Świeradów-Zdrój Atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Sudety,City Break,Góry,Góry Izerskie,Polska

Świeradów-Zdrój Atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?

Świeradów-Zdrój to uzdrowiskowe miasteczko położone w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego w Górach Izerskich. Pierwsze wzmianki na temat założenia tej miejscowości pochodzą z XVI wieku. Już na początku XVII wieku ukazały się publikacje wskazujące, że w pobliżu Świeradowa-Zdrój znajdują się źródła kwaśnych wód mineralnych.

Jednak ze względu na swoje właściwości promedyczne zyskały one na popularności dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Wówczas to powstał pierwszy dom zdrojowy, a okolicę zaczęło odwiedzać coraz więcej kuracjuszy. Do dzisiaj Świeradów-Zdrój zachował swój uzdrowiskowy charakter. Oprócz tego jest także miejscem chętnie odwiedzanym przez miłośników górskich wędrówek, rowerzystów, czy fanów białego szaleństwa. Co warto zobaczyć w Świeradowie-Zdrój? Oto nasze propozycje! 

Świeradów-Zdrój: Dom Zdrojowy
Świeradów-Zdrój: Dom Zdrojowy

Uzdrowisko Świeradów-Zdrój

Zdrojowa część Świeradowa-Zdroju to miejsce, które zdecydowanie należy zobaczyć. Zwiedzanie można rozpocząć od wizyty w Domu Zdrojowym. Obecny budynek został wzniesiony w 1899 roku. Charakterystycznym elementem  jego zabudowy jest wysoka na 46 metrów wieża zegarowa. We wnętrzu Domu Zdrojowego znajduje się długa na 80 metrów Hala Spacerowa, w której znajdują się liczne kawiarnie. Jej bogaty wystrój zachwyci chyba każdego, kto postanowi odwiedzić to miejsce. W Domu Zdrojowym znajduje się także Pijalnia Wód Mineralnych, w której można posmakować słynnej wody z niewielką ilością promieniotwórczego radu w jej składzie, który ma właściwości prozdrowotne. 

Świeradów-Zdrój: Deptak
Świeradów-Zdrój: Deptak

W Uzdrowisku Świeradów-Zdrój, dzięki pozsykiwaniu borowiny i wód radonowych leczy się głównie choroby reumatyczne, choroby narządów ruchu, a także schorzenia układu krążenia. 

Będąc w Domu Zdrojowym, koniecznie trzeba się przejść Deptakiem, przy ulicy Zdrojowej. Znajdują się przy nim liczne kamienice, sanatoria, a także fontanna z żabkami, która bardzo ucieszyła naszą Tosię. Przy Deptaku mieści się także Pracownia Piernikowa. Oprócz możliwości kupienia w niej pierników w różnej postaci można także spróbować swoich sił w wypiekaniu tego ciasta, a także jego zdobienia. Po spacerze na Deptaku można usiąść na jednej z licznych ławek ulokowanych w sporej wielkości Parku Zdrojowym

Świeradów-Zdrój: Hala Spacerowa
Świeradów-Zdrój: Hala Spacerowa

Świeradów-Zdrój Sky Walk

Atrakcją, dla której wiele osób przyjeżdża do Świeradowa-Zdroju jest wieża widokowa Sky Walk, oferująca przysłowiowy “spacer w chmurach” To 62- metrowa konstrukcja, z której można dojrzeć niektóre ze szczytów Gór Izerskich (m.in. Sepią Górę), czy Pogórze Izerskie z Doliną Kwisy. Do Sky Walk z centrum Świeradowa-Zdroju można dotrzeć, podążając niebieskim szlakiem (ok. 20 minut). Aktualny cennik wstępu na wieżę sprawdzisz TUTAJ

Świeradów-Zdrój Atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Świeradów-Zdrój: Sky Walk, czyli 62-metrowa wieża widokowa

Świeradów-Zdrój: Młynica- wieża widokowa

Pozostając w temacie wież widokowych, to po przeciwnej stronie Świeradowa-Zdroju, na wzniesieniu Młynica (653 m n.p.m.) znajduje się blisko 34-metrowa wieża widokowa o stalowej konstrukcji. Wejście na nią jest bezpłatne, a widoki, jakie się z niej rozpościerają znacznie rozleglejsze niż w przypadku Sky Walk. Możemy dojrzeć. m.in. szczyty Gór Izerskich i Gór Kaczawskich, Pogórze Izerskie, a także Góry Łużyckie. Na szczyt Młynicy nie prowadzi żaden szlak turystyczny, jednak do wieży widokowej wytyczona jest tu szeroka wygodna ścieżka prowadząca z dużego parkingu przy ulicy Strażackiej. 

Świeradów-Zdrój Atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Wieża widokowa na Młynicy
Świeradów-Zdrój Atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Widok na Świeradów-Zdrój z wieży widokowej na Młynicy

Świeradów-Zdrój: Chatka Górzystów 

Chatka Górzystów to schronisko leżące na Hali Izerskiej, które jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych miejsc w całych Górach Izerskich. Ogromna rzesza turystów przybywa w to miejsce w jednym celu- aby spróbować przepysznych biszkoptowych naleśników z jagodami i serem. Ze Świeradowa-Zdroju dotrzemy tu podążając za niebieskimi szlakowskazami (6 km, 2,5 godziny w jedną stronę). 

Świeradów-Zdrój Atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Malownicza Hala Izerska z Chatką Górzystów
Świeradów-Zdrój Atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Jagnięcy Potok na Hali Izerskiej

Świeradów-Zdrój: Stóg Izerski- schronisko i kolej gondolowa

Stóg Izerski to szczyt wznoszący się na wysokość 1105 m n.p.m., który dzięki znajdującemu się na wierzchołku masztowi telekomunikacyjnemu jest łatwo rozpoznawalny. Około 50 metrów poniżej szczytu Stogu Izerskiego znajduje się schronisko PTTK. Wybudowane w 1924 roku stanowi częsty cel wycieczek kuracjuszy i turystów ruszających w góry ze Świeradowa-Zdroju.

W jego wnętrzu znajduje się duża jadalnia, a także weranda, skąd rozpościera się piękna panorama na Pogórze Izerskie. Na Stóg Izerski można dostać się, wędrując czerwonym szlakiem z centrum Świeradowa-Zdroju (4 km, 2 godziny w jedną stronę), bądź szlakiem zielonym z Czerniawy-Zdrój (4,5 km, 2 godziny w jedną stronę). 

Na Stóg Izerski ze Świeradowa-Zdroju kursuje także całoroczna kolej gondolowa. Jej dolna stacja znajduje się przy ulicy Źródlanej (aktualne ceny biletów kolejki gondolowej sprawdzisz TUTAJ). 

Świeradów-Zdrój Atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Kolej gondolowa na Stóg Izerski
Świeradów-Zdrój Atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Schronisko PTTK na Stogu Izerskim

Świeradów-Zdrój: Sępia Góra

Sępia Góra to szczyt wznoszący się na wysokość 828 m n.p.m. Z jego wierzchołka rozpościera się wyjątkowa panorama na Góry Izerskie, Pogórze Izerskie, Góry Łużyckie i malowniczo położony Świeradów-Zdrój. Najkrótszy i najbardziej popularny szlak na Sępią Górę prowadzi ze Świeradowa-Zdroju. Choć jest krótki (ma zaledwie ok. 2 kilometry długości) to jego pokonanie ze względu na dużą stromiznę może być nie lada wyzwaniem. Jest znakowany na kolor niebieski. 

Świeradów-Zdrój Atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Na szczycie Sępiej Góry
Świeradów-Zdrój Atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Widok na Świeradów-Zdrój z Sępiej Góry

Świeradów-Zdrój: Czerniawska Kopa

Czerniawska Kopa to szczyt wznoszący się na wysokość 776 m n.p.m. leżący w zachodniej części Gór Izerskich. Na jego wierzchołku stoi drewniana wieża widokowa, z której rozpościera się przepiękna panorama na inne szczyty Gór Izerskich, Świeradów-Zdrój, Pogórze Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Góry Łużyckie. Najkrótsza opcja dostania się na Czerniawską Kopę wiąże się z rozpoczęciem wędrówki w Czerniawie-Zdrój, jednej z dzielnic Świeradowa-Zdrój. 

Świeradów-Zdrój Atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie
Świeradów-Zdrój Atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Widok z wieży widokowej na Czerniawskiej Kopie na Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój: Wysoka Kopa

Wysoka Kopa to najwyższy szczyt Gór Izerskich. Wznosi się ona na wysokość 1127 m n.p.m. Z tego właśnie względu jest ona zaliczana do Korony Gór Polski. Aby dotrzeć na jej szczyt ze Świeradowa-Zdroju trzeba się nastawić na długą, całodzienną wycieczkę. Dużo krótszy wariant zdobycia jej wierzchołka to rozpoczęcie wędrówki na Rozdrożu Izerskim (ok. 15 minut jazdy samochodem ze Świeradowa-Zdroju w kierunku Szklarskiej Poręby). 

Świeradów-Zdrój Atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Tabliczka z nazwą i wysokością szczytu znajdująca się przy czerwonym szlaku

Świeradów-Zdrój: Dawna Kopalnia Kwarcu Stanisław

Jeśli już jesteśmy w pobliżu Wysokiej Kopy, to koniecznie należy udać się w okolicę dawnej kopalni kwarcu Stanisław. Jest ona ulokowana na Izerskich Garbach, na wysokości 1050-1080 m n.p.m., dzięki czemu może poszczycić się mianem najwyżej położonego zakładu wydobywczego w Europie Środkowo-Wschodniej. Widoki, jakie stąd się rozpościerają, wywołują skrajne emocje. Z jednej strony mamy poindustrialny krajobraz w samym sercu pięknych gór. Z drugiej strony możemy jednak dojrzeć stąd  Karkonosze w całej okazałości, a także Góry i Pogórze Kaczawskie.

Sama kopalnia nie funkcjonuje od 2001 roku, kiedy to ze względu na nieopłacalność zaprzestano tu wydobycia kruszcu. Historia wydobycia kwarcu w tej okolicy sięga jednak aż XIII wieku. Jego eksploatację zintensyfikowano na początku XX wieku, kiedy to do Szklarskiej Poręby dotarła kolej, co znacznie ułatwiło transport pozyskiwanego kwarcu.

Świeradów-Zdrój Atrakcje, plan zwiedzania, co warto zobaczyć?
Kopalnia kwarcu Stanisław

W Świeradowie-Zdrój i okolicy poprowadzone są także liczne ścieżki rowerowe Singletrack o zróżnicowanym poziomie trudności. W okolicy wieży widokowej na Młynicy poprowadzono ponadto trasy biegowe Runtrack oraz ścieżki spacerowe. Ponadto Góry Izerskie słyną z licznych tras przeznaczonych do narciarstwa biegowego. Gdy tylko w górach zrobi się biało, w tej okolicy można spotkać prawdziwe tłumy fanów tego sportu. 

 

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *