Jaskinie na Pomezi - dojazd, bilety wstępu

Jaskinie na Pomezí  to największy kompleks jaskiń w całej Republice Czeskiej, które powstały w wyniku zjawiska krasowego polegającego na rozpuszczaniu marmuru. Cały system jaskiń ma długość ok. 1870 metrów, jednak dla turystów udostępnione zostało tylko 390 metrów. Jaskinie te charakteryzują się niezwykle bogatą szatą naciekową, obecnością licznych stalaktytów, stalagmitów oraz stalagnatów, przez co jej zwiedzanie jest niezwykłym przeżyciem.

Jaskinie na Pomezi
Jaskinie na Pomezi

Krótka historia jaskiń na Pomezí

Pierwsze jaskinie na Pomezí zostały odkryte w 1936 roku. Ich odsłonięcie było efektem prac pobliskiego kamieniołomu Havránek, w którym wydobywany jest marmur. Dogłębne ich zbadanie nastąpiło jednak dopiero po II wojnie światowej, w 1949 roku. Już rok później zainicjowane zostały prace mające na celu udostępnienie jaskiń turystom. Dzięki nim, w 1955 roku pierwsi zwiedzający odwiedzili jaskinie znajdujące się w masywie Smrčníka. 

Będąc w okolic koniecznie odwiedź Samoobsługowy Leśny Bar

Jaskinie na Pomezi
Jaskinie na Pomezi

Trasa, którą dzisiaj możemy przemierzyć powstała natomiast w latach 2004-05. Została ona jeszcze gruntownie przebudowana w 2020 roku. Dzięki temu teraz zwiedzając jaskinie, możemy poruszać się po wygodnych chodnikach i równych schodach. Dodatkowo fantastyczną szatę naciekową jaskini doświetla idealne światło. 

Jaskinie na Pomezi
Jaskinie na Pomezi

Jaskinie na Pomezí- jak dojechać? 

Wejście do jaskiń na Pomezí znajdują się w okolic przełęczy Pomezí na wysokości 566 m n.p.m., pomiędzy miejscowościami Vápenná i Lipová-lázně. Tuż obok budynku administracyjnego jaskiń, w którym znajdują się, m.in. kasy biletowe i toalety przebiega droga krajowa nr 60 łącząca Jesenik z Jawornikiem. Obok budynku administracyjnego znajduje się bezpłatny parking mogący pomieścić kilkadziesiąt samochodów. 

Jaskinie na Pomezi - dojazd, bilety wstępu
Wejście do jaskini

Jaskinie na Pomezí- informacje praktyczne

Dla turystów do zwiedzania zostało udostępnionych ok. 390 metrów jaskini. Odcinek ten przemierza się po wygodnym chodniku, a co istotne jest on sztucznie oświetlony, więc nie trzeba mieć ze sobą swojego źródła światła. Zwiedzanie jaskiń trwa ok. 45 minut. Przebiega ono z przewodnikiem, który mówi tylko i wyłącznie po czesku. Co jednak ważne, obcokrajowcy (w tym Polacy) otrzymują przewodnik elektroniczny. My z jego korzystania byliśmy bardzo zadowoleni.

Podczas zwiedzania nie można dotykać ścian jaskini i żadnych form naciekowych. Co ciekawe, 1 cm3 nacieku tworzy się ok. 15 lat, więc coś, co możemy zniszczyć w ciągu sekundy, odbudowuje się przez długie lata. Istotną informacją jest także temperatura, jaka panuje w jaskiniach. Niezależnie od pory roku jest to 7 stopni Celsjusza. Zatem w lecie można się tutaj przyjemnie schłodzić. Aktualne godziny otwarcia jaskiń oraz cennik biletów sprawdźcie na stronie internetowej: https://visit.caves.cz/pl/cave/jeskyne-na-pomezi

Jaskinie na Pomezi - dojazd, bilety wstępu
Cennik biletów w 2023 roku
Jaskinie na Pomezi
Jaskinie na Pomezi

Jaskinie na Pomezí- zwiedzanie

Do jaskiń na Pomezí wchodzi się sztucznie przebitą sztolnią. Pierwszą salą, jaką będziemy oglądać, jest sala lodowa. Swoją nazwę zawdzięcza ona sintrowemu naciekowi na ścianie, który swoim wyglądem przypomina lodowy wodospad. Znajduje się tutaj także dużych rozmiarów stalagnat zwany latarnią. Kolejna sala, jaką możemy oglądać została nazwana “U wierzby płaczącej”. Ową wierzbę tworzą nacieki, a “rośnie” ona malowniczo nad brzegiem jeziorka. W tej sali zaprezentowano także nacieki, które zostały tu przeniesione z innych miejsc jaskini, w których zostały odłamane. Są to, m.in. Pradziad i krzywa wieża w Pizie.

Przemierzając korytarze jaskini, docieramy do największej sali- królewskiej. Powstała ona w efekcie zawalenia się dwóch jaskini, o czym świadczą ogromne głazy, które się w niej znajdują. Ma ona aż 25 metrów wysokości. Później docieramy do najniżej położonego miejsca w całej jaskini- zwanego Piekłem. W następnej sali- “u Kazalnicy” dostrzeżemy symbol całej jaskini, czyli skamieniałego psa. Tutaj także znajduje się wiele innych formacji naciekowych, które pobudzają wyobraźnię, ale może nie będziemy zdradzać, co przedstawiają. Ostatnia sala, jaka została udostępniona do zwiedzania to sala bagienna– w niej zobaczymy miejsce pierwszego wejścia do jaskini, a także dowiemy się nieco więcej na temat jej historii. 

Zobacz także: Pradziad przez Dolinę Białej Opawy

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!