Południowe Kamienie (cz. Polední kameny) oraz Frydzlandzkie Bastiony (cz. Frýdlantské cimbuří) to jedne z najbardziej widokowych miejsc w czeskiej części Gór Izerskich. Wędrując przez nie znajdziemy mnóstwo niezwykłych formacji skalnych oraz wspaniałych punktów widokowych, które gwarantują możliwość oglądania bardzo malowniczych krajobrazów. Jak tutaj dotrzeć? Już odpowiadamy!
Południowe Kamienie to szczyt wznoszący się na wysokość 1006 m n.p.m. Na jego grzbiecie o długości ok. 500 metrów rozrzuconych jest mnóstwo formacji skalnych. Tworzą one niezwykły krajobraz, którego w Górach Izerskich nie spodziewaliśmy się ujrzeć. Frydlandzkie Bastiony to natomiast zgrupowanie skalne położone na zachodnim grzbiecie Południowych Kamieni. Na jednej z takich grup skalnych utworzono punkt widokowy, na który wejdziemy po metalowej drabince.
Południowe Kamienie (cz. Polední kameny) – skalne miasto w Górach Izerskich
Jeśli Góry Izerskie kojarzą Wam się z długimi, płaskimi i wręcz monotonnymi trasami to musicie wybrać w ich czeską część. U naszych południowych sąsiadów czeka mnóstwo ciekawych zgrupowań skalnych, na których stworzono urokliwe punkty widokowe. Największym nagromadzeniem skalnym może poszczycić się grzbiet Południowych Kamieni. To szczyt o wysokości 1006 m n.p.m. Z jednej strony wznosi się on stromo nad doliną Czarnego Potoku, a z drugiej nad doliną potoku Směda.
Na jego grzbiecie, którego długość wynosi ok. 500 metrów występuje spore nagromadzenie formacji skalnych. Co ważne, wśród nich biegnie szlak o kolorze żółtym. Przemierzanie nim pozwala na podziwianie tych cudów natury z bardzo bliska! Co więcej, na niektórych formacjach skalnych przygotowano punkty widokowe. Ważne, byśmy wchodzili tylko w te miejsca, które są oznaczone szlakiem. Południowe Kamienie objęte są rezerwatem przyrody. Schodzenie tu ze znakowanych ścieżek jest zatem surowo zabronione.
Frydlandzkie Bastiony (cz. Frýdlantské cimbuří) – niezwykły punkt widokowy
Frydlandzkie Bastiony to najbardziej wysunięte na zachód zgrupowanie skalne na grzbiecie Południowych Kamieni. Swoją nazwę zawdzięczają podobieństwu do bastionów składających się na zamek we Frydlandzie. Najlepiej jest to ocenić spoglądając na te potężne skały z Hejnic. Ze wschodniej części miejscowości są one bardzo dobrze widoczne.
Frydlandzkie Bastiony składają się z kilku ostańców. Na jednym z nich przygotowano dla turystów przepiękny punkt widokowy. Nie jest, jednak łatwo się tutaj dostać. Aby tu dotrzeć trzeba pokonać dość strome zejście w dół, a następnie podejście do góry. Wszystko w dość eksponowanym terenie. Na punkt widokowy prowadzi metalowa drabinka. Na jego wierzchołku umieszczono drewniany krzyż, który stoi w tym miejscu od 1993 roku.
Frydlandzkie Bastiony to także miejsce znane wśród miłośników wspinaczki. W czasie naszej wizyty akurat trwały ćwiczenia ratowników górskich. Trenowali oni tym razem ewakuację wspinacza z trudnego, eksponowanego terenu. A co widać z punktu widokowego na Frydlandzkich Bastionach? Przed nami wyrasta potężny masyw Smreku z wieżą widokową. Dobrze widoczne są również Hejnice, oraz leżąca pod nami dolina rzeki Směda. Na wschodzie natomiast wyróżnia się sąsiednia Smědava Hora oraz nieco od niej wyższa Izera.
Południowe Kamienie (Polední kameny) i Frydlandzkie Bastiony – jak tutaj dotrzeć?
Na Południowe Kamienie można dotrzeć z dwóch stron. Pierwsza opcja to wędrówka szlakiem z Hejnic. Najpierw musimy skierować się na szlak o kolorze żółtym, by następnie wędrować za zielonymi szlakowskazami. Po drodze koniecznie będziemy musieli odwiedzić Wodospad Czarnego Potoku.
Ostatni fragment trasy pokonamy znów ze szlakiem żółtym. Jest to najbardziej trudny fragment i najbardziej stromy. Po uporaniu się z nim staniemy pod Frydlandzkimi Bastionami. Z pod nich będziemy mogli się udać w dalszą drogę wśród skalnych formacji Południowych Kamieni. Do najwyższego punktu na trasie dotrzemy po ok. 500 metrach wędrówki. Nie będzie to jednak łatwe przejście. Po drodze czekają na nas nie tylko skalne głazy, ale i schody, klamry i łańcuchy. Z centrum Hejnic na Południowe Kamienie jest ok. 7 kilometrów.
Druga opcja wędrówki to wyruszenie na szlak z przełęczy Smědava. Stamtąd wędrujemy wraz z czerwonym szlakiem, który prowadzi również w stronę szczytu Izery. Na rozwidleniu szlaków zwanym Paulova Paseka zamieniamy kolor czerwony na żółty. Kierujemy się teraz ku szczytowi Smědava Hora (1084 m n.p.m.). Nie wchodzimy na niego, tylko trawersujemy jego południowe zbocze. W ten sposób docieramy na Południowe Kamienie. Trasa ta jest bez wątpienia dużo łatwiejsza niż opcja numer jeden. Wszystko dlatego, że nie czekają tu na nas większe przewyższenia. Z przełęczy na Frydlandzkie Bastiony dotrzemy po ok. 6-kilometrowej wędrówce.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!