W okolicy Lądek-Zdrój można spotkać wiele ciekawych formacji skalnych. Można tu wymienić, m.in. Skalny Wąwóz w Dolinie Lutego Potoku, skały w okolicach szczytów Dzielca, Królówki, a także Trojaka. W pewną niedzielę udaliśmy się na wędrówkę, która za cel miała poznanie niektórych z nich. Na sam koniec dnia skusiliśmy się także na wspinaczkę po jednej z dróg wytyczonych na formacjach skalnych zwanych Niżną Basztą.
Zaczynamy przy pensjonacie Willa Marianna
Samochód parkujemy w Stojkowie- wsi leżącej pomiędzy Lądkiem- Zdrój a Stroniem Śląskim. Niewielki parking, mogący pomieścić ok. 10 samochodów znajduje się w pobliżu pensjonatu Willa Marianna. Jeśli tutaj nie znajdziecie wolnego miejsca parkingowego, to kolejne odnajdziecie, kierując się w stronę zdrojowej części Lądka- Zdrój. Dzisiaj przez większość dnia będziemy wędrować turystycznymi trasami, jakie wyznaczono w okolicy tej miejscowości. Są one znakowane na czerwono (trasy wędrówkowe), niebiesko (trasy kuracyjne) oraz na żółto (trasy spacerowe). My, na początek wybieramy czerwoną trasę nr 3, która będzie nam towarzyszyć przez większość dnia.
Pierwszy przystanek? Sztolne Skały- Lądek-Zdrój
Po opuszczeniu parkingu nie musieliśmy zbyt długo szukać interesującej nas ścieżki. Szybko odnajdujemy właściwe oznakowanie, które już po kilku minutach doprowadza nas do pierwszej formacji skalnej- Niżnej Baszty. Stanowi ona, wraz z kilkoma innymi formacjami, które będziemy mijać na naszej drodze, zgrupowanie skalne zwane Sztolnymi Skałami. Rozpościerają się one na zachodnich stokach Królówki (779 m n.p.m.), na odcinku ok. 3 kilometrów.
Spod Niżnej Baszty trasa turystyczna prowadzi stromo ku górze, pozwalając nam stanąć na jej wierzchołku. Następnie wędrujemy wzdłuż kolejnych formacji: Wyżniej Baszty i położonej niewiele wyżej Skalnej Iglicy. Z tą ostatnią związane są ważne wydarzenia historyczne. W 1813 roku w Lądku- Zdrój, spotkali się car rosyjski Aleksander I oraz król pruski Fryderyk Wilhelm III. Tematem rozmów było wspólne przeciwstawienie się wojskom Napoleona napierających na kolejne państwa europejskie.
W tym samym czasie, w Lądku- Zdrojuj mieszkał pruski żołnierz Julius von Gravert, który w wyniku odniesionych ran nie mógł brać czynnego udziału w wojnie. Postanowił on, jednak losy wojny zawierzyć Bogu i z tego względu umieścił on na Skalnej Iglicy krzyż, który został opatrzony sentencją Chrystus we wszystkim Chrystus. Po zwycięstwie wojsk pruskich nad Napoleonem w bitwie pod Lipskiem, pod owym krzyżem umieścił tablicę z zawartą łacińską sentencją, która w wolnym tłumaczeniu oznacza: Z tym znakiem zwyciężysz. Dzisiaj na szczycie Skalnej Iglicy stoi krzyż wzniesiony w 2004 roku, który ma na celu wspominać tamto wydarzenie.
Zobacz także: Trojak- opis szlaku
Podążając dalej wzdłuż wyznaczonej czerwonej trasy turystycznej, trafiamy na kolejną formację skalną zwaną Skalnym Zębem. Próbujemy oglądać ją z każdej strony, by owy ząb zlokalizować, ale niestety ta sztuka się nam nie udaje. Za to zakochujemy się w znajdującej się nieopodal na skrzyżowaniu dróg, Zielonej Polance . Polana ta jest naprawdę zielona i z tego względu zachęca, by przysiąść na chwilę, napić się kawy z termosu i po prostu podziwiać piękno otaczającego nas lasu.
Z Zielonej Polanki udajemy się ku szczytowi Królówki. Po drodze mijamy jeszcze jedną formację skalną- Trzy Ambony, z której to rozpościera się ładna panorama na Trojak oraz Borówkową. Im wyżej, tym droga staje się coraz bardziej zarośnięta. Widać, że turystów w tej okolicy można “ze świecą szukać”. My pierwszych tego dnia spotykamy dopiero pod szczytem Królówki, na której również znajdują się formacje skalne.
Wizyta na Zamku Karpień- w pobliżu Lądek-Zdrój
Ze szczytu Królówki nadal podążamy za znakami czerwonej trasy turystycznej. Naszym kolejnym celem jest zdobycie Karpiaka (782 m n.p.m.), na którego szczycie w XII wieku wzniesiono zamek. Został on spalony w czasie wojen husyckich w XV wieku, a następnie rozgrabiony i zburzony przez lokalną społeczność. Dzisiaj możemy oglądać jedynie pozostałości po fundamentach dawnej warowni. Z Karpiaka rozpościera się ładna panorama na Śnieżnik, Żmijowiec oraz Czarną Górę.
Kierunek Trojak- szczyt w pobliżu Lądek-Zdrój
Po krótkiej przerwie na Karpiaku ruszamy w stronę Trojaka. Na tym odcinku dołączają do nas dwa szlaki turystyczne- zielony prowadzący ku Przełęczy Lądeckiej oraz niebieski, którym zawędrujemy właśnie na Trojaka, a następnie do Lądka- Zdroju. Po drodze mijamy Rozdroże Zamkowe, a następnie przechodząc przez Skalne Wrota, docieramy na Trojaka (766 m n.p.m.). Na jego wierzchołku znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się fantastyczna panorama na Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe, a w oddali również na Karkonosze.
Z Trojaka wracamy na Sztolne Skały
Pod szczytem Trojaka las został mocno przerzedzony przez kornika. Z tego względu, wędrując niebieskim szlakiem, co chwilę możemy spoglądać na Borówkową. Na jednym ze skrzyżowań skręcamy w lewo, w Drogę Rysia, a następnie Drogę Zieloną, by znów dotrzeć pod Skalną Iglicę. Po drodze mijamy trasy rowerowe zaliczane do sieci Singletrack Glacensis. Ze Skalnej Iglicy schodzimy ku Niżnej Baszcie, gdzie czeka na nas niespodzianka. Nasz znajomy po raz kolejny umożliwia nam podjęcie wyzwania pt.: “wspinaczka skałkowa”. W tym miejscu spędzamy całą resztę popołudnia, a następnie udajemy się na położony nieopodal parking, gdzie rano zostawiliśmy swój samochód.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!