Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem - dojazd, wstęp [Bieszczady]

Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem to jedna z ciekawszych atrakcji w Bieszczadach. Możemy w niej zobaczyć te potężne zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Wszystko przez to, że zagroda ma powierzchnię 7 hektarów, a warunki dla żubrów są zbliżone do tych, w jakich normalnie żyją. Teren, w którym możemy dojrzeć żubry, jest porośnięty świerkami i jodłami, a przez jego środek przepływa strumyk, z którego żubry pozyskują wodę. Głównym założeniem zagrody jest poprawa kondycji genetycznej żubrów żyjących w bieszczadzkich lasach. Zobaczymy tu żubry, które przyjechały w Bieszczady z innych regionów Polski i Europy i w ten sposób aklimatyzują się one do bytności w tutejszym środowisku naturalnym. 

Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem
Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem

Żubry w Bieszczadach

Populacja żubrów w Bieszczadach sięga ponad 600 osobników. Zwierzęta te możemy spotkać praktycznie w każdym regionie tego pasma górskiego, jednak największe ich ilości żyją w okolicach Stuposian oraz Kalnicy. Żubry w Bieszczady zostały sprowadzone w 1963 roku do zagrody zlokalizowanej w okolicach Bereżek. W ten sposób z jednej strony chciano przywrócić dawną ich populację, jaka zamieszkiwała Bieszczady, a z drugiej strony dać możliwość strzelania władzy PRL-u do króla puszczy. 

Zobacz także: Korbania- szczyt z wieżą widokową

Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem
Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem

Zagroda w Mucznem powstała w 2012 roku i jest kontynuacją funkcjonowania zagrody z Bereżek. Żubry, które tu przebywają, pochodzą z linii białowiesko- kaukaskiej, a do Mucznego przyjeżdżają, m.in. z innych regionów Polski, Francji, Niemiec czy Szwajcarii. 

Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem
Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem

Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem- zwiedzanie

Do Pokazowej Zagrody Żubrów w Mucznem można dojechać, skręcając z drogi wojewódzkiej nr 896 (Duża Pętla Bieszczadzka) w miejscowości Stuposiany w kierunku Mucznego. Jadąc wąską drogą, po ok. 7 kilometrach naszym oczom ukaże się brama do Pokazowej Zagrody Żubrów. Przed zagrodą znajduje się parking na ok. 30 samochodów. Kolejne miejsca parkingowe znajdują się przy drodze w kierunku Mucznego.

Parking, tak samo jak wejście do Pokazowej Zagrody Żubrów w Mucznem są bezpłatne.  

Po wejściu na teren Pokazowej Zagrody Żubrów idziemy szeroką drogą, która przystosowana jest także dla inwalidów. Dla turystów przygotowane są dwa miejsca, z których można doglądać życie żubrów w zagrodzie. Znajdują się tutaj także wiaty turystyczne i miejsca odpoczynku. Żubrów w zagrodzie jest kilka. Możemy dojrzeć dorosłe osobniki, ale i także młode. To właśnie zachowanie tych ostatnich wzbudza największy zachwyt wśród odwiedzających zagrodę. Ich zabawy i relacje z rodzicami generują ogromne zainteresowanie. W zagrodzie można spędzić długie minuty. Oglądanie życia żubrów po prostu wciąga i to nie tylko najmłodszych, ale wszystkich, którzy przyjdą je oglądać. 

Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem
Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem

Odwiedzając Pokazową Zagrodę Żubrów w Mucznem pamiętajmy, że kategorycznie nie możemy dokarmiać zwierząt. Przebywając tutaj, zachowajmy ciszę, nie palmy papierosów oraz nie śmiećmy. Pamiętajcie, że jesteśmy tu tylko gośćmi, a żubry są gospodarzami tego miejsca. 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!