Góra Parkowa w Krynicy-Zdrój (opis szlaku, kolejka) [Beskid Sądecki]

Góra Parkowa (742 m n.p.m.) to szczyt znajdujący się w Beskidzie Sądeckim, którego zdobywanie można rozpocząć z samego centrum Krynicy- Zdrój. Jest ona częstym miejscem spacerów kuracjuszy i turystów odwiedzających to miasto. Na jej wierzchołek prowadzą liczne ścieżki, w tym dwa szlaki turystyczne. Na szczyt można się także dostać kolejką linowo- terenową, której dolna stacja znajduje się przy krynickim deptaku. Czy Górę Parkową warto odwiedzić? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Zobacz także: Wola Krogulecka- platforma widokowa „Ślimak”

Góra Parkowa
Jedna z XIX- wiecznych altan w Parku Zdrojowym. Góra Parkowa
Góra Parkowa
Góra Parkowa- na szczycie można usiąść na jednej z ławek i podziwiać piękną panoramę

Park Zdrojowy na stokach Góry Parkowej

Zachodnie stoki Góry Parkowej to miejsce znane i lubiane. To właśnie na nich w 1810 roku został założony Park Zdrojowy, który jest integralną częścią centrum Krynicy- Zdrój. Spacerując tutejszymi alejkami, natrafimy, m.in. na jeziorka zwane Czaplimi Stawami, na których dojrzymy liczne ptactwo wodne. Możemy także przysiąść w jednej z XIX- wiecznych altanek, czy napić się wody mineralnej wytryskującej ze źródła „Bocianówka”. Jeśli spacer nam się przedłuży to jednym ze szlaków (żółtym lub niebieskim) możemy dotrzeć na szczyt Góry Parkowej.

Góra Parkowa
Jeden ze stawów w Parku Zdrojowym. Góra Parkowa
Góra Parkowa
Park Zdrojowy w Krynicy-Zdrój. Góra Parkowa

Góra Parkowa w Krynicy- Zdrój

Na szczycie Góry Parkowej znajduje się rozległa polana, z której rozpościera się piękna panorama obejmująca swym zasięgiem Góry Leluchowskie. Można usiąść na jednej z ławeczek i zachwycać się tym widokiem. Dla spragnionych większych wrażeń tuż obok górnej stacji kolejki linowo-terenowej znajdują się, tzw. Rajskie Ślizgawki. To kompleks ślizgawek, które powstały z wykorzystaniem wieży rozbiegowej dawnego toru saneczkowego. Sam tor znajduje się na zachodnich stokach góry, jednak został znacznie skrócony w porównaniu do pierwotnej jego długości. Były nawet plany jego zmodernizowania, jednak na razie „spaliły na panewce”. W pobliżu wierzchołka Góry Parkowej znajduje się także park linowy.

Góra Parkowa w Krynicy-Zdrój (opis szlaku, kolejka) [Beskid Sądecki]
Góra Parkowa- ze szczytu rozpościera się piękna panorama na Góry Leluchowskie

Góra Parkowa w Krynicy- Zdrój — kolejka linowo-terenowa

Na szczyt Góry Parkowej można także dostać się kolejką linowo- terenową. Została ona wybudowana w 1937 roku i wówczas była dopiero drugą tego typu kolejką na świecie! Tory, po których jeździ, mają 642 metry długości, a turyści korzystający z jej usług, w ten sposób pokonują 148 metrów różnicy wysokości. Aby wyjechać kolejką na Górę Parkową, należy dotrzeć do jej dolnej stacji. Znajduje się ona przy krynickim deptaku, w pobliżu Hotelu Prezydent.

Zobacz także: Eliaszówka- opis szlaku

Góra Parkowa w Krynicy-Zdrój (opis szlaku, kolejka) [Beskid Sądecki]
Budynek kolei linowo- terenowej w remoncie (stan na 2021 rok)

Góra Parkowa z dzieckiem?

Góra Parkowa w Krynicy- Zdrój to świetna propozycja na wycieczkę z dzieckiem. Szlaki prowadzące na jej szczyt nie są trudne, a na wierzchołku na dzieciaki czeka mnóstwo atrakcji, które mogą stanowić wspaniałą nagrodę za trud włożony w wędrówkę. Jeśli myślicie o tym, by Górę Parkową zdobyć z wózkiem dziecięcym, to taka możliwość istnieje, jedynie rozpoczynając wycieczkę przy ul. K. Pułaskiego. Przy wylocie żółtego szlaku znajduje się parking, z którego na szczyt dojdziecie w ok. 20 minut.

Góra Parkowa w Krynicy-Zdrój (opis szlaku, kolejka) [Beskid Sądecki]
Na Górę Parkową w Krynicy- Zdroju można dostać się z wózkiem dziecięcym

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!