak na takie wędrówki ubieramy Tosię? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie pod linkiem-> https://manawpodrozy.pl/w-gory-z-niemowlakiem-jak-sie-przygotowac/. Po przebrnięciu przez kolejne skalne progi oraz drewniane schody docieramy do rozwidlenia. Z prawej strony dociera do nas nieoznakowana ścieżka z Karłowa. Jest ona szeroka i praktycznie nie wznosi się ku górze. W pewnym momencie, jednak skręcamy w prawo, na drewniane pomosty, które ułożone są nad torfowiskiem Długie Mokradło. Po jego przejściu, znów spotykamy na swojej drodze szlak o kolorze zielonym, łączący Bukowinę Kłodzką z Pasterką. Wraz z nim podążamy ku głównemu wejściu do Błędnych Skał. 

Błędne Skały (opis szlaku) [Góry Stołowe]
Na drewnianych podestach na Długim Mokradle

Labirynt Skalny Błędne Skały

Wejście do labiryntu Błędnych Skał jest płatne (aktualny cennik można znaleźć TUTAJ), lecz w okresie zimowym kasa jest nieczynna i miejsce to można zwiedzać za darmo. Tuż po przekroczenie bram Skalnego Labiryntu proponujemy udać się w lewo, gdzie znajduje się jedyny punkt widokowy na Błędnych Skał, zwany Skalnymi Czaszami. Oprócz podziwiania widoków, warto spojrzeć w dół, gdzie z pewnością zrobią na Was wrażenie szczeliny prowadzące w otchłań…. 

Wejście do Błędnych Skał
Wejście do Błędnych Skał
Przy Dwunożnym Grzybie
Pod Dwunożnym Grzybie
Jedna ze szczelin jaka czeka na nas w Błędnych Skałach
Jedna ze szczelin jaka czeka na nas w Błędnych Skałach

Wracamy do punktu wyjścia i rozpoczynamy przygodę ze skalnym labiryntem. Czekają na nas przejścia wąskimi korytarzami i przeciskanie się przez ciasne szczeliny. Wszystko to wymaga od nas małej gimnastyki- przejścia czasem na kucaka, a czasem z wciągniętym brzuchem. Co, więcej Błędne Skały oferują nam liczne formacje skalne, które pobudzają wyobraźnię zarówno młodszych, jak i starszych. Możemy tutaj zobaczyć Dwunożnego Grzyba, Okręt, czy Kurzą Stopkę. Nam podziwianie tych cudów natury ograniczyła śnieżyca, która akurat nawiedziła Błędne Skały w czasie, gdy je zwiedzaliśmy. 

Błędne Skały (opis szlaku) [Góry Stołowe]
Błędne Skały
Błędne Skały (opis szlaku) [Góry Stołowe]
Radość Tosi jest dla nas najlepszy wyznacznikiem udanej wyprawy:)

Jak powstały Błędne Skały, czyli poznaj legendę o Liczyrzepie

Z Błędnymi Skałami związana jest legenda  Liczyrzepie- Duchu Gór. Mówi ona o tym, że w miejscu dzisiejszych Błędnych Skał stała potężna góra zwana Skalniakiem. Jej ogrom sprawił, że stała się obiektem kultu dla tutejszych mieszkańców. Wędrowali oni ku szczytowi, na którym odprawiali ceremoniały. Pewnego dnia, na taką uroczystość udał się sam Liczyrzepa, jednak nie chciał on wznosić modłów do bożków. Z tego powodu, prowadzący uroczystość zaczął lekceważąco zwracać się do nowego przybysza. Nie spodobało się to bardzo Liczyrzepie, który tupnął nogą, a góra rozpadła się na kawałki. Powstało ogromne rumowisko skalne, do którego przez długie lata nikt się nie odważył wędrować. Pierwsi śmiałkowie, którzy dotarli w to miejsce zobaczyli w nim liczne szczątki zwierząt oraz ludzi, a także wilcze legowiska. Stąd, właśnie Błędne Skały nazywane są zamiennie Wilczymi Dołami. 

Błędne Skały (opis szlaku) [Góry Stołowe]
Wąska szczelina w Górach
Czy takie korytarze powstały w wyniku gniewu Liczyrzepy?
Czy takie korytarze powstały w wyniku gniewu Liczyrzepy?

Czas zwiedzania Błędnych Skał

Nam przejście całego labiryntu Błędnych Skał zajęło ok. 30 minut. Do tego należy doliczyć ok. 10-15 minut na dojście do punktu startu. Trasa dojściowa prowadzi wspólnie z czerwonym szlakiem. Wzdłuż ścieżki znajduje się kilka punktów widokowych, z których rozpościera się, m.in. widok na Broumovske Steny, a także Karkonosze. 

Jednak, w sezonie letnim zarezerwujcie sobie nawet dwa razy więcej czasu. Spory ruch turystyczny sprawia, że przeciskanie się między kolejnymi szczelinami znacznie się wydłuża. Do tego, każdy chce mieć pamiątkowe zdjęcie, więc przebycie trasy Błędnych Skał może zająć nawet ponad 1 godzinę. 

Szlak dojściowy na Błędne Skały
Szlak dojściowy na Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały

Niebieskim szlakiem na Parking Dolny

Na drogę powrotną z Błędnych Skał wybieramy szlak znakowany na kolor niebieski. Prowadzi on początkowo wzdłuż drogi, jednak przy parkingu górnym skręca w prawo na przepięknie usytuowany punkt widokowy. Oprócz najbliższych szczytów można z niego dostrzec także Góry Kamienne, Sowie oraz Karkonosze. Stojąc w tym miejscu w promieniach Słońca rozmyślamy nad tym, jak dynamiczna jest pogoda, zwłaszcza w górach. Teraz czeka na nas dość strome zejście aż do chwili, w którym czerwony szlak, z którym wędrowaliśmy skręci w stronę Kudowy- Zdrój, a z nami pozostaną już tylko niebieskie szlakowskazy. Od tego momentu ścieżka charakteryzuje się już coraz mniejszym nachyleniem i tak jest aż do parkingu YMCA, na którym rano pozostawiliśmy samochód. Wycieczkę kończymy znów w śnieżycy… Ah ta wiosna!

Taras widokowy przy Parkingu Górnym
Taras widokowy przy Parkingu Górnym

Wycieczka na Błędne Skały zajęła nam niewiele ponad 4 godziny, w czasie których pokonaliśmy 10,5 kilometra i ponad 250 metrów przewyższenia. Dla podziwiania takich cudów natury- warto!:) 

Zejście niebieskim szlakiem z Błędnych Skał
Zejście niebieskim szlakiem z Błędnych Skał

Więcej propozycji na wycieczkę po Górach Stołowych znajdziecie tutaj: Góry Stołowe, które szlaki są najpiękniejsze?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!