Leśny Szlak Wspinaczkowy to propozycja na bardzo ciekawą górską wędrówkę w okolicach Polanicy-Zdroju. Szlak ten prowadzi przez najciekawsze formacje skalne znajdujące się południowo-wschodniej części Gór Stołowych. Ma on niecałe 7 kilometrów długości, a jego pokonanie nie jest zbyt wymagające. Bez problemu poradzą sobie tutaj całe rodziny z dziećmi.
Leśny Szlak Wspinaczkowy został wytyczony w 2019 roku. Łączy Polanicę-Zdrój ze szczytem Szczytnik, górującym nad Szczytną. Ma on długość ok. 7 kilometrów. Znakowany jest na kolor czarny. Na jego końcach znajdują się tablice informacyjne obrazujące jego przebieg. W czasie przemierzania tego szlaku będziemy mieli okazję zobaczyć najciekawsze formacje skalne znajdujące się w tej części Gór Stołowych. Na szczególną uwagę zasługują skała Kruk, Zbójeckie Skały, Skała Wielbłąd, czy liczne skalne grzyby.
Leśny Szlak Wspinaczkowy – skąd rozpocząć wędrówkę?
Leśny Szlak Wspinaczkowy można rozpocząć w dwóch miejscach. Jeden z jego końców znajduje się na głównym deptaku w Polanicy-Zdroju. Aby go odszukać kierujmy się w stronę ścianki wspinaczkowej przygotowanej tu dla najmłodszych. To właśnie przy niej odnajdziemy kropkę wskazującą na początek trasy. Drugi koniec szlaku znajduje się na szczycie Szczytnik, tuż obok Zamku Leśna. My dzisiejszy opis trasy rozpoczniemy od Polanicy-Zdroju. Przed wędrówką warto zwiedzić to malownicze, uzdrowiskowe miasteczko – Polanica-Zdrój: 10 miejsc, które warto zobaczyć
Leśny Szlak Wspinaczkowy – najpierw na Gancarz
Leśny Szlak Wspinaczkowy rozpoczynamy na deptaku biegnącym wzdłuż Bystrzycy Dusznickiej w Polanicy-Zdroju. Początkowo wędrujemy promenadą wzdłuż tej rzeki. Po kilkuset metrach przechodzimy przez most na drugi jej brzeg i kierujemy się w stronę letniego toru saneczkowego. Jeśli mamy ochotę to możemy z niego skorzystać, bo szlak nie będzie już tu wracać.
Kolejno maszerujemy wzdłuż toru w stronę restauracji Góralka. Warto tu odwrócić się nieco do tyłu, bo naszym oczom ukazuje się panorama na Góry Bardzkie, Złote, a także Czarną Górę w Masywie Śnieżnika. Po zachwycie nad widokami, czeka na nas nieco bardziej strome podejście. Nie trwa ono jednak zbyt długo, bo po kilkuset metrach docieramy do wypłaszczenia. Po naszej lewej stronie otwiera się ładny widok na Polanicę-Zdrój. W tle natomiast dostrzeżemy Wzgórza Ścinawskie.
Idąc dalej dotrzemy do kolejnego punktu widokowego. Panorama z niego jest jednak dość mocno ograniczona przez rosnące tu drzewa. Są za to stoliki i ławki, na których można usiąść i nieco odpocząć przed dalszą wędrówką. My, jednak się nie zatrzymujemy i wędrujemy dalej w stronę Gancarza (460 m.n.p.m.). Szlak teraz prowadzi przez przepiękny las.
Polecamy Wam tu zwolnić i dostrzec piękno przyrody. W ten sam nawet nie wiecie kiedy zameldujecie się na Gancarzu. Na wierzchołku tej góry pierwsze ciekawsze formacje skalne. Jest tu wielbłądek i potężne, kilkudziesięciometrowe skały Malwa. Robią one ogromne wrażenie, zwłaszcza kiedy stanie się na ich skraju i patrzy w dół. Warto tu pamiętać, że na skale tej poprowadzone są drogi wspinaczkowe i należy uważać, aby nikomu nic nie zrzucić na głowę.
Na Piekielną Przełęcz
Z Gancarza kierujemy się zgodnie ze szlakowskazami w kierunku kamieniołomu piaskowca. Zgodnie z informacjami, jakie tutaj widnieją, wstęp na teren zakładu jest wzbroniony. Możemy tylko rzucić okiem zza skał i zobaczyć panoramę, jaka się stąd rozciąga. W roli głównej Kamienna Góra oraz Wolarz. Kolejno maszerujemy w stronę Zbójeckich Skał. To sporych wielkości formacja skalna, która wyrasta dość niespodziewanie przy leśnej ścieżce. Dalej szlak wyprowadza nas szeroką i wygodną ścieżkę, którą docieramy na Piekielną Przełęcz (508 m n.p.m.). Na przełęczy znajduje się wiata, parking, a także punkt gastronomiczny.
Jeśli macie ochotę to z przełęczy warto podejść na wierzchołek Piekielnej Góry (538 m n.p.m.) Zdobędziecie go po zaledwie kilku minutach marszu. Warto się tutaj potrudzić, bo na szczycie znajdują się niewielkie formacje skalne i rozciąga się stąd ciekawa panorama na Góry Bystrzyckie. Warty odnotowania jest fakt, że w latach 80. Piekielna Góra była miejscem spotkań opozycjonistów.
W kierunku Szczytnika
Z Piekielnej Przełęczy ruszamy w stronę Szczytnika. Najpierw maszerujemy wraz z żółtym szlakiem. Po kilkuset metrach jednak go “porzucamy” i skręcamy w lewo na leśny dukt prowadzący do najciekawszych formacji skalnych na tym odcinku. Pierwszą skałą, którą nie sposób pominąć jest skała Kruk. To wysoka na kilkadziesiąt metrów baszta skalna opadająca stromo do Piekielnej Doliny. Z tej skały możemy dojrzeć nie tylko Góry Bystrzyckie, ale i nawet Śnieżnik, który wychyla się na horyzoncie.
Leśny Szlak Wspinaczkowy następnie prowadzi wśród innych niezwykle ciekawych formacji skalnych. Mijamy, m.in. Okienną, Turniczkę, czy Lelum Polelum. Po drodze także możemy spoglądać na liczne skalne grzyby, które niezmiennie robią na nas ogromne wrażenie. Dalej szlak prowadzi w stronę Szczytnika, warto jednak zboczyć tutaj na Kalwarię Górską, gdzie w skałach znajdziemy wyrzeźbione stacje drogi krzyżowej.
Szczytnik i Zamek Leśna Skała
Po prawie 7-kilometrowej wędrówce docieramy na szczyt Szczytnik (589 n.p.m.), który góruje nad Szczytną. Nim dotrzemy do Zamku Leśna, który znajduje się na jego wierzchołku, warto jeszcze przyglądnąć się formacjom skalnym, jakie znajduje się w partii szczytowej. Ciekawą skałą jest z pewnością Wielbłąd, na którym wytyczono liczne drogi wspinaczkowe. Również warta uwagi jest skała Widokowa, na której znajduje się punkt widokowy (obecnie wyłączony z użytkowania). Spójrzmy również na Tsunami, Płetwę i Zamkową Basztę.
Na szczycie Szczytnika stoi Zamek Leśna Skała. To obiekt wybudowany w latach 30. XIX wieku jako rezydencja hrabii Leopolda von Hochberga. Wzniesiono go w miejscu dawnego fortu pruskiego. Zamek przez lata był siedzibą zakonu Misjonarzy Świętej Rodziny, którzy do 2020 roku prowadzili tu dom opieki społecznej. Obecnie zamek jest własnością powiatu kłodzkiego. Swoją siedzibę ma tutaj także parafia, a w zamkowej kaplicy w niedziele odprawiane są msze święte.
Jak wrócić do Polanicy-Zdroju?
Ze Szczytnika do Polanicy-Zdroju możemy wrócić pieszo. Przykładowo do centrum miasta dotrzemy podążając cały czas za żółtym szlakiem. Inną opcją – naszym zdaniem dużo ciekawszą, jest zejście do Szczytnej i powrót do Polanicy-Zdrój pociągiem. Po pierwsze będziemy mogli przejść szlakiem żółtym, który biegnie tuż u podnóża potężnej skały Widokowej. Po drugie pociąg relacji Szczytna-Polanica-Zdrój jedzie dnem Piekielnej Doliny. Przemierzając szlak mieliśmy okazję podziwiać ją “z góry”. Jadąc pociągiem natomiast możemy ją poznać od tej drugiej strony:)
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!