Błędne Skały- tajemne skalne miasto w Górach Stołowych (szlak, bilety wstępu)

Błędne Skały to jedno z najbardziej znanych i rozpoznawalnych miejsc w polskich górach. Składa się na nie zespół bloków skalnych, które tworzą niezwykle ciekawy skalny labirynt. Nic dziwnego, że Błędne Skały, obok Szczelińca są najchętniej odwiedzaną atrakcją na Ziemi Kłodzkiej. Wąskie przejścia, skalne korytarze, czy formacje o kształtach, które pobudzają naszą wyobraźnię to znaki rozpoznawcze tego miejsca. Świetnie będą się tutaj bawić zarówno dzieci, jak i ci starsi. Urok tego miejsca docenili także filmowcy. Kręcono tutaj, m.in. “Opowieści z Narni”. 

Błędne Skały
Błędne Skały

Błędne Skały leżą na zboczach Skalniaka (915 m n.p.m.) na wysokości ok. 850 m n.p.m. Zajmują one powierzchnię 22 hektarów. Leżą one na terenie utworzonego w 1957 roku rezerwatu przyrody, a od 1993 roku na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Błędne Skały przed 1945 roku, gdy tereny te należy do Niemiec, nazywane były Wilczymi Dołami lub Dzikimi Dziurami. Ma to związek z pewną legendą, którą przytoczymy w dalszej części tekstu. W czeskich opracowaniach możecie się natomiast natknąć na nazwę Bor.

Błędne Skały- jak powstało to skalne miasto?

Aby zrozumieć, w jaki sposób powstały Błędne Skały musimy się cofnąć w czasie aż o 90 milionów lat! Wtedy to teren dzisiejszych Gór Stołowych zajmowało płytkie morze, do którego napływał piasek z okolicznych rzek. Osadzał się on na jego dnie przez kolejne miliony lat, tworząc swoiste warstwy, które z czasem twardniały i przekształciły się w litą skałę- piaskowiec. Ustępujące z terenów dzisiejszych Sudetów morze odsłaniało stopniowo kolejne warstwy skały, które dzięki wytrącającym się związkom chemicznym jeszcze bardziej się zespoiły.

Czytaj także: Skalna Czaszka- jak do niej dotrzeć?

Błędne Skały- tajemne skalne miasto w Górach Stołowych (szlak, bilety wstępu)
Błędne Skały- Kurza Stopka

25 milionów lat temu, rozpoczął się natomiast proces orogenezy Sudetów, czyli wypiętrzenia tego pasma górskiego. Wypiętrzeniu uległy również piaskowce. Kolejno, w efekcie na działanie sił erozyjnych, w tym wiatru i wody najsłabiej związane warstwy piaskowca zostały wypłukane. Doprowadziło to, do powstania malowniczych formacji, w tym skalnych grzybów, wąskich labiryntów i przeróżnych spękań. W taki też sposób powstał labirynt Błędne Skały.

Błędne Skały- legenda o powstaniu

Nieco inną, mniej naukową genezę Gór Stołowych niesie ze sobą legenda o Liczyrzepie. Mówi ona o tym, że w miejscu dzisiejszych Błędnych Skał stała potężna góra zwana Skalniakiem. Jej ogrom sprawił, że stała się obiektem kultu tutejszych mieszkańców. Wędrowali oni ku szczytowi, na którym odprawiali ceremoniały. Pewnego dnia, na taką uroczystość udał się sam Liczyrzepa, jednak nie chciał on wznosić modłów do bożków.

Z tego powodu, prowadzący uroczystość zaczął lekceważąco zwracać się do nowego przybysza. Nie spodobało się to bardzo Liczyrzepie, który tupnął nogą, a góra rozpadła się na kawałki. Powstało ogromne rumowisko skalne, do którego przez długie lata nikt się nie odważył wędrować. Pierwsi śmiałkowie, którzy dotarli w to miejsce, zobaczyli w nim liczne szczątki zwierząt oraz ludzi, a także wilcze legowiska. Stąd, właśnie Błędne Skały nazywane są zamiennie Wilczymi Dołami.

Błędne Skały

Błędne Skały- parking i dojazd

Skoro już wiemy, jak Błędne Skały powstały, to teraz pora odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można do nich dotrzeć. Konieczne jest dojechanie do tzw. Drogi Stu Zakrętów. Na jej odcinku między Karłowem a Kudową-Zdrój znajduje się jeden z parkingów (tzw. parking YMCA lub nazywany parkingiem dolnym), który jest położony na Polanie Imka, a także ulokowany tuż obok niego wjazd na parking górny. W miejsce to dojedziecie po ok. 10 minutach z Kudowy-Zdrój lub po ok. 15 minutach z Dusznik-Zdrój (jadąc przez Łężyce).

Parking YMCA (czyli dolny) jest bezpłatny przez cały rok. Może on pomieścić ok. 80 samochodów i jest dostępny przez cały rok. Z niego do wejścia na teren Błędnych Skał dotrzecie po ok. 1- godzinnym spacerze (jeśli podążycie niebieskim szlakiem) lub po 90-minutowej wędrówce (jeśli wybierzecie ścieżkę dydaktyczną oznaczoną zielonym listkiem). 

Parking YMCA
Parking YMCA

Inną, dużo łatwiejszą opcją dotarcia na Błędne Skały jest wybór parkingu górnego. Wjazd na niego jest możliwy tylko i wyłącznie w okresie od kwietnia do końca października. Co ważne, za skorzystanie z takiej możliwości należy uiścić stosowną opłatę (jej aktualną wysokość możecie sprawdzić TUTAJ). Droga prowadząca na parking górny jest wąska i kręta. Ze względów bezpieczeństwa ruch na niej jest regulowany, tj. przez 15 minut możliwy jest tylko i wyłącznie wjazd nią, by przez następne 15 minut możliwy był tylko zjazd. Parking górny znajduje się zaledwie 200 metrów od wejścia na skalny labirynt Błędne Skały.

Widok na Karkonosze z punkty widokowego na parkingu górnym
Widok na Karkonosze z punkty widokowego na parkingu górnym

Szlak na Błędne Skały

Z parkingu YMCA na Błędne Skały biegną dwa szlaki. Pierwszy z nich to szlak niebieski o długości ok. 3,5 kilometra. Spokojnym tempem do celu naszej wędrówki doprowadzi on nas po 60 minutach marszu. Początkowo jest on bardzo łagodny, ale w drugiej części prowadzi dość stromą, usianą skalnymi głazami ścieżką. Wyprowadza on nas początkowo na parking górny, gdzie koniecznie należy zatrzymać się na tarasie widokowym, skąd rozpościera się panorama na Czechy oraz Karkonosze ze Śnieżką.

Niebieski szlak na Błędne Skały
Niebieski szlak na Błędne Skały
Niebieski szlak na Błędne Skały
Niebieski szlak

Drugim ze szlaków prowadzących na Błędne Skały z Parkingu YMCA jest ścieżka dydaktyczna oznakowana zielonym listkiem. Jej przebycie wymaga poświęcenia ok. 90 minut. Najpierw idzie się wzdłuż głównej drogi wraz ze szlakiem zielonym, a następnie konieczne jest pokonanie stromego, skalnego odcinka, który trawersuje zbocze Skalniaka. Po jego pokonaniu wychodzimy na szeroką, szutrową drogę, która przebiega wśród torfowiska Długie Mokradło. Przez jego fragment nawet możemy przejść po specjalnie przygotowanych pomostach. W ten sposób docieramy do Błędnych Skał niejako od tyłu. Aby do nich wejść, musimy jeszcze obejść je dookoła. Dlatego ten fragment polecamy jako ten zejściowy do parkingu dolnego.

Błędne Skały- tajemne skalne miasto w Górach Stołowych (szlak, bilety wstępu)
Długie Mokradło na ścieżce dydaktycznej
Ścieżka dydaktyczna na Błędne Skały
Ścieżka dydaktyczna na Błędne Skały

Przez Błędne Skały przebiega także szlak o kolorze czerwonym będący fragmentem Głównego Szlaku Sudeckiego. Podążając nim, na Błędne Skały można dotrzeć z Karłowa lub z Kudowy-Zdroju. Natomiast wybierając szlak zielony, do skalnego labiryntu możecie przybyć z Pasterki.

Błędne Skały, czyli jak się (nie) zgubić w skalnym labiryncie?

Wstęp na Błędne Skały jest płatny (aktualny cennik możecie sprawdzić TUTAJ). Opłatę można uiścić bezpośrednio w kasie przy wejściu do skalnego labiryntu (również kartą), albo wykupując bilet online. Ta druga opcja sprawdza się, zwłaszcza gdy Błędne Skały odwiedzamy przy największym ruchu turystycznym, a do kasy biletowej prowadzi długa kolejka. Co ważne, Błędne Skały są otwarte tylko od kwietnia do października. W sezonie zimowym wejście do skalnego labiryntu jest możliwe natomiast tylko na własną odpowiedzialność (wstęp wówczas jest bezpłatny).

Wejście do Błędnych Skał
Wejście do Błędnych Skał
Na początku trasy Błędne Skały
Na początku trasy skalnego labiryntu

Tuż po przekroczenie bram Skalnego Labiryntu proponujemy udać się w lewo, gdzie znajduje się jedyny punkt widokowy na Błędnych Skał, zwany Skalnymi Czaszami. Widać z niego obydwa Szczelińce, Pasterkę, czeski Machov, a także Broumovske Steny z Koruną, na której szczycie znajdziecie słynną huśtawkę. Przy dobrej pogodzie dostrzeżecie stąd także Karkonosze ze Śnieżką. Oprócz podziwiania widoków warto spojrzeć w dół, gdzie z pewnością zrobią na Was wrażenie szczeliny prowadzące w głęboką otchłań.

Na punkcie widokowym Skalne Czasze
Na punkcie widokowym Skalne Czasze

Z punktu widokowego wracamy do punktu wyjścia i rozpoczynamy przygodę ze skalnym labiryntem. Czekają na nas przejścia wąskimi korytarzami i przeciskanie się przez ciasne szczeliny. Wszystko to wymaga od nas małej gimnastyki- przejścia czasem na kucaka, a czasem ze wciągniętym brzuchem. Co, więcej Błędne Skały oferują nam liczne formacje skalne, które pobudzają wyobraźnię zarówno młodszych, jak i starszych. Możemy tutaj zobaczyć Dwunożnego Grzyba, Okręt, czy Kurzą Stopkę.

Błędne Skały- tajemne skalne miasto w Górach Stołowych (szlak, bilety wstępu)
Błędne Skały- tajemne skalne miasto w Górach Stołowych (szlak, bilety wstępu)
Błędne Skały- tajemne skalne miasto w Górach Stołowych (szlak, bilety wstępu)

Przemierzanie Błędnych Skał to duża przyjemność zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Każdy chyba odczuwa tutaj przypływ ogromnej radości z zabawy. A zabawa może polegać zarówno na odgadywaniu co przypomina dana formacja skalna, przeciskaniu się przez bardzo wąskie skalne korytarze, czy chowaniem się najmłodszych przed rodzicami.

Błędne Skały- tajemne skalne miasto w Górach Stołowych (szlak, bilety wstępu)
Błędne Skały- tajemne skalne miasto w Górach Stołowych (szlak, bilety wstępu)

Błędne Skały z dzieckiem

Błędne Skały, podobnie jak całe Góry Stołowe to fantastyczny wybór na spędzenie czasu w górach z dziećmi. Mają one tutaj ogrom frajdy z tego, że mogą się poprzeciskać między skałami, a także na nie powspinać. Co ważne, do Błędnych Skał nie ma możliwości, aby wejść z wózkiem. Nie sprawdzi się tutaj także nosidło turystyczne. Optymalnie byłoby, gdyby dziecko chodziło już o własnych siłach. Chociaż z własnego doświadczenia wiemy, że ten skalny labirynt można pokonać z dzieckiem zachustowanym. Przechodząc go w ten sposób, śmialiśmy się, że jest on “skrojony” idealnie pod mamę z dzieckiem w chuście;)

Błędne Skały- tajemne skalne miasto w Górach Stołowych (szlak, bilety wstępu)
Tosia w chuście w Błędnych Skałach

Więcej propozycji na wycieczkę po Górach Stołowych znajdziecie tutaj: Góry Stołowe, które szlaki są najpiękniejsze?

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!