Radogost (398 m n.p.m.) to wzniesienie wznoszące się na Pogórzu Kaczawskim w pobliżu Myśliborza. Ma ono charakterystyczny stożkowaty kształt, a to ze względu na jego pochodzenie powulkaniczne. O tym, że Radogost był kiedyś wulkanem, świadczy jego budowa geologiczna. Skały tworzące to wzgórze to bazanit, który pokryty jest lawową pokrywą. Na wierzchołku Radogostu znajduje się wieża widokowa, z której tarasu rozpościera się panorama na Sudety i najbliższą okolicę.
Wycieczkę rozpoczynamy w Kłonicach
Najłatwiejszą opcją dotarcia na szczyt Radogostu jest rozpoczęcie wycieczki w Kłonicach. Jest to niewielka wieś znajdująca się ok. 10 kilometrów na południowy zachód od Jawora. Znajduje się tutaj parking, na którym spokojnie zmieści się kilkadziesiąt samochodów. Jest tutaj także sporej wielkości polana oraz plac zabaw. Dlatego po zdobyciu szczytu warto rozłożyć się na kocu i zorganizować rodzinny piknik.
Na Radogost czerwonym szlakiem
Z parkingu w Kłonicach na szczyt dostaniemy się czerwonym szlakiem. Trasa w jedną stronę nie powinna Wam zająć więcej niż 25-30 minut. Biegnie ona stromą ścieżką do góry, która w wielu miejscach jest wąska i kamienista. Z tego względu nie polecamy się tutaj wybierać z wózkiem dziecięcym (chociaż nam się udało, to nie było to nic miłego). Po drodze co chwilę nasz szlak przecinają ścieżki rowerowe. Zachowajmy w tych miejscach szczególną ostrożność, gdyż rowerzyści jadący z góry osiągają sporą prędkość. Po ok. 800 metrach marszu docieramy pod wieżę widokową ulokowaną na szczycie.
Zobacz także: Ostrzyca- najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego
Radogost- wieża widokowa
Na szczycie znajduje się 22-metrowa, XIX- wieczna wieża widokowa. Została ona zbudowana z cegły oraz granitu. Po wdrapaniu się na nią po krętych schodach możemy z jej tarasu widokowego podziwiać malownicze widoki. Jednak, na górze miejsca jest niewiele, zaledwie dla 2-3 osób. Co zobaczymy z wieży widokowej? Możemy oglądać Góry Kamienne, Sowie, czy Karkonosze. Na szczycie, tuż obok wieży znajdują się także ławeczki oraz miejsce do rozpalenia ogniska.
Wracamy do Kłonic
Do Kłonic wracamy po własnych śladach. By urozmaicić sobie wędrówkę, szukamy etiologii nazwy Radogost. Jak się okazuje, przed 1945 roku szczyt ten nazywał się Janusberg od Janusa- rzymskiego boga nieba, burzy i deszczu. Po tym, jak ta góra znalazła się w granicach Polski, zmieniono jej nazwę na Radogost, czyli od boga plemion słowiańskich. Po tych rozważaniach, po ok. 20 minutach od szczytu wracamy do Kłonic.
Radogost- informacje praktyczne
- Parking w Kłonicach jest darmowy;
- Wycieczka z Kłonic na Radogost bez dłuższych postojów nie powinna Wam zająć więcej niż 2 godziny w obydwie strony;
- wstęp na wieżę widokową na szczycie Radogostu jest bezpłatny;
- Przy parkingu w Kłonicach znajduje się sporo miejsca, do zorganizowania pikniku;
Może Cię zainteresuje? Małe Organy Myśliborskie- Kraina Wygasłych Wulkanów
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!