Karlowa Studzienka
City Break Czechy Góry Jeseniki Sudety

Karlowa Studzienka (cz. Karlova Studánka)

Karlowa Studzienka (cz. Karlova Studánka) to uzdrowiskowa miejscowość położona w czeskich Jesenikach. Jest uważana za jedną z najwyżej położonych wsi na Śląsku. Jest także najwyżej położoną miejscowością uzdrowiskową w całych Czechach. To, z czego słynie to także niezwykle czyste powietrze. Warto zaznaczyć także, że w Karlowej Studzience rozpoczyna się najpiękniejszy szlak na Pradziada.

Karlowa Studzienka- jedno z sanatoriów
Karlowa Studzienka- jedno z sanatoriów

Karlowa Studzienka to niewielka uzdrowiskowa miejscowość położona u stóp Pradziada, czyli najwyższego szczytu Sudetów Wschodnich. Ma zaledwie ok. 150 stałych mieszkańców, a całe jej “życie” toczy się wzdłuż głównej ulicy. To, co wyróżnia ją spośród innych miejscowości, to unikatowa drewniana zabudowa. Wszystkie budynki uzdrowiska zostały wzniesione na przełomie XVIII i XIX wieku w jednym stylu. Dzięki temu możemy dzisiaj spacerować po zadbanej i wyjątkowo urokliwej miejscowości.

Łaźnie w Karlowej Studzience
Łaźnie w Karlowej Studzience
Karlowa Studzienka
Karlowa Studzienka

Karlowa Studzienka- krótka historia powstania

Karlowa Studzienka to miejscowość uzdrowiskowa powstała w 1785 roku. Wcześniej w jej miejscu funkcjonowała niewielka osada o nazwie Hubertow. Była to osada górnicza, w której wydobywano rudy żelaza. To właśnie źródła żelaznej kwaskowatej wody mineralnej były impulsem do tego, by wznieść tu pierwsze łaźnie uzdrowiskowe. Później wybudowano tu pijalnie wód mineralnych, sanatoria, pawilon muzyczny, a nawet budynek poczty. Karlowa Studzienka stała się w XIX wieku bardzo popularnym uzdrowiskiem. Jej unikatowa zabudowa przetrwała aż do dzisiejszych czasów.

Śląski Dom- santorium w Karlowej Studzience
Śląski Dom- santorium w Karlowej Studzience
Karlowa Studzienka
Karlowa Studzienka

Karlowa Studzienka- jak dojechać i gdzie zaparkować?

Karlowa Studzienka to miejscowość położona w Wysokim Jesioniku, zaledwie ok. 30 kilometrów od polsko-czeskiej granicy. Najszybciej dojedziemy tutaj, przekraczając granicę w Głuchołazach/ Konradowie. Z przejścia granicznego do Karlowej Studzienki należy jechać cały czas drogą o numerze 445. 

W Karlowej Studzience znajdują się dwa parkingi- dolny oraz górny. Obydwa są płatne. Godzina postoju na nich kosztuje 50 Kč, a cały dzień 130 Kč (stan na 2024 rok). Parkowanie w innym miejscu w całej miejscowości jest możliwe tylko i jedynie po uzyskaniu specjalnej zgody. Można ją dostać, np. gdy mamy wykupiony nocleg w jednym z sanatoriów. Co istotne, z parkingów odjeżdżają autobusy do Owczarnej (czyli na górny parking zlokalizowany 3 km od szczytu Pradziada) oraz do Małej Morawki. W sezonie zimowym autobusy kursują co kilkanaście minut, w letnim nieco rzadziej.

Karlowa Studzienka- główna ulica
Karlowa Studzienka- główna ulica
Pijalnia Wody
Pijalnia Wody

Tu pooddychasz najczystszym powietrzem w Europie Środkowej!

Tu pooddychasz najczystszym powietrzem w Europie Środkowej!  Takie hasło wita wszystkich turystów, którzy wjeżdżają do Karlowej Studzienki. Wyjątkowo czyste powietrze to efekt położenia miejscowości. Leży ona na wysokości ok. 800 m n.p.m., z dala od dużych miast, otoczona lasem. Jest tu niezwykle przyjemnie! 

Ze względu na wyjątkowo czyste powietrze, w uzdrowisku Karlowa Studzienka leczy się przede wszystkim choroby układu oddechowego. Można tu także skorzystać z kąpieli borowinowych, które szczególnie ucieszą osoby cierpiące z powodu schorzeń układu ruchu. Dla kuracjuszy dostępne są ponadto baseny solankowe, jaskinie solne, czy sauny.

Karlowa Studzienka
Karlowa Studzienka

Oczywiście warto również po prostu przejść się po uzdrowisku. Unikatowa drewniana architektura tej miejscowości zachwyca każdego, kto tu przyjeżdża. Przy okazji koniecznie należy spróbować wody mineralnej, której ujęcie znajdziecie w tutejszej pijalni. Wstęp do pijalni, jak i pobieranie wody jest całkowicie bezpłatne. Zatem niech nie zdziwi Was widok osób przyjeżdżających tu samochodami, z których bagażników wypakowują oni potężne baniaki na wodę. My musimy przyznać, że tutejsza woda mineralna jest naprawdę wyjątkowo smaczna. Nie dziwimy się zatem, że inni pobierają ją, by pić kosztować jej na co dzień. 

Pijalnia Wody w Karlowej Studzience
Pijalnia Wody w Karlowej Studzience

Karlowa Studzienka- stąd wyruszysz na górskie szlaki!

Karlowa Studzienka to nie tylko uzdrowisko, ale świetna baza wypadowa na górskie wycieczki. To właśnie tu zaczyna się najbardziej popularny szlak na Pradziada. Chodzi o trasę wiodącą przez Dolinę Białej Opawy. Prowadzi ona po licznych mostkach i drabinkach, Pokonując ją, mijamy malownicze wodospady. Przez wielu, szlak ten uważany jest za najpiękniejszy w całych czeskich górach.

Dolina Białej Opawy- żółty szlak na Pradziada
Dolina Białej Opawy- żółty szlak na Pradziada
Dolina Białej Opawy- żółty szlak na Pradziada
Dolina Białej Opawy- żółty szlak na Pradziada

Jednak Karlowa Studzienka to nie tylko Pradziad. Można z niej wybrać się na jedną z 4 tras spacerowych wokół uzdrowiska. My polecamy szczególnie tę znakowaną na kolor niebieski. Prowadzi ona po leśnych ścieżkach wokół Karlowej Studzienki, a jej głównym celem jest dotarcie na szczyt Kamień Rolanda (910 m n.p.m.). Zwieńczony on jest sporej wielkości formacją skalną, na której znajduje się punkt widokowy. Spacerując po okolicach Karlowej Studzienki, koniecznie należy także udać się pod wodospad, ulokowany tuż obok górnego parkingu.

Kamień Rolanda
Kamień Rolanda

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Może Cię także zainteresuje...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *