Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie - dojazd, wstęp, zwiedzanie

Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie jest zlokalizowany w Parku Śląskim, czyli jednym z największych parków miejskich w Europie. Jego budowa rozpoczęła się w 1967 roku, jednak przez ponad 50 lat nigdy nie została ukończona. Dopiero, w 2021 roku został on oddany do użytku. Jego niezwykle istotnym elementem jest woda, wokół której zaaranżowano infrastrukturę ogrodu. Miejsce to charakteryzuje się niezwykłą estetyką. Nic dziwnego, że stało się ono jednym z chętniej odwiedzanych miejsc w całym Parku Śląskim. 

Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie
Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie

Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie w stylu Tsukiyama

Ogród Japoński w Chorzowie został wybudowany w stylu Tsukiyama. Co to znaczy? Jego aranżacja oparta jest o rozbudowany układ wodny. Składa się on ze zbiornika wodnego, strumienia oraz wodospadu. Kaskadę wodną zbudowano granitowych bloków skalnych. Całość można oglądać z przeszklonego tarasu widokowego stanowiącego centralny element całego ogrodu. Naprzeciwko kaskady wodnej nasz wzrok przyciąga ponad 50- letnia wiśnia, która została naruszona przy pierwszych pracach przy ogrodzie, w 1967 roku. Z pewnością jest ona jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów ogrodu. 

Może Cię zainteresuje? Polskie Malediwy w Jaworznie!

Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie
Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie

Kolejną strefą w Ogrodzie Japońskim w Chorzowie jest Ogród Zen zwany również ogrodem żwirowym. Jego charakterystycznym elementem są głazy o nieregularnych kształtach, które szczególnie przypodobały się naszej Tosi. Urządziła sobie ona na nich ściankę wspinaczkową 🙂 Ważnym elementem ogrodu jest także roślinność typowa dla kraju kwitnącej wiśni. Możemy podziwiać tutaj azalie, magnolie, hortensje, różaneczniki, jodły kaukaskie, czy jałowce. 

Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie
Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie

Jak tutaj trafić?

Ogród Japoński znajduje się w Parku Śląskim, między Rosarium, a halą wystawową Kapelusz. Można tutaj się dostać na kilka sposobów. Oczywiście samochodem, który można pozostawić na parkingu zlokalizowanym w pobliżu Stadionu Śląskiego lub Wesołego Miasteczka Legendia. Innym sposobem, który my rekomendujemy jest dostanie się do Parku Śląskiego tramwajami, które odjeżdżają z centrum Katowic (linie 6,11,19). Jest to skuteczne rozwiązanie na ciągłe problemy z parkowaniem w samym parku, czy w jego najbliższej okolicy. W przypadku skorzystania z oferty tramwajów, aby jak najkrótszą drogą dotrzeć do ogrodu, należy wysiąść na przystanku Park Śląski- Wejście Główne. 

Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie- ceny biletów, godziny otwarcia

Wstęp do Ogrodu Japońskiego w Chorzowie jest całkowicie bezpłatny. Jednak wejść do niego można tylko i jedynie w określonych godzinach. Ta atrakcja Parku Śląskiego jest otwarta dla zwiedzających od 8 do 23. Po zmierzchu rozbłyska ona  światłem. Obiekt jest monitorowany, a na jego terenie cały czas obecna jest ochrona. 

Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie
Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!