Gromnik- wzniesienie z wieżą widokową i ruinami zamku [Wzgórza Strzelińskie]

Gromnik (393 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Wzgórz Strzelińskich, które rozciągają się pomiędzy Strzelinem, Ziębicami, a Przewornem w województwie dolnośląskim. Wejście na niego jest krótkie, więc idealnie nadaje się na spędzenie jednego z jesiennych dni na łonie przyrody, w rodzinnej atmosferze. Na szczycie znajduje się wieża widokowa oraz replika ruin średniowiecznego zamku, które cały czas są sukcesywnie odkrywane przez archeologów. 

Szczyt Gromnika
Szczyt Gromnika
Gromnik

Gromnik- szczyt pełen historii

Gromnik od czasów starożytnych budził zainteresowanie okolicznych mieszkańców. Badania archeologiczne wskazują, że najstarsze grodzisko na szczycie pochodzi z okresu VIII- V wieku p.n.e. Wówczas, Gromnik był ważnym miejscem kultu pogańskiego, podobnie jak pobliska Ślęża. Kolejne informacje o zabudowaniach na szczycie Gromnika pochodzą z IX-X wieku n.e. Wtedy to na szczycie swoje grodzisko mieli mieć Ślężanie. 

W średniowieczu swoją siedzibę na szczycie Gromnika zakładają bracia Czirn. Byli oni lokalnymi rozbójnikami, którzy siali postrach nie tylko wśród okolicznych mieszkańców, ale i władzy książęcej. Na swoim koncie mieli napady na zamek w Otmuchowie, Wrocław, czy Brzeg. Ostatecznie kres im położył książę legnicki, Fryderyk. Czirnowie po zburzeniu zamku przenieśli się do posiadłości ulokowanych w miejscowościach położonych pod Gromnikiem. Na szczyt jednak nigdy nie powrócili. 

Na przełomie XIX i XX wieku, na szczycie Gromnika wybudowano wieżę widokową, a także gospodę. Szczyt ten stał się bardzo popularnym miejscem wycieczek lokalnej społeczności. Niestety, po opuszczeniu terenu przez Niemców w 1945 roku, szczyt nie zyskał aprobaty Polaków, którzy przybyli na te tereny. Obiekty na szczycie popadały w ruinę, aż w końcu zdecydowano o ich zburzeniu. Dopiero na początku XXI wieku postanowiono uporządkować teren i rozpocząć jego zagospodarowanie dla ruchu turystycznego. 

Legenda o szczycie

Okrutność i bogactwo Jana Czirna często były przypisywane jego diabelskim układom. Nie można temu dziwić się, gdyż swój majątek posiadł on podczas trwających wojen husyckich. Jednakże pewnej nocy, pakt z diabłem, który zawarł, dobiegł końca. Wówczas diabeł zjawił się w Gromniku, by odebrać duszę rycerza.

Chcąc odwrócić uwagę diabła i zyskać na czasie, Jan Czirn zaproponował mu grę w kręgle. Polem gry miały być wąwozy prowadzące z Samborowiczek w kierunku szczytu. Diabeł rzucał ognistymi kulami, a po jego rzucie pozostał tylko jeden kręgiel, który miał zadecydować o losach zbójnika. Jan Czirn, wykorzystując ostatnie siły, wyrwał olbrzymi megalit z bramy zamkowej i rzucił nim z całej siły. Udało mu się strącić ostatni kręgiel, co uratowało jego życie. To wydarzenie skłoniło go do nawrócenia, a nawet do wybudowania nowego kościoła św. Oswalda.

Gromnik- wzniesienie z wieżą widokową i ruinami zamku [Wzgórza Strzelińskie]
Ruiny zamku widziane z wieży widokowej
Szlak wiodący na Gromnik
Szlak wiodący na szczyt

Jak dojechać pod szczyt?

Bezpłatny parking, gdzie można zostawić samochód, skąd następnie prowadzą najkrótsze szlaki dojściowe na szczyt, znajduje się przy szosie wiodącej z Przeworna do Białego Kościoła, w jej najwyższym punkcie (ok. 330 m n.p.m.). Niestety nawierzchnia drogi prowadzącej na ten parking nie należy do najlepszych. Niezależnie od której strony jedziecie, należy zachować pełnie ostrożności. 

Szlak wiodący na Gromnik
Szlak wiodący na Gromnik

Szlaki na szczyt

Z parkingu na szczyt prowadzą dwa szlaki (czerwony oraz żółty). Ścieżka prowadząca wzdłuż nich wiedzie po drewnianych schodach. Obok niej ustawione zostały tablice informacyjne, na których można przeczytać o przedstawicielach świata fauny i flory, których możemy spotkać wędrując po Wzgórzach Strzelińskich. Ścieżka ta ma zaledwie 300 metrów długości, na których wznosimy się 60 metrów do góry. W zależności od naszego tempa jej przejście nie powinno nam zająć więcej niż 10 minut. 

Istnieje możliwość wejścia na szczyt okrężną ścieżką bezszlakową. Jest ona znacznie mniej stroma, stąd polecana jest szczególnie rodzicom z wózkami, rowerzystom, czy osobom ze słabszą kondycją. Jeśli natomiast chcecie nieco wydłużyć swoją wędrówkę to możecie ją rozpocząć w Gościęcicach. Znajduje się tutaj także bezpłatny parking, a na szczyt zajdziecie stamtąd po pokonaniu ok. 6,5 kilometra. 

Na zboczach Gromnika poprowadzono także trasy rowerowe singletrack. Są one łatwe, a przez to przyjazne dla całych rodzin. 

Zobacz także: Wąwóz Myśliborski

Ruiny zamku na Gromniku
Ruiny zamku na Gromniku
Ruiny zamku na Gromniku
Ruiny zamku na Gromniku
Gromnik- wzniesienie z wieżą widokową i ruinami zamku [Wzgórza Strzelińskie]

Wieża widokowa na szczycie Gromnika

Na szczycie znajduje się wieża widokowa, wybudowana w 2012 r. Jest to dość ciekawa konstrukcja szachulcowa, której podobnej nie sposób znaleźć nigdzie w okolicy. Wejście na wieżę widokową jest bezpłatne. Niestety, jest ona tylko otwarta w weekendy od maja do końca października w godzinach od 13.00 do 19.00 Planując przybycie tutaj, warto mieć to na uwadze. 

Wejście na szczyt wieży prowadzi po krętych schodach, a w ostatnim etapie po drabinie. Na dole wieży u „klucznika” można zdobyć pieczątkę potwierdzającą zdobycie tego szczytu. Z wieży widokowej rozpościera się panorama na Góry Sowie, Bardzkie, Wałbrzyskie, a w kierunku północnym na Nizinę Śląską. Widoczne są chociażby zabudowania Wrocławia z najwyższym budynkiem w tym mieście, czyli Sky Towerem. 

Wieża widokowa na Gromniku
Wieża widokowa na Gromniku
Gromnik- wzniesienie z wieżą widokową i ruinami zamku [Wzgórza Strzelińskie]
Widok z wieży widokowej
Gromnik- wzniesienie z wieżą widokową i ruinami zamku [Wzgórza Strzelińskie]
Widok z wieży widokowej

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!