Babia Góra - najkrótszy szlak z Przełęczy Krowiarki [Beskid Żywiecki]

Babia Góra (1725 m n.p.m.) nie bez przyczyny jest nazywana najbardziej kapryśnym szczytem w Polsce. Gdy w dolinach świeci Słońce i jest ciepło, to na wierzchołku Diablaka może nas spotkać niemiła niespodzianka w postaci silnego wiatru, mgły, czy przenikliwego zimna. Taka oto jest ta nasza Babia. Na wierzchołek tego najwyższego w Polsce (poza Tatrami szczytu) prowadzi kilka szlaków o zróżnicowanym stopniu trudności. Babia Góra najkrótszy szlak? Najłatwiejszy, a zarazem najkrótszy szlak na Babią Górę prowadzi z Przełęczy Krowiarki (1012 m n.p.m.). 

Babia Góra- widok ze szczytu w kierunku zachodnim
Babia Góra- widok ze szczytu w kierunku zachodnim

Przełęcz Krowiarki- jak dojechać, gdzie zaparkować samochód?

Przełęcz Krowiarki jest najwyżej położonym punktem drogi wojewódzkiej nr 957 łączącej Zawoję z Zubrzycą Górną. Jadąc z Katowic, czy Krakowa najłatwiej obrać kierunek na Maków Podhalański i w tej miejscowości skręcić w stronę Zawoi. Z obu tych miast na Przełęcz Krowiarki dojedziemy w ok. 2 godziny. 

Parking na Przełęczy Krowiarki jest sporej wielkości, jednak w słoneczny weekend i w świąteczne dni potrafi zapełnić się do ostatniego miejsca. Opłata za postój wynosi 15 zł za cały dzień. W gratisie dostajemy mapę masywu Babiej Góry- to prezent dla tych, którzy wychodzą na szlak bez takowej w plecaku. 

Czemu Przełęcz Krowiarki zawdzięcza swoją nazwę? Przed laty pasterze upodobali sobie to miejsce na wypas krów, stąd jej etiologia. 

Przełęcz Krowiarki- Sokolica- Gówniak- Babia Góra, czyli najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Babią Górę

Wyruszając na szlak z Przełęczy Krowiarki w kierunku Masywu Babiej Góry jesteśmy zobowiązani do uiszczenia opłaty za wstęp do Babiogórskiego Parku Narodowego (7 zł normalny; 3,5 zł ulgowy- stan na 2021 rok). Następnie dochodzimy do rozwidlenia szlaków. W prawo skręca niebieski, który trawersuje masyw Babiej Góry i można nim dotrzeć do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Wybierając go, możemy po drodze skręcić na zielony szlak, którym w 30 minut dotrzemy na Sokolicę (1368 m n.p.m.) lub na Perć Akademików znakowaną na żółto. Ta druga opcja jest najtrudniejszym sposobem na dostanie się na szczyt Babiej Góry.

Podejście na Sokolicę wiedzie po schodach
Babia Góra- podejście na Sokolicę wiedzie po schodach

My, dzisiaj skupimy się na wyborze najłatwiejszym, a mianowicie wędrówce z Przełęczy Krowiarki czerwonym szlakiem. Wędrówka nim do góry spokojnym tempem nie powinna zająć więcej niż 2,5 godziny. Powrót jest szybszy i powinien być krótszy o ok. 1 godzinę. Jednak musicie doliczyć do tego zmienne warunki atmosferyczne, postój na szczycie, czy czas na robienie zdjęć, a jeśli Wam pogoda dopisze to będzie co fotografować;) 

P.S. Co ciekawe, w czasie II wojny światowej wzdłuż tego szlaku przebiegała słowacko- niemiecka granica, stąd na trasie możecie spotkać słupki z wyrytymi literami “D” i “S”.

Panorama z Sokolicy
Panorama z Sokolicy. W drodzę na Babią Górę

Na Sokolicę (1368 m n.p.m.)

Wracamy na Przełęcz Krowiarki, przy rozwidleniu szlaków skręcamy w lewo za czerwonymi szlakowskazami. Ścieżka od razu wymaga od nas większego wysiłku. Jest dość stromo, ale wędrówkę ułatwiają kamienno- drewniane stopnie. Maszerujemy przez iglasty las, a upływający czas umila nam śpiew ptaków. Na tym odcinku nie mamy, jednak co liczyć na piękne widoki. Zmieni się to dopiero, po około godzinie, gdy dotrzemy na szczyt Sokolicy (1368 m n.p.m.).

Góra ta swoją nazwę zawdzięcza temu, że w XIX wieku na jej wierzchołku swoje gniazdo miał orzeł przedni, który przez miejscowych błędnie został zidentyfikowany jako sokół. Z tego względu górę tą nazwaną Sokolicą. Z jej szczytu rozpościera się panorama na Kępę, Gówniaka i Diablaka, czyli szczyty, które za niedługo przyjdzie nam zdobywać. Widoczne są również inne szczyty Beskidu Żywieckiego, a także Beskidu Makowskiego. Tak piękną panoramę możemy podziwiać z tarasu widokowego, na którym znajdują się ławeczki przeznaczone do odpoczynku. 

Zobacz także: Hala Boracza- opis szlaku

Widok z Sokolicy na Kępę
Widok z Sokolicy na Kępę. Dalej widoczna Babia Góra
Sokolica widziana z Kępy
Sokolica widziana z Kępy

Babia Góra najkrótszy szlak? Przez Kępę i Gówniak

Dalsza ścieżka już nie jest tak stroma. Wędrujemy wśród gęstej kosodrzewiny. Tutaj możemy poczuć również po raz pierwszy “klimat” Babiej Góry, na który składa się przede wszystkim silny wiatr. Jednak, właśnie kosodrzewina pomaga nam w tym, by się przed nim chronić. Po ok. 30 minutach dochodzimy do kolejnego szczytu w masywie Babiej Góry- Kępy (1519 m n.p.m.). Tutaj również, podobnie jak na Sokolicy znajduje się taras widokowy wraz z ławeczkami. Otwiera się stąd także panorama na masyw Policy, szczyty Beskidu Wyspowego, Gorców, a także Tatr.

Widoki rozpościerające się z Kępy
Widoki rozpościerające się z Kępy. Babia Góra
Między Kępą a Gówniakiem wzdłuż szlaku króluje tylko i jedynie kosodrzewina
Między Kępą a Gówniakiem wzdłuż szlaku króluje tylko i jedynie kosodrzewina

Po krótkim odpoczynku ruszamy w dalszą drogę. Z czasem kosodrzewiny jest coraz mniej, a wokół nas otwiera się coraz piękniejsza panorama. Po 20 minutach od Kępy docieramy do Gówniaka (1617 m n.p.m.), zwanego inaczej Wołowymi Skałami. Przed laty w miejscu tym wypasano woły, co samo nasuwa etiologię nazwy tego szczytu. Stąd na Diablaka, czyli cel naszej wędrówki pozostało 15 minut spokojnego marszu. Ostatni etap nie jest trudny, a wokół nas rozpościerają się coraz to piękniejsze widoki. Daje to motywację do wykrzesania jeszcze trochę sił, aby zdobyć szczyt.

Widok na Jezioro Orawskie i będące zza chmurami Tatry
Widok na Jezioro Orawskie i będące zza chmurami Tatry. Babia Góra

Babia Góra- szczyt osiągnięty!

Szczyt Babiej Góry jest niezwykle rozległy, a przez to oferuje przepiękne widoki. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście tatrzańskie wierzchołki, ale warte uwagi są także szczyty Małej Fatry, Velky Chocz, czy Jezioro Orawskie. W kierunku północnym możemy spoglądać na szczyty Beskidu Żywieckiego, Śląskiego oraz Makowskiego, a we wschodnim na masyw Policy, Beskid Wyspowy, a także Gorce. 

Zobacz także: Beskid Żywiecki- najpiękniejsze szlaki

Na szczycie Babiej Góry
Babia Góra- na szczycie

Warto przysiąść na wierzchołku Babiej Góry i posilać się tymi pięknymi widokami. Gdy jest zimno i wieje wiatr dobrze jest znaleźć miejsce przy 10- metrowym kamiennym murze. Stanowi on skuteczną ochronę przed tymi niedogodnościami. 

Na szczycie Babiej Góry uwagę zwraca także ołtarz, przy którym odprawiane są msze św., tablica upamiętniająca jej zdobycie przez arcyksięcia Józefa Habsburga, a także tablica ku pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Na szczycie Babiej Góry
Babia Góra- na szczycie
Babia Góra - najkrótszy szlak z Przełęczy Krowiarki [Beskid Żywiecki]
Babia Góra- widok ze szczytu w stronę Zawoji

W drogę powrotną po własnych śladach

W drogę powrotną na Przełęcz Krowiarki udajemy się po własnych śladach. Zejście powinno nam zająć o około 1 godzinę mniej czasu niż wejście na szczyt Babiej Góry. No chyba, że tak bardzo Was zauroczą widoki, że będziecie przystawać i co chwilę je oglądać, wtedy ten czas może znacznie się wydłużyć. Łączna długość trasy z Przełęczy Krowiarki na szczyt Babiej Góry i z powrotem wynosi 10 kilometrów, w czasie których pokonujemy ponad 700 metrów przewyższenia, co na pewno każdy z wchodzących odczuje we własnych nogach. 

Zobacz także: Pilsko- opis szlaku

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!