Trojak to szczyt o wysokości 766 m n.p.m. leżący w Górach Złotych, w pobliżu Lądka-Zdroju. Na jego szczycie znajduje się platforma widokowa, z której rozpościera się piękny widok na Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Orlickie, Stołowe, a także Bardzkie i Sowie. Najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Trojak prowadzi z uzdrowiskowej części Lądka-Zdroju. Z niej, wejście spokojnym tempem na szczyt nie powinno zająć więcej niż 1 godzinę.
Udając się na Trojak warto nie ograniczać się tylko i wyłącznie do wizyty na platformie widokowej. W jego okolicy jest jeszcze sporo innych ciekawych miejsc, które koniecznie warto zobaczyć. Mowa o Skalnych Wrotach, Stołowych Skałach, ruinach zamku Karpień, czy pozostałościach po dawnej wsi Karpno. Co więcej, w masywie Trojaka znajdują się trasy rowerowe wchodzące w skład sieci Singletrack Glacensis, spora ilość tras spacerowych oraz biegowych.
Trojak- platforma widokowa, która przyciąga turystów
Na szczycie Trojaka w 2022 roku wzniesiono platformę widokową. Powstała ona na formacji skalnej, na której do tej pory znajdował się punkt widokowy. W przeciwieństwie do niego nowa platforma jest dużo bardziej bezpieczniejsza, a także wprowadziła w krajobraz Trojaka sporo nowoczesności. Składają się na nią 3 podesty. Każdy z nich ma różną długość i odchodzi w innym kierunku. Platforma zbudowana jest z metalowych, ażurowych podestów, przez co spoglądając w dół, na ich końcach możemy popatrzeć w przepaść. Dla dodania nieco adrenaliny, barierki na końcach platformy wykonane zostały ze szkła.
Wejście na platformę widokową wytyczono po metalowych schodkach, dzięki czemu jest znacznie łatwiej niż do tej pory. Do momentu budowy nowej platformy, aby wejść na punkt widokowy, należało iść bezpośrednio po skałach.
Niestety, powstanie platformy wiązało się z “ukryciem” za metalowymi podestami słynnego napisu “Wolny, ale głodny 04.06.1989 r.”. Do tej pory nie wiadomo, kto jest autorem tego napisu. Nawiązuje on oczywiście do pierwszych częściowo wolnych wyborów i niewiedzy, jak będzie po nich wyglądało życie w Polsce. W masywie Trojaka doszło także do wycinki sporej liczby drzew. Jak zapewniają leśnicy, nie miało to, jednak związku z inwestycją, a z atakiem lasu przez kornika drukarza.
Z platformy widokowej na Trojaku rozpościera się przepiękna panorama. Obejmuje ona Masyw Śnieżnika ze Śnieżnikiem i Czarną Górą, Góry Bystrzyckie, Orlickie, Stołowe, a także Bardzkie i Sowie. Widoczna jest także północna część Gór Złotych z Borówkową, na której wierzchołku znajduje się wyjątkowa wieża widokowa.
Zobacz także: Śnieżnik- szlak z Międzygórza
Trojak- szlak z Lądka-Zdroju
Najkrótsza opcja dotarcia na Trojak to wędrówka niebieskim szlakiem z Lądka-Zdroju. Wycieczkę rozpoczynamy na ulicy Leśnej, wzdłuż której za ośrodkiem Trojan znajduje się parking, który spokojnie pomieści kilkanaście samochodów. Parkowanie w tym miejscu, jak i w całej części zdrojowej Lądka-Zdrój jest bezpłatne. Stamtąd podążamy buczynowym lasem, przyjemną, niezbyt wymagającą ścieżką.
Kilkukrotnie przekraczamy trasy rowerowe Singletrack Glacensis, stąd należy w tych miejscach zachować szczególną ostrożność. Zaledwie po ok. 40 minutach wychodzimy z lasu na odsłonięty teren, skąd widoczna jest już formacja skalna na szczycie Trojaka, na której znajduje się platforma widokowa. Dotarcie do niej nie powinno zająć więcej niż kolejnych 5 minut spokojnej wędrówki.
Na Trojak można także wejść z Przełęczy Lądeckiej (szlak zielony i niebieski) oraz z czeskiej wsi Zálesí (szlak niebieski).
Co warto zobaczyć w okolicach Trojaka?
Okolica Trojaka obfituje w wiele ciekawych atrakcji, które warto zobaczyć, wędrując po tutejszych szlakach. Podążając dalej za niebieskimi szlakowskazami dotrzemy do bardzo ciekawych formacji skalnych. Najpierw po naszej lewej stronie “wyrosną” Trzy Baszty, a następnie przyjdzie nam przejść wąskim przejściem przez tzw. Skalną Bramę. Miejsce to zawsze robi na nas ogromne wrażenie, gdy odwiedzamy tę okolicę.
Ciekawe formacje skalne znajdują się także na zboczach Królówki (779 m n.p.m.). Zwane są one potoczne Stołowymi (bądź Sztolnymi) Skałami. Możemy tu oglądać Niżną Basztę, Trzy Ambony, Skalny Ząb czy Skalną Iglicę. Z tą ostatnią związana jest bardzo ciekawa historia. W 1813 roku w Lądku-Zdroju, spotkali się car rosyjski Aleksander I oraz król pruski Fryderyk Wilhelm III. Tematem rozmów było wspólne przeciwstawienie się wojskom Napoleona nacierających na kolejne państwa europejskie.
W tym samym czasie, w Lądku-Zdroju mieszkał pruski żołnierz Julius von Gravert, który w wyniku odniesionych ran nie mógł brać czynnego udziału w wojnie. Postanowił on, jednak losy wojny zawierzyć Bogu i z tego względu umieścił on na Skalnej Iglicy krzyż, który został opatrzony sentencją Chrystus we wszystkim Chrystus. Po zwycięstwie wojsk pruskich nad Napoleonem w bitwie pod Lipskiem, pod owym krzyżem umieścił tablicę z zawartą łacińską sentencją, która w wolnym tłumaczeniu oznacza: Z tym znakiem zwyciężysz. Dzisiaj na szczycie Skalnej Iglicy stoi krzyż wzniesiony w 2004 roku, który ma na celu wspominać tamto wydarzenie.
Innym wartym odwiedzenia miejscem w okolicach Trojaka są ruiny Zamku Karpień. Został on wzniesiony na szczycie Karpiaka (782 m n.p.m.) prawdopodobnie przez plemienia Chorwatów już w XIII wieku. W trakcie wojen husyckich, w XV wieku został one jednak doszczętnie zniszczony. Kolejne lata to grabieże na zamku, jego całkowita dewastacja i rozbiórka przez miejscową ludność. Dzisiaj po warowni pozostały właściwie tylko fundamenty i niewielki mury. Ruiny Zamku Karpień są dobrym punktem widokowym na Masyw Śnieżnika.
W niedalekiej odległości od zamku Karpień, w okolicach zielonego szlaku łączącego Przełęcz Lądecką z Rozdrożem Zamkowym znajdują się ruiny zabudowań opuszczonej wsi Karpno. Gdy będziemy przemierzać ten rejon, możemy natrafić na fundamenty, a nawet mury dawnych domostw. Ich mieszkańcy zostali wysiedleni wraz z końcem II wojny światowej. Ze względu na trudne warunki życiowe, ich domy nie zostały zasiedlone przez ludność napływową. Jedynym obiektem po wsi, który przetrwał jest kościół Matki Bożej od Zagubionych, który kilka lat temu przeszedł gruntowny remont.
Natomiast na niebieskim szlaku z Rozdroża Zamkowego w kierunku czeskiej wsi Zálesí natrafimy na samoobsługowy Leśny Bar. Nie ma tu obsługi, ale za to znajduje się towar (napoje, drobne przekąski), za który należy uiścić opłatę do specjalnej skrzyneczki.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!