Wodospad Szklarki to drugi co do wysokości wodospad znajdujący się w polskiej części Karkonoszy. Ma 13,3 metrów wysokości i choć jest niższy o prawie o połowę od najwyższego po polskiej stronie Wodospadu Kamieńczyka, to zachwyca swoim urokliwym charakterem i unikatowym wyglądem. Najkrótszy szlak na Wodospad Szklarki należy do bardzo łatwych i możemy go polecić całym rodzinom z dziećmi, również tymi podróżującymi w wózkach dziecięcych.
Parking
Parking pozwalający na dojście najkrótszym szlakiem na Wodospad Szklarki znajduje się przy głównej drodze dojazdowej do Szklarskiej Poręby (jadąc od Jeleniej Góry). Znajduje się tutaj kilkadziesiąt miejsc parkingowych, jednak zazwyczaj są one niewystarczające. Kolejne miejsca parkingowe znajdziecie ok. 500 metrów dalej- w stronę Jeleniej Góry. Wszystkie te parkingi są bezpłatne.
Wodospad Szklarki- szlak
Z parkingu przechodzimy tuż obok straganów przypominających swym wyglądem te znane z odpustów. Przemykamy obok nich, a następnie przekraczamy mostek, po czym kierujemy swoje kroki ku kasie biletowej do Karkonoskiego Parku Narodowego. Uiszczamy tutaj stosowną opłatę (8 zł bilet normalny, 4 zł bilet ulgowy- stan na 2021 rok), a następnie ruszamy na spacer wzdłuż potoku Szklarka. Wędrujemy po równym chodniku, niezwykle malowniczym wąwozem. Po drodze mijamy różnorodne formacje skalne, które porośnięte porostami wyglądają niezwykle.
Po ok. 10 minutach docieramy pod niewielkie schronisko PTTK Kochanówka, za którym znajduje się cel naszej wędrówki, czyli Wodospad Szklarki. Najlepiej jest go obserwować z metalowej platformy, na której dostanie się, zwłaszcza w sezonie może być trudnym zadaniem. Spoglądając na wodospad, widzimy jak początkowo szeroka kaskada, stopniowo zwęża się w dół, tworząc kolisty kocioł inwersyjny. Jeśli tylko macie okazję to warto wsłuchać się w szum wodospadu i poczuć jego urokliwy charakter.
Schronisko Kochanówka znajdujące się tuż obok wodospadu jest nieco przysłonięte za wszechobecnymi straganami. Niestety ich obecność zupełnie nie pasuje do malowniczego krajobrazu tego miejsca. Schronisko stoi w miejscu dawnej gospody- Kochellfalbaude. Była ona pod koniec XIX wieku, popularnym miejscem wędrówek turystów odwiedzających Karkonosze.
Może Cię zainteresuje? Śnieżne Kotły i Śnieżne Stawki z Jagniątkowa
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!