Torfowisko Tarnawa - szlak, mapa, dojazd [Bieszczady]
Bieszczady,Beskidy,Góry,Polska

Torfowisko Tarnawa – szlak, mapa, dojazd [Bieszczady]

Torfowisko Tarnawa to jedno z kilkunastu torfowisk znajdujących się w Bieszczadach i jedno z kilku, które zostały udostępnione dla turystów. Znajduje się ono w Dolinie Górnego Sanu, pomiędzy wsiami Tarnawa Niżna a Bukowiec, w okolicach już nieistniejącej miejscowości Tarnawa Wyżna. W niedalekiej odległości od torfowiska przepływa San, który stanowi naturalną granicę między Polską a Ukrainą. Przez torfowisko w Tarnawie poprowadzono ścieżkę o długości ok. 2,5 kilometra, która przebiega po specjalnych drewnianych kładkach. Na wędrówkę nimi zarezerwujcie sobie przynajmniej 1 godzinę. 

Torfowisko Tarnawa
Torfowisko Tarnawa

Torfowisko Tarnawa- dojazd, parking, bilety wstępu

Torfowisko Tarnawa znajduje się w Dolinie Górnego Sanu, pomiędzy wsiami Tarnawa Niżna oraz Bukowiec, tuż przy polsko-ukraińskiej granicy. Jest to obszar bardzo ubogo zurbanizowany, a także mało popularny wśród turystów. 

Torfowisko Tarnawa - szlak, mapa, dojazd [Bieszczady]
Parking przy Torfowisku w Tarnawie

Dojazd na torfowiska w Tarnawie jest możliwy tylko i jedynie jednym sposobem. W miejscowości Stuposiany zjeżdżamy z drogi wojewódzkiej nr 896 (tzw. Duża Pętla Bieszczadzka) w kierunku wsi Muczne. W niej podążamy dalej na wprost wąską drogą, której nawierzchnia niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia. Kiepską nawierzchnię wynagradzają przepiękne krajobrazy na dolinę Sanu i ukraińską część Bieszczad. Ze Stuposian na torfowisko w Tarnawie jest ok. 19 kilometrów. 

Zobacz także: Krywe- opuszczona wieś w Dolinie Sanu

Torfowisko Tarnawa
Torfowisko Tarnawa
Torfowisko Tarnawa
Torfowisko Tarnawa

Przy torfowisku w Tarnawie znajduje się płatny parking przygotowany przez Bieszczadzki Park Narodowy. Opłatę za niego można uiścić na miejscu, bądź w przypadku braku personelu przez stronę eparki.pl

Ze względu na fakt, że torfowisko w Tarnawie znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego (od 1999 roku), to przebywanie tutaj wymaga wykupienia stosownego biletu wstępu. Tak jak w przypadku opłaty za parking można tego dokonać albo na miejscu, lub online. 

Torfowisko Tarnawa- jak wygląda zwiedzanie? 

Torfowisko w Tarnawie podzielone jest na dwie części, które są rozdzielone wyżej wspomnianym parkingiem. Ścieżka poprowadzona po mniejszej części ma ok. 600 metrów długości i praktycznie w całości przebiega po drewnianych pomostach. Wzdłuż nich czekają na nas tablice informacyjne pozwalające na zidentyfikowanie przedstawicieli świata przyrody, jakich możemy tutaj spotkać. Obszar mniejszej części torfowiska jest praktycznie całkowicie niezalesiony, przez co spacerując nim możemy także dostrzec Bukowe Berdo, Krzemień, czy Halicz. 

Torfowisko Tarnawa
Torfowisko Tarnawa
Torfowisko Tarnawa
Torfowisko Tarnawa

Druga część torfowiska jest ponad 3-krotnie większa od mniejszej części. Również ścieżka biegnąca przez nią jest ok. 3-krotnie dłuższa. Aby do niej dotrzeć z parkingu, musimy przejść ok. 200 metrów po polnej drodze, po czym wejdziemy na drewniane pomosty. Te w przeciwieństwie do tych na mniejszej części pozbawione są barierek. Trasa przez tę część torfowiska w dużej mierze prowadzi przez bagienny bór sosnowy. Wśród sosen można także dostrzec brzozy brodawkowate. Na tej części także umieszczone są tablice informacyjne pozwalające lepiej poznać tutejszy świat przyrody. Na końcu ścieżka, którą wędrujemy, zapętla się i wyprowadza nas z powrotem w stronę parkingu. 

Torfowisko Tarnawa - szlak, mapa, dojazd [Bieszczady]
Torfowisko Tarnawa
Torfowisko Tarnawa - szlak, mapa, dojazd [Bieszczady]
Torfowisko Tarnawa
Torfowisko Tarnawa - szlak, mapa, dojazd [Bieszczady]
Torfowisko Tarnawa

Torfowisko w Tarnawie- czy warto odwiedzić?

Torfowisko w Tarnawie Wyżnej to bardzo ciekawe miejsce pod względem botanicznym. Występuje tu sporo rzadkich roślin, które wywołają ekscytację u niejednego miłośnika przyrody. Jest to także świetne miejsce na spacer z dziećmi. Brak jakichkolwiek trudności pozwala w pełni cieszyć się pięknem otaczającej przyrody. Można się tutaj także wybrać z wózkiem dziecięcym, chociaż mijanie innych turystów na wąskich podestach może być czasem nieco kłopotliwe. 

Zobacz także: Połonina Caryńska

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *