Zamek Spiski to jedna z największych atrakcji Słowacji. To piękna budowla, która pobudza wyobraźnię. Szkoda tylko, że po pożarze zostały z niej jedynie ruiny. Zamek jest położony na wschodnich krańcach Spiszu– krainy otoczonej potężnymi Tatrami, Górami Choczańskimi, Niżnymi Tatrami, czy wzniesieniami Słowackiego Raju, który jest znany, m.in. ze szlaku poprowadzonego wąwozem Sucha Bela. Zamek Spiski jest położony na wzniesieniu o wysokości 634 m n.p.m., dzięki czemu góruje nad okolicą. W 1993 roku został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zamek Spiski- jak dojechać?
Zamek Spiski leży w pobliżu miejscowości Spiskie Podgrodzie. Warownia góruje aż 200 metrów nad tym miastem. Położenie zamku pomiędzy miejscowościami Poprad i Preszów przy autostradzie D1 gwarantuje łatwą jego dostępność. Z polsko-słowackiej granicy w Jurgowie dotrzemy tu w nieco ponad godzinę. Taki sam czas na dojazd należy przeznaczyć, jeśli przekroczymy granicę w Leluchowie.
Parkingi pod Zamkiem Spiskim są bezpłatne. Jeden z nich znajduje się tuż pod zamkiem (zaznaczony na mapie), a drugi z nich w Spiskim Podgrodziu. Wybierając opcję numer dwa, musimy przygotować się na kilkudziesięciominutową wędrówkę do góry. Jednak cały czas będziemy mieli przed sobą piękny widok na zamek.
Jak wygląda zwiedzanie Zamku Spiskiego?
My wybraliśmy parking znajdujący się tuż pod zamkiem. Dzięki temu już po 10 minutach od opuszczenia samochodu dotarliśmy pod zamkową bramę. Po jej przejściu, do dalszego zwiedzania konieczne jest uiszczenie opłaty za wstęp (pełny cennik sprawdzisz TUTAJ). Po kupieniu biletów wchodzimy na dziedziniec zamkowy i mamy możliwość udania się do góry i zwiedzania górnego zamku, lub przejścia przez kolejną bramę, która prowadzi na zamek dolny. Nim dokonamy wyboru, polecamy Wam zainstalować na Waszych telefonach aplikację Zamku Spiskiego, która służy jako audioprzewodnik. Dzięki temu mamy możliwość poznania historii obiektu, czy posłuchania legend z nim związanych.
My na początek ruszamy ku górnemu zamkowi, który niestety w całości nie jest udostępniony do zwiedzania. Aktualnie trwa tam remont i dopiero po jego zakończeniu tę część obiektu będzie można zobaczyć w pełni. To, co wyróżnia Zamek Spiski to piękne widoki, jakie się z niego rozpościerają. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście Tatry, ale widać również Niżne Tatry, Pieniny Spiskie, czy Słowacki Raj.
Zwiedzając zamek dolny mamy natomiast możliwość przejścia po zamkowych murach, po których to wewnętrznej stronie wytyczono ścieżkę. Możemy tu również wejść do wnętrza jednej z wież basztowych oraz sali tortur. Na dziedzińcu zamku dolnego czekają także armaty, które były największą atrakcją dla naszej Tosi.
Zobacz także: Zamek Tenczyn w Rudnie
Zamek Spiski- krótka historia
Przed zwiedzaniem Zamku Spiskiego warto zapoznać się z jego krótką historią. Pierwsze wzmianki o tym obiekcie pochodzą z 1120 roku. Pierwotnym założeniem jego działalności była ochrona północnych granic państwa węgierskiego. Przez kilka następnych wieków, zamek stał się siedzibą żupana spiskiego. Oznaczało to, że stanowił on centralną stolicę całego Spiszu. Znaczące zmiany w zamku zaszły dopiero w II połowie XV wieku. Wówczas to jego właścicielem był Štefan Zápoľský. Postanowił on tutaj stworzyć bogatą rezydencję szlachecką. Dlatego wybudował on w kompleksie zamkowym pałac, salę rycerską oraz bogato zdobioną kaplicę św. Elżbiety. Warto wspomnieć również, że syn Štefan Zápoľskiego- Jan był królem Węgier. Niestety w 1528 roku przegrał on walkę o tron Węgier. Władzę wówczas przejęli Habsburgowie, którzy skonfiskowali również zamek.
Historia zamku dobiega końca w 1780 roku, kiedy to warownię trawi doszczętnie pożar. Obiekt do 1948 roku znajdował się w rękach prywatnych. Potem przeszedł na własność państwa słowackiego, które w 1961 roku postanowiły go uznać za Narodowy Pomnik Kultury. W 1993 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek Spiski zajmuje powierzchnię ok. 4 ha. Dzięki temu należy do jednych z największych obiektów warownych w całej Europie.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!